Tenis a Wimbledon

Wimbledon bychom mohli už označit za nesestřelitelnou instituci a jako všechny podobné akce má několik svých symbolů. Především se v době tenisového turnaje celý areál doslova topí ve dvou barvách - tmavě zelené a fialové.

Vrchol všech tenistů je Wimbledon

Do grandslamového čtyřlístku patří Australian Open (hraje se na umělém povrchu), French Open (antuka), Wimbledon (travnaté dvorce) a US Open (beton). Wibledon jako třetí v pořadí, je nejstarším a bezpochyby nejprestižnějším turnajem. Na jeho slávu a lesk nedosáhlo ani zařazení tenisu do programu olympijských her v roce 1988 (v tom roce mimochodem vyhrál OH československý reprezentant Miloš Mečíř).

Wimbledon pro tenisty znamená vrchol jejich snažení, kdo vyhraje na travnatých dvorcích All England Clubu, stává se celebritou, i kdyby předtím nezvítězil ani v jednom turnaji.

Tenisového turnaje a tradice

Wimbledon bychom mohli už označit za nesestřelitelnou instituci a jako všechny podobné akce má několik svých symbolů. Především se v době tenisového turnaje celý areál doslova topí ve dvou barvách - tmavě zelené a fialové. Ty jsou všudypřítomné na všech suvenýrech, vlajkách a třeba i ručnících. Druhým poznávácím znamením Wimbledonu jsou tradiční jahody se šlehačkou, kterých se tady zkonzumují tisíce.

Hráči a hráčky vyznávající po většinu roku všemožné barevné kreace svého oblečení se při příchodu do areálu All England Clubu spořádaně převlečou do bílého. I tehdejší rebel a výstředník na tenisových kurtech Andre Agassi se proháněl při wimbledonských zápasech v jednolitém šnahobílém kompletu.

Je třeba však připomenout i další tradici, kterou však nikdo nemá rád a tou jsou pravidelné dešťové přeháňky a zatažená obloha. Wimbledon bez bouřky, to je jak vidět zamrzlé jezírko na Sahaře.

Největší hvězdy v tenisu mají výhry ve Wimbledonu

Od roku 1877, kdy se uskutečnil první oficiální ročník mezinárodního tenisového mistrovství Anglie, se mezi jeho vítěze zapsaly desítky jmen. Nás může těšit, že mezi nimi najdeme i hráče z bývalého Československa - Jaroslava Drobného a Jana Kodeše. Nejlegendárnější bitvy mezi sebou na travnatých dvorcích All England Clubu svedli Björn Borg a John McEnroe, v jejich šlépějích šli Boris Becker a Stefan Edberg, vítězství si vychutnal i Andre Agassi nebo Goran Ivaniševič.

Naopak wimbledonského triumfu se nikdy nedočkala dlouholetá tenisová jednička Ivan Lendl. Ten si dokonce na sklonku své kariéry vytýčil jako jediný cíl zisk této trofeje, ale ani usilovná práce a ladění formy na tento turnaj ovoce nepřineslo.

Mezi ženami je třeba vyzvidhnout Martinu Navrátilovou, Martinu Hingisovou, Janu Novotnou nebo Steffi Graffovou a Chris Evertovou. I Wimbledon byl svědkem nadvlády sester Williamsových.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22883 (zdravotnimagazin.cz#8583)


Přidat komentář