Windsurfing

Je to jízda na úzkém plováku s plachtou poháněnou větrem. Součástí tohoto sportu je příznivé počasí, což znamená, že surfař musí dobře rozpoznávat různé typy větrů a také pohyby vln.

Co je windsurfing?

Windsurfing patří mezi adrenalinové sporty, který vyžaduje určitou dávku odvahy a také speciální vybavení. Windsurfing kombinuje surfování a plachtění. Je to jízda na úzkém plováku s plachtou poháněnou větrem. Pokud se dosáhne určité rychlosti může využívat řadu akrobatických prvků. Windsurfing už i u nás zažívá od devadesátých let boom, kdy můžeme na větších vodních plochách vidět prohánějící se (a padající) surfaře. Po celém světě se mu dnes věnuje přes 15 miliónů lidí.

Proč záleží na počasí

Součástí tohoto sportu je příznivé počasí, což znamená, že surfař musí dobře rozpoznávat různé typy větrů a také pohyby vln. Vyrazit „na prkno“ lze jen při určitém větrném počasí, proto je nezbytné sledovat předpověď počasí. Surfař musí neustále bojovat nejen se svými individuálními schopnostmi, ale také s venkovními a vodními podmínkami.

Buďte pánem větru

Než se začínajícímu surfaři podaří vylézt na prkno, postavit se, vyrvat plachtu vodě ze spáru, uchopit pevně ráhno a nespadnout přitom do vody, musí si sehnat potřebné vybavení.

Rady na začátek

Nejlépe vám poradí někdo, kdo už surfovat umí a pomůže vám i s výběrem vybavení. Pokud nikoho neznáte, můžete se obrátit na ws školu, které jsou na větších vodních plochách. U nás to jsou Nechranice, Nové mlýny, Lipno, Rozkoš. Předtím, než se rozhodnete investovat do vlastního vybavení, se určitě vyplatí učit se na vypůjčeném materiálu. Před nákupem je rovněž dobré se zamyslet jak často a kde budete surfovat.

Co potřebuji

K základnímu vybavení patří prkno, které se dělí do několika skupin. Pro začátečníky je doporučováno moderní široké prkno (beginner board), které je díky své šířce stabilní. U nového prkna je třeba počítat s vyšší investicí (kolem 20 – 10 tisíci). Pořád však existuje možnost zapůjčení v půjčovnách. Při transportu je nezbytným doplňkem obal.

Plachty

Oplachtění se skládá z několika částí (plachty, stěžně, ráhna a paty stěžně). Plachty se rovněž rozdělují jako prkna do několika druhů – podle velikosti a způsobu použití.

Jaké je mít oblečení

Je velmi důležitou součástí vybavení, protože když u nás fouká, tak nebývá příliš teplo. Další součástí pak mohou být neoprénové boty, rukavice, čelenka nebo kukla.

Nechte si poradit

V počátcích budou nepostradatelné rady odborníků a zkušený surfař, který vaše kroky povede..

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22399 (zdravotnimagazin.cz#6998)


Přidat komentář