Asistovaná reprodukce

Nikdy nesmíme zapomenout na podstatu asistované reprodukce a morální zásady. Dítě si člověk nevybírá jako auto. Díky metodám, které jsou pod tímto souslovím skryty mohou mít dnes děti i dosud neplodné páry.

Asistovaná reprodukce

Morální zásady v asistované reprodukci Už teď se ve Spojených státech rodí spousta dětí díky umělému oplodnění, při kterém se hledí na barvu vlasů, výšku váhu, IQ dárce a podobně. Nabízela se také vajíčka nejkrásnějších modelek. Nikdy nesmíme zapomenout na podstatu asistované reprodukce a morální zásady. Dítě si člověk nevybírá jako auto.

  • Co je asistovaná reprodukce

Díky metodám, které jsou pod tímto souslovím skryty mohou mít dnes děti i dosud neplodné páry.

K nejznámějším technikám patří

  • Vyvolání ovulace

Vaječníky se léky stimulují k tomu, aby se zvýšila produktivita vajíček a zvýšila se pravděpodobnost přirozeného početí.

  • Umělé oplodnění – (fertilizace in vitro - IVF)

Ženě se v narkóze odebere vajíčko, které se oplodní spermií "ve zkumavce". Několik dní poté se vrátí zpět do dělohy, kde se začíná vyvíjet.

  • Přenos gamet do vejcovodu – (GIFT)

Od IVF se liší tím, že se vajíčko, odebrané laparoskopicky téměř ihned vrátí do vejcovodu spolu s malým množstvím spermií. Oplodnění v tomto případě probíhá v přirozeném prostředí.

  • Umělé oplodnění

Vzorek spermatu se katetrem dopraví do děložního hrdla nebo vysoko do dělohy. Dárcovství vajíčka Od IVF se liší tím, že vajíčko je odebráno jiné ženě, než která je bude po oplodnění nosit.

  • Oplození pomocí ICSI

Jedná se o moderní metodu, vhodnou zejména při vadách spermií. Pod mikroskopem se do vajíčka "vbodne" jehla s jedinou vybranou spermií. Oplozené vajíčko se pak umístí do dělohy.

Úspěšnost a tradice v ČR

Úspěšnost většiny metod je v rozmezí od 10 do 50%. Jakýmsi "vedlejším účinkem" při asistované reprodukci bývá vícečetné těhotenství, protože se při většině metod podporuje produkce vajíček.

 

V ČR jsou výkony, spojené s asistovanou reprodukcí hrazeny ze zdravotního pojištění u žen ve věku od 18 do 39 let na základě doporučení gynekologa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22278 (zdravotnimagazin.cz#6735)


Přidat komentář