Plavání a cvičení s dětmi - Brno

Plavání kojenců a batolat patří k oblíbeným sportovním aktivitám. Má efektivní účinky na rozvoj motoriky, na začlenění dětí do kolektivu, posiluje jejich zdraví, podporuje chuť k jídlu a přispívá k dobrému spánku.

Plavání a cvičení s dětmi – Brno

Chcete také svým dětem poskytnout maximální péči, dopřát jim zábavu, podpořit jejich zdraví a připravit pro ně nezapomenutelné zážitky? Poté s nimi určitě vyzkoušejte plavání určené pro děti od narození do předškolního věku, nebo cvičení, při kterém se naučíte správnou manipulaci s Vaším děťátkem. Děti se naučí hry a říkadla a mnoho dalších cvičení, pro které se budou pravidelně těšívat na hodiny. Nabízené služby jsou určené pro radost a zajišťují správný psychomotorický vývoj.

Plavání kojenců, batolat a předškoláků

Přemýšlíte, že byste své děti přihlásili do plavání, ale stále máte pochyby, zda je to pro Vaše děti vhodné, dobré a potřebné? Hlavním smyslem plavání kojenců a batolat je podpořit jejich celkové zdraví a všestranný vývoj dítěte. Podstatou a cílem kurzů je vedle celkové podpory zdraví upevnit i vztah mezi rodičem a dítětem a zpestřit jeho denní režim. Máte problémy s tím, že Vaše dítě nechce spát, je protivné, unuděné a vy nevíte, jak jej více zabavit, aby se unavilo? Plavání je perfektní příležitostí. Sami dobře víte, jak dobře se Vám spávalo po hodinách plavání, kdy bylo Vaše tělo unavené a Vy jste si konečně večer lehli do peřin. Plavání jistě podpoří i spánek kojence a batolátka, stejně jako předškoláka. Navíc prostředí bazénu je dítěti velmi blízké, neboť se podobná prostředí, ve kterém žilo, než přišlo na svět. Dítěti se v teplé vodě líbí a má z pohybu v ní radost, stejně jako se mu líbí, že se mu jeho rodič v rámci výuky plavání intenzivně věnuje. Takovou pozornost si patřičně užívá. V lekcích plavání se děti naučí splývat vydechovat do vody, skákat do vody a potápět se. Navíc si díky plavání zvykají na kontakt s vrstevníky, více jim chutná, lépe spí, jsou pohybově zdatnější, podstatně méně trpí bolestmi bříška a co víc, vytvářejí si kladný vztah k vodě, což je do budoucna velmi důležité.

Proč plavat s dětmi?

Plavání patří k jedné z prvních možných aktivit, které podporují vývoj dítěte. Plaváním se velmi přiměřenou námahou příznivě ovlivňuje srdečně cévní systém. Pravidelnými pohyby na suchu i vodě dochází u dětí k zesílení srdečního svalu a zvětšují se srdeční komory. Tím, že se dítě naučí správné technice při plavání a cvičení, mu zajistí dostatečnou výměnu kyslíku ve všech částech plic, i v těch okrajových. Tím dojde ke zvýšení vitální kapacity plic a k rozpínavosti hrudního koše. Celkové dýchání dítěte je kvalitnější, protože k dýchání využívá celou plicní plochu.

Vliv plavání na pohybový vývoj dítěte

Pobyt ve vodě uspokojuje psychické potřeby dítěte. Umožňuje jeho rychlejší pohybový vývoj. Tím, že dolní končetiny vyvíjejí aktivní činnost, zlepšuje se střevní činnost a děti tak netrpí bolestmi bříška, které jsou především u těch nejmenších dětí velmi časté. Pokud dítě trpí vadami držení těla nebo jinými nedostatky, i v této oblasti jim plavání pomůže. Pobyt ve vodě děti příjemně unavuje, stejně jako dospělé a podporuje u nich chuť k jídlu. Děti jsou po plavání klidnější, vyrovnanější a velmi dobře prospívají.

