Antikoncepční tyčinky

Antikoncepční tyčinka je implantát, který se zavádí pod kůži. Implantát obsahuje látky, které jsou součástí antikoncepčních pilulek. Tyčinka malé množství těchto látek uvolňuje rovnoměrně do kůže po dobu tří let.

Odkud pocházejí?

Antikoncepční tyčinky jsou poměrně novou antikoncepční metodou pocházející z Finska. Je doporučena několika mezinárodními institucemi a dnes je výrobek registrován ve více než 40 zemích světa.

Základní charakteristika

Jedna antikoncepční tyčinka je 34 mm dlouhá a 2,4 cm silná. Je vyrobena z pružného silikonu, který usnadňuje její zavádění.

Antikoncepční tyčinka

Antikoncepční tyčinka je implantát, který se zavádí pod kůži. Implantát obsahuje látky, které jsou součástí antikoncepčních pilulek. Tyčinka malé množství těchto látek uvolňuje rovnoměrně do kůže po dobu tří let a každý měsíc zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníků.

  • Výhody antikoncepčních tyčinek

Podkožní antikoncepční tyčinky patří mezi nejspolehlivější antikoncepční metody na světě. Jakmile se žena rozhodne pro těhotenství, bezprostředně po odstranění tyčinky dochází k návratu plodnosti. Většina antikoncepčních tyčinek snižuje výskyt menstruačních bolestí i rakoviny dělohy. Už 24 hodin po zavedení tyčinek je žena chráněna proti otěhotnění.

  • Nevýhody antikoncepčních tyčinek

Negativním důsledkem antikoncepčních tyčinek může být nepravidelný menstruační cyklus, slabé krvácení mimo cyklus nebo vynechání menstruace. Riziko otěhotnění je však minimální, malé procento existuje pouze u velmi obézních žen. Tyčinky ženu nechrání před pohlavně přenosnými chorobami, k tomuto účelu je třeba používat také kondomy.

Průběh zavádění antikoncepční tyčinky

Implantát zavádí gynekolog či specializovaný lékař na vnitřní stranu paže (levá paže u pravaček a pravá u levaček). Zavádění trvá přibližně jednu minutu a paže je při něm lokálně znecitlivěná. Asi 7 cm nad loketní jamkou se udělá přibližně dvoumilimetrový řez a do něj se zavede zavaděč s tyčinkou. Do otvoru se pak pomocí pístu zasouvá dalších pět tyčinek. Díky lokálnímu znecitlivění je procedura bezbolestná a ránu stačí přelepit leukoplastí. Tyčinka není vidět, ale lze ji pod kůží nahmatat. Implantát může být odstraněn kdykoliv si žena přeje, nejpozději však za tři roky (některé tyčinky jsou však účinné po dobu až pěti let).

Přibližný účinek na 18 měsíců

Existují také tzv. samovstřebatelné antikoncepční tyčinky, které se nemusí odstraňovat a časem z podkoží samovolně zmizí. Jejich účinek je však kratší (asi 18 měsíců).

Vhodnost antikoncepční tyčinky

Antikoncepční tyčinka je vhodná pro kojící ženy (tyčinka nenarušuje tvorbu mateřského mléka), ženy, které nemohou užívat ostatní antikoncepci nebo zapomínají užívat pilulky každý den. Nevhodná je však pro těhotné ženy, ženy s jaterním onemocněním, žilní trombózou

nebo ženy užívající léky, které ovlivňují účinnost tyčinky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21959 (zdravotnimagazin.cz#5796)


Diskuze a zkušenosti

Denisa | 20.04.2010 22:33
Mam velmi spatnou zkusenost.. Pred peti mesici jsem si dle navrhu meho lekare nechala implantovat antikoncepcni tycinku..Celych pet mesicu jsem menstruovala a to bez prestani, nasledovali bolesti v podbrisku a bolesti hlavy kterymi jsem nikdy pred tim netrpela.Je mi 22 let nejsem na nic alergicka ani nejsem nijak nemocna.Zitra si ho jdu nechat odstranit a az uslisim nejakou moji kamaradku jak jen bude uvazovat ze by do toho sla verte ze ji radsi odradim...takova je moje zkusenost..diky

DanaFolk | 02.08.2010 12:15
Podkozni implantat Dobry den, Antikoncepční tyčinku Implanton jsem si nechala zavest asi pred rokem a pul v Anglii, kde je tato metoda hodne rozsirena a hlavne je zadarmo, a jsem s ni plne spokojena. Menstruaci mam hodne slabou a bez bolesti. V prvnich mesicich byla castejsi, ale nyni je to tak jednou za dva mesice, coz mi uplne vyhovuje ;)


Přidat komentář