Tricking

Při sledování této podívané si někteří z vás mohou vybavit freestyle formy (či sestavy), které se často objevují na různých soutěžích v bojových uměních, nejčastěji u karate, semicontactu, lightcontactu a kung-fu.

Co je tricking?

V porovnání s ostatními je tricking poměrně nový sport, který má kořeny v různých formách bojových umění a gymnastiky. Dal by se popsat jako estecký mix salt, přemetů, kopů a různých rotací. Tricking se jako samostatný jev objevuje až v posledních několika letech, přestože jednotlivé součásti už se praktikují a předvádějí dlouho v mnoha oblastech.

Odkud to přišlo

Při sledování této podívané si někteří z vás mohou vybavit freestyle formy (či sestavy), které se často objevují na různých soutěžích v bojových uměních, nejčastěji u karate, semicontactu, lightcontactu a kung-fu. Účastníci zde předvádějí výkon, který je hodně odlišný od standardních sestav či katas, většinou na hudba. Jde spíše o vzhledovou stránku a efekt.

Tricks jsou techniky vybrány z různého sportu, stylu či umění, které jsou využity do kombinace.

Cíl tohoto sportu

Hlavním zaměřením trickingu je předvést vzhledově co nejpůsobivější sestavu pohybů s využítím pouze vlastního těla. Narozdíl od mnoha již zavedených sportů, tricking nemá žádná přesná pravidla ani omezení. Stejně tak neexistuje žádná organizace, která by tuto činnost regulovala.

Trénink

Většina trickerů prozkoumává internet a pokouší se naučit nejjednodušší a nejčastější součásti triků sama, případně se pokouší postupně zvýšovat obtížnost trénovaných triků. Problém bývá v tom, že obtížnost triků je závislá na jedinci, jeho tělesné stavbě i kondici, takže žebříčky bývají nepřesné.

Jedinci trénují velmi tvrdě, protože tricking se ve většině případů předvádí na veřejných místech jako jsou ulice či pláže. Další adrenalinovou záležitostí je Parkour a Free running - více v článku.

Kategorie sportovců

Regulace neexistují a z přirozenosti se vyseparovaly dvě skupiny. Ti, kteří předvádí hlavně triky spojené s bojovými uměními a druzí, kteří jsou spíše na gymnastické prvky a salta. Většina Trickerů ovšem kombinuje cokoliv, co prostě dokáže a co vypadá dobře. Break dance je na tom podobně...

Setkání vystupujících

Setkání už se uskutečnilo několik po celém světě, hlavně v Torontu, Quebecu, New Yorku a ve Velké Británii. Některé byly omezeny zkušenostmi, ale šlo spíše o výjimky z pravidla. Tricking může prostě dělat další. Vzniklo již také několik skupin, které pravidelně trénují spolu a také spolu vystupují. Myšlenka těchto setkání vznikla v Torontu v roce 2003.

Kde lze něco nalézt o tomto sportu?

Na internetu existuje hned několik adres, na kterých se dají získat praktické rady či shlédnout videa s prvky či celými triky. Bohužel pro některé části naší populace, 99 procent je v angličtině.

Extrémní sport

Tento článek spadá do série o extrémních sportech - kompletní seznam a charakteristiku s odkazy naleznete po kliknutí zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22873 (zdravotnimagazin.cz#8478)


Přidat komentář