Dětské plavání – prevence před onemocněním

Pravidelné plavání a s ním spojené otužování, představuje vysoce účinnou prevenci před onemocněním. Dítě se tak díky otužování přizpůsobuje vnějším podmínkám, někdy až extrémním, a proto je v budoucnu výkyvy teplot tolik nepřekvapí a nepostihnou. Při podráždění pokožky studenou vodou dochází v těle člověka k zúžení cév, ke snížení tepelných výdajů a spolu s tím je navíc organismus nucen zvýšit aktivitu k produkci tepla. Následuje zvýšení oběhu krve a lepší prokrvení kůže, což dobře působí na látkovou výměnu.

Jaké jsou výhody plavání kojenců?

Vzhledem k tomu, že se dítě v plodové vodě vyvíjí celých devět měsíců, je pro něj samozřejmě dosti šokující přechod z takto klidného, tmavého a teplého prostředí do prostředí zcela nového a pro dítě podstatně méně příjemného. Díky plavání pak můžou rodiče svému miminku tuto náročnou změnu ulehčit a připomenout mu pobyt v maminčině bříšku. Pravidelným plaváním se Vašemu dítěti zlepší celkový zdravotní stav, dítě se otuží a zlepší se mu vitální kapacita plic. Plavání má také za následek posílení srdečně-cévního systému, zlepší se peristaltika střev, posílí se spánkový režim, a zlepší se jeho chuť k jídlu. Sami nejlépe víte, jak je ubíjející, když se do Vašeho dítěte snažíte dostat jakékoliv soustu, a dítě ne a ne jíst. Pak si říkáte, z čeho vlastně Vaše dítě žije, když odmítá jakoukoliv stravu. Plavání výrazně podpoří jeho chuť k jídlu. Plavání je také téměř jediná možnost pohybové aktivity pro kojence a batolata, proto je škoda jim tuto aktivitu nedopřát, navíc když je pro ně tak prospěšná. Plavání připraví Vaše dítě na vstup do kolektivu, pomůže mu začlenit se do společnosti a prohloubit citové vazby mezi dítětem a rodičem a mezi ostatními dětmi.

Cvičení s dětmi

Stejně jako plavání i cvičení má pro děti velký význam. Možná si nedovedete představit, co kurzy cvičení s kojenci obnáší a jak asi probíhají. Cvičení s batolátky a s předškoláčky není žádnou novinkou, ale i kurzy s malými miminky nejsou nic ojedinělého. Je perfektní, že čas cvičení si můžete vybrat dle režimu, který Vám a Vašemu dítěti vyhovuje. Důležité je, aby dítě bylo na kurzu vyspané a nakrmené, aby bylo zkrátka spokojené a nic ho netrápilo. Samozřejmě pokud během kurzu dítě dostane hlad nebo usne, nic se neděje, tyto situace se stávají běžně. Miminko samo nejlépe ví, kdy se mu chce spinkat nebo kdy má hlad a na to jsou často i propočty pečlivých maminek krátké. Součástí cvičení je i popovídání s maminkami, kde si sdělí, co jim dělá na mateřské radost, co jim naopak dělá starost a díky těmto rozmluvám můžou získat i inspiraci od jiných maminek, jak dobít baterky. Témata jsou samozřejmě různá.

Průběh cvičení

Cvičení může probíhat v doprovodu tiché hudby, kdy lektorka předvádí cviky, které maminky s miminky napodobují. Cvičí se do rytmu, což je určitě i pro děti přínosem. Všechny cviky jsou uzpůsobeny motorickému vývoji dětí a lektorka dává individuální pokyny, z čehož vyplývá, že např. cvičení s dvouměsíčním miminkem vypadá jinak než s půlročním kojencem. Cviky jsou jednoduché, maminky si je snadno zapamatují a můžou je pak aplikovat i doma. Po cvičení můžou přijít na řadu dětské říkanky, které jsou spojené se cvičením. Lektorky vymýšlejí různé hry, které rozvíjejí všechny smysly dětí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23208 (zdravotnimagazin.cz#10381)


Přidat komentář