Vodáctví

Společný zájem lidi sbližuje a o vodácích to platí dvojnásob. Během roku se vůbec neliší od ostatních lidí, chodí do práce nebo do školy, ale jak přijde léto, začne je přitahovat řeka a ze studenta, zedníka nebo ředitele se náhle stane „vodák”.

Druhy plavedel

Používaná plavidla jsou kajak, kanoe, pramice a raft. Kánoe a kajak se používají jednomístné („singl”) nebo dvousedadlové („debl”).

Stálé stoupání zájemců

První vodní slalom se jel v Rakousku v roce 1934 pod názvem „škola jezdců divokých vod”. Od té doby se sportovní i turistické sjíždění řek vyvinulo několika odvětví a okruh zájemců o jízdu po řekách se snažně rozšířil.

 

Společný zájem lidi sbližuje a o vodácích to platí dvojnásob. Během roku se vůbec neliší od ostatních lidí, chodí do práce nebo do školy, ale jak přijde léto, začne je přitahovat řeka a ze studenta, zedníka nebo ředitele se náhle stane „vodák”. Poštípaný od komárů, opálený, s chutí kdykoliv ponořit pádlo do vody.

Vodáctví a vybavení

Neopren – je vhodné si vzít oblečení pod neopren, krátké kalhoty a teplé triko s dlouhým rukávem. Neopren a boty si můžete objednat v půjčovnách, zvláště máte-li nestandardní velikost. Dalším vybavením je přilba, krycí šortky, lékárnička. Igelitový pytel – na mokré osobní věci.

Jak se obléct?

Divočejší řeky obvykle tečou z hor, a tak se připravte na proměnlivé počasí. V jarních a podzimních termínech bývá chladněji a v noci může teplota klesnout k nule, proto se dostatečně vybavte teplým oblečením, včetně čepice a rukavic.

 

V teplém a slunném počasí zaručeně užijete kraťasy, tričko a plavky. Na spaní doporučuji dobrý spací pytel, co nejlehčí stan s tropikem a dostatečně izolující pěnovou nebo nafukovací karimatku.

Evropa a doklady

Pro výpravy do Evropy je pro občany ČR stále vhodný cestovní pas platný alespoň na šest měsíců po plánovaném příjezdu.

Jak si zabalit věci na cestu

Šetřete váhou, zvlášť u delších zájezdů. Nejlepší je si všechny věci zabalit do pevných uzavíratelných tašek nebo batohů. Neskladné jsou krosny s rámem. Pokud vezete jídlo, balte ho do pevné krabice, která se po vyprázdnění vyhodí. Dobré je, když se vejde pod sedadlo v autobusu. Velká zavazadla jsou uložena v zavazadlovém prostoru autobusu nebo ve vleku a během jízdy k nim nebudete mít přístup. Do příručního zavazadla uložte osobní doklady, peníze a jiné cennosti.

Vodáctví u nás

Při sjíždění našich řek lze splouvat dvěma způsoby. S lehkou lodí v případě, že máte doprovod někým z party s vozidlem převážejícím výbavu pro stanování a suché oblečení. V případě klasického sjezdu s úplnou vlastní výbavou je třeba zavazadlo do lodi minimalizovat.

 

Dnes dostupné termoprádlo umožňuje zabalit lehké a malé zavazadlo. Klasický lodní pytel lze nahradit i plastikovými barely. Vždy však musí zavazadlo po vhození do vody plavat a dobře chránit náhradní suché prádlo, doklady a fotoaparát. Někteří vodáci dokáží splout řeku s minimem věcí. Správný vodák však má mít nejméně 33 věcí. Karty a vývrtku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22815 (zdravotnimagazin.cz#7936)


Přidat komentář