Mimoděložní těhotenství

Po několika letech se Vám podaří otěhotnět, s partnerem se těšíte na miminko a nakonec Vám gynekolog sdělí špatnou zprávu. Jak poznáme mimoděložní těhotenství a co se dá s touto situací dělat?

Mimoděložní těhotenství je velmi závažný stav, je důležité ho rozpoznat co nejdřív, aby nedošlo k ohrožení zdraví ženy. Odstraňuje se pomocí laparoskopie a podle výzkumu po něm bohužel až 40 % pacientek již nikdy neotěhotní. U zbývajícího procenta žen se mohou objevovat častější potraty a ženy tak musejí být od prvního měsíce těhotenství v péči lékaře na základě rizikového těhotenství.

Včasné odhalení

Pokud si žena provede těhotenský test a zjistí, že je těhotná, měla by zajít na kontrolu ke gynekologovi, aby pomocí ultrazvuku zjistil, že je vajíčko správně usazeno v děloze. Lékař by měl pacientce také odebrat krev. Díky hladině hormonů HCG může odhalit možné mimoděložní těhotenství. Někdy se stane, že se u ženy** objeví tzv. falešné těhotenství**. To se v děloze objeví váček připomínající oplodněné vajíčko, ve skutečnosti se ale jedná o prázdnou dutinku. Jakmile je u Vás objeveno mimoděložní těhotenství, jste okamžitě vyslána do nemocnice na laparoskopii. Při této malé operaci je většinou vyjmut i poškozený vejcovod. Pokud není těhotenství odhaleno včas, může dojít až k prasknutí vejcovodu a nastane masivní krvácení do břicha. Následky tohoto krvácení mohou být bohužel smrtelné. Mimoděložní těhotenství často postihuje ženy, které podstoupily umělé oplodnění a mimo jiné je způsobeno i špatným životním stylem .

Průběh těhotenství

Bývá velmi těžké rozpoznat mimoděložní těhotenství, které se velmi nápadně podobá těhotenství normálnímu. Mezi základní příznaky patří vynechání menstruace, ostrá bolest vystřelující do celého těla a silné křečovité bolesti podbříška. Ve většině případů se vajíčko samovolně vypudí z vejcovodu a následně se vstřebává mimo dělohu, což vede k závažnému problému. Tento stav může vést i k prasknutí vaječníku, které je provázeno silnými bolestmi břicha. V pár výjimečných situacích se vajíčko vyvíjí a roste. To má za následek prasklou stěnu vejcovodu a putování vajíčka do břišní dutiny. Zde nastupuje krvácení do břišní dutiny, tlak klesá a končetiny chladnou -** přichází hemoragický šok.**

Jak vzniká mimoděložní těhotenství?

Děloha musí pro vývoj zárodku nabízet optimální podmínky a pokud se začne plod vyvíjet mimo dělohu, nedostane se mu žádné výživy. Plod tedy odumírá a stává se, že je samovolně vypuzen z těla. Toto vypuzení mnohdy žena ani nezaregistruje, pokud se zárodek alespoň trochu nevyvinul. Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se vajíčko usadí mimo břišní dutinu např. ve vejcovodu nebo ve vaječníku a lokace okolo tohoto plodu jsou proto poškozeny. Nejčastěji se toto těhotenství projevuje u žen prvorodiček nebo u žen, které prodělaly zánět vejcovodu.** Riziko mimoděložního těhotenství** se zvyšuje se selháním antikoncepce nebo nitroděložního tělíska, při endometrióze nebo umělém oplodnění.

Nedostaví-li se u Vás menstruace a těhotenský test je pozitivní, neváhejte okamžitě vyhledat lékaře. Nepoznané mimoděložní těhotenství může pacientce přivodit i smrt.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23295 (zdravotnimagazin.cz#10468)


Přidat komentář