Hemeroidy

Hemeroidy a jejich léčba. Výskyt hemeroidů u populace. Příčiny vzniku hemeroidů. Těhotenství a hemeroidy. Typy hemeroidů. Léčení je obvykle konzervativní - úpravou diety s vyšším obsahem vlákniny, koupelemi a léky podávánými místně nebo i celkově.

Hemoroidy jsou uzlovité rozšířeniny v žilních pleteních pod řitní kůží a pod sliznicí konečníku. Hemoroidy jsou děleny na zevní hemeroidy, vnitřní hemeroidy a přechodné.

Zevní hemoroidy

tvoří polokulovitá vyklenutí kolem řitního otvoru.

Vnitřní hemoroidy

jsou uloženy uvnitř v konečníku a jsou obvykle uspořádány ve třech vyklenutích, mohou sklouzávat a vyhřezávat do řitního kanálu.

Přechodné hemeroidy

Pokud uzly zevních a vnitřních hemoroidů splývají, jsou nazývány smíšené nebo přechodné.

Výskyt hemeroidů u populace

Hemoroidy se vyskytují u 37% dospělé populace a ve věku nad 50 let jsou přítomny v 50%. Hemeroidy se projevují krvácením při vyprazdňování, bolestmi a svěděním v oblasti konečníku, někdy i pocity plnosti.

Příčiny vzniku hemeroidů

 • Námaha při pohybech tlustého střeva
 • Zácpa
 • Dlouhodobý průjem
 • Těhotenství
 • Nadváha
 • Dlouhodobé sezení
 • Kořeněná jídla
 • Potravinová alergie
 • Poškození jater

Příčiny vzniku hemoroidů nejsou však zcela objasněny

Teorie vzniku předpokládají, že roli hraje zvýšený nitrobřišní tlak a tím zvětšování žilních pletení, dále pravděpodobně může mít vliv „slabost" sliznice nad cévní pletení a je poukazováno i na podobnost hemoroidů s cévně žilními vrozenými úchylkami (malformacemi). Zvýšený nitrobřišní tlak je spojován zejména s obtížným vyprazdňováním stolice a s těžkou fyzickou prací. Ale ne všechny osoby, které trpí zácpou, mají hemoroidy.

Dlouhodobé vysedávání na toaletě - hemeroidy

S větším rizikem vzniku hemoroidů je údajně spojeno i dlouhodobé vysedávání na toaletě. Ochranný vliv vlákniny v potravě není v případě vzniku hemoroidů bezpečně potvrzen. Ale je prokázán vliv vlákniny na objem stolice a snadnost jejího vyprazdňování, protože není nutné přílišné zvyšování nitrobřišního tlaku. A to je faktor působící proti vzniku hemoroidů.

Těhotenství a hemeroidy

Těhotenství se zvýšeným nitrobřišním tlakem těhotné dělohy, zácpou, účinkem hormonů a zvýšeným objemem krve má jistě vliv na rozvoj hemoroidů. Asi 40% žen má v těhotenství příznaky, které jsou přisuzovány hemoroidům.

Typy hemeroidů

Vnější hemeroidy

Objevují se v okolí konečníku a je možné je vidět pouhým okem. Projevují se velkou bolestivostí a svěděním. Postupem času, však mohou sami zmizet. Nejčastěji se vyskytují u lidí se sedavým zaměstnáním.

Vnitřní hemeroidy

Tvoří se uvnitř konečníku a způsobují krvácení. Příčinou vzniku vnitřních hemeroidů je dlouhodobá zácpa, nadváha, nadměrné užívání projímadel nebo nedostatek pohybu.

Léčba hemeroidů

K léčbě proti hemeroidům se používají masti, čípky nebo koupele. Důležitá je strava-dostatek vlákniny a pohyb.

Hemeroidy a jejich léčba

 • Vyhýbejte se konzumaci potravin, které mohou místně dráždit (kořeněná jídla, alkohol, nadměrné množství kávy)
 • Pamatujte na dostatečný denní příjem tekutin, tj. 1,5 - 2 litry denně!
 • Nezapomínejte na pravidelný aktivní pohyb, např. plavání, chůzi a turistiku, cvičení.
 • Vyhýbejte se aktivitám, které vyžadují dlouhé setrvání vsedě: cyklistika, jízda na motocyklu.
 • Dbejte na dostatečné zastoupení vlákniny ve stravě: celozrné pečivo, ovoce, zelenina.
 • Každý den si vymezte čas na pravidelnou stolici k vytvoření podmíněného reflexu, nejlépe ráno po vypití sklenice vody.

Nejčastější příznaky hemeroidů

je krvácení po stolici. Nepříjemnými komplikacemi jsou trombóza a vyhřeznutí vnitřních hemoroidů. Diagnostikovat je možno vyšetřením řitní krajiny (zevní hemoroidy) nebo endoskopií (vnitřní hemoroidy). Léčení je obvykle konzervativní - úpravou diety s vyšším obsahem vlákniny, koupelemi a léky podávánými místně nebo i celkově. Pokud je tato léčba nedostatečná - nastupují nové léčebné techniky (např. ligace gumovými kroužky) a nestačí-li ani toto opatření - přichází ke slovu chirurgický zásah.

Operace hemeroidů - odstranění hemeroidů

Odstranění hemoroidálního uzlu nejsou provázené bolestí, protože se provádějí v oblasti s minimálním výskytem nervových vláken. Po zákroku může pacient pociťovat silnější tlak v oblasti konečníku, nucení na stolici nebo menší bolestivost břicha. Tato situace může trvat u některých pacientů i několik hodin, ale po užití tablet proti bolesti potíže snadno ustupují. Odchod menšího množství krve v průběhu několika dní po zákroku není důvodem k znepokojení, je důsledkem odtržení hemoroidálního uzlu a nevyžaduje speciální léčebné zákroky.

Po operaci hemeroidů

Po zákroku a během léčby hemeroidu se doporučuje

 • Dodržovat pitný režim: 2-3 litry tekutin denně
 • Doplnit běžnou racionální a netučnou stravu o vlákniny
 • Snězte každý den min. 200-300 g ovoce nebo vařené zeleniny
 • Omezit kořeněná a kyselá jídla
 • Sprchovat oblast konečníku alespoň 2 x denně po dobu 3-5 minut vodou teplou 28° - 30° C.

Po zákroku a během léčby hemeroidu se nedoporučuje** (5-7 dní po zákroku)

**

 • Konzumaci alkoholických nápojů a destilátů
 • Provozovat sporty, při kterých dochází ke zvyšování nitrobřišního tlaku: zvedání těžkých břemen, intenzivní cvičení na trenažérech v posilovně.
 • Jízdu na kole, motocyklu nebo na koni.

Včasná léčba hemeroidů je méně komplikovaná a lze jí řešit šetrnými metodami ambulantně. Včasnou léčbou předejdeme chirurgickým zákrokům s hospitalizací v nemocnici a dlouhému uzdravování.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22754 (zdravotnimagazin.cz#7673)


Diskuze a zkušenosti

anna | 12.01.2016 13:56
Dobrý den ..chtěla bych se zeptat kde v Plzni provádí ambulantní odstranění vnějších hemeroidů


Přidat komentář