Vodní kolektivní hra - vodní pólo

Vodní pólo je míčová hra ve které proti sobě nastupují dvě 13 členná družstva. Cílem je vstřelit týmu protivníka co nejvíce branek. Hraje se na čtyři čtvrtiny po 8 minutách čistého času.

Historie

Vodní pólo vzniklo v první polovině 19. století. V té době seděli hráči na sudech a míč posouvali k brance za pomocí pádel. Do podoby, v jaké známe vodní pólo dnes, se vyvinulo mezi lety 1880 – 1888. Roku 1908 byla pravidla póla sjednocena a roku 1950 změněna.

Kde se hraje

Vodní pólo se hraje ve vodě, lépe řečeno v bazénu, na jehož konci jsou umístěny branky.

Počet hráčů

Každé družstvo se skládá ze sedmi hráčů, z nichž jeden je brankář. Jeden tým může mít maximálně šest náhradníků.

Gól

Do branky je možno umístit míč z jakéhokoliv místa hrací plochy a kteroukoliv částí těla, kromě sevřené pěsti. Jakmile padne gól, rozehrává to družstvo do jehož branky byl umístěn.

Doba utkání

Zápas je rozdělen na čtyři čtvrtiny, z nichž každá trvá sedm minut čistého času.

Olympijské hry - vodní polo

Vodní pólo je nejstarším týmovým olympijským sportem. Pravidelně se zde objevuje už od roku 1990, kdy se olympijské hry konaly v Paříži.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22430 (zdravotnimagazin.cz#7062)


Přidat komentář