Plavání kojenců a batolat okr. České Budějovice

Kdy začít s plaváním kojenců? Nebude miminku v chladné vodě zima? Je plavání pro malé děti skutečně přínosné a užitečné? Možná nejen tyto otázky Vás napadají. A odpovědi jsou velmi jednoduché: co nejdříve - ne - ano.

Přeci jenom však nezůstaneme u tak strohých odpovědí. Plavání kojenců a batolat hraje důležitou roli v jejich vývoji. A tak si rozhodně zaslouží i více pozornosti. S plaváním kojenců můžete začít již záhy po porodu. Doporučuje se doba, kdy se miminku zahojí pupeční pahýlek. Miminku zima nebude. Zvolená teplota vody v bazénu*** ** **** ***, která dosahuje 32° prospívá dětskému organismu. Krom toho, ty nejmenší děti neplavou hned v bazénku, ale ve vaničce, ve které dosahuje teplota vody kolem 36°. A přínos plavání pro zdraví? Tak na ty by samotný článek ani nestačil. Níže zmíníme alespoň ty stěžejní. Nyní Vám však představíme plavecký klub, který se pro Vás i Vaše dítě může stát příjemným útočištěm.

Plavání kojenců a batolat přináší mnoho pozitivního

Jak je to tedy s těmi přínosy u plavání? V prvé řadě je třeba jen uvést na pravou míru, že u plavání novorozenců, kojenců a batolat, nejde v pravém slova smyslu o plavání, jako takovém. Dítě se spíše s vodou seznamuje, ztrácí vůči ní zábrany, respektive mu nebude vadit nějaká ta vodní sprška na obličeji aj.

Upevnění citového vztahu mezi dítětem a rodiči

Plavání kojenců a batolat probíhá společně s Vámi, rodiči. Plavecká instruktorka Vás „jen“ vede, motivuje děti, radí, koriguje, a to za pomoci různých her, písniček, básniček, říkadel aj. Tím, že budete s dítětem v těsném kontaktu, respektive s ním budete moci zažívat nové, doposud nepoznané, dojde mezi Vámi k upevnění citového vztahu.

Prevence proti častým nemocem

Čekárny dětského lékaře v podzimních, zimních a jarních dnech jen málokdy zejí prázdnotou. Malé děti jsou velmi náchylné k nachlazení a dalším nemocem. A tak není výjimkou, když prtě během zimy stoná i několikrát. Není zrovna Vašim přáním, aby i Váš potomek rozšířil řady malých pacientů? Pak zkuste plavání kojenců a batolat. Vaše dítě bude otužilejší, posílí se jeho obranyschopnost těla. Návštěvy lékaře ve Vašem případě tak nemusí být stejně časté, jako u druhých.

Zvolení metody plavání

Skočit do vody rovnýma nohama? Skočit a plavat? Tak tento způsob výuky nemusíte očekávat u profesionálních plaveckých škol. Kdo by nechtěl pro svoje děťátko to nejlepší? Pokud byste rádi začali s plaváním, lákají Vás kurzy plavání kojenců a batolat, pak se Vám dostane maximální péče ze stran zkušených plaveckých instruktorů.

Plavání doma, ve vanách, v bazénu

S plaváním je třeba začít pozvolna. Voda, jako taková, je pro dítě přirozená z důvodu předchozího pobytu v plodové vodě. Přeci jen je svět, do kterého se dítě narodí, příliš veliký a jednou velkou neznámou, kromě Vás rodičů. Vás zná díky láskyplnému promlouvání k němu, hlazení aj. Než si dítě začne užívat bazénu, je vhodné začít s plaváním již doma, později pak ve vanách.

Vanička – plavání v domácím prostředí

Řadu „novopečených“ rodičů může u plavání kojenců odrazovat potřebný přesun do plaveckého klubu, načasování, aby miminko zrovna nespalo, nepotřebovalo nakrmit atp. Mezi plaveckými kluby však najdete takové, které nabízí pro ty nejmenší plavání v domácím prostředí. Díky této možnosti odpadá případný stres, který neprospívá ani rodičům, ale ani malým plaváčkům. Plavání by mělo probíhat v pohodové atmosféře. A tu zajistí plavání v domácím prostředí, které pro miminko znamená pocit bezpečí a jistoty.

Přechod z vaničky na vanu

Ke konci novorozeneckého období je možné přejít z vaničky na klasickou vanu. Důležité také je, aby byla ze stran rodičů zvládnuta správná manipulace s dítětem. A snad není třeba zdůrazňovat, že by vana měla být před každým plaváním kojence pečlivě vymytá a vydezinfikovaná.

Příprava na bazén

Zhruba od jednoho roku již mohou děti začít s plaváním v bazénu, a to opět v doprovodu rodičů. Pořád však ještě není tím stěžejním cílem zahájit plavecký výcvik, tj. zvládnutí plaveckých stylů. I když Vaše dítě navštěvovalo některý z pořádaných kurzů plavání ve vaničce a vaně, tudíž je na vodu zvyklé, je třeba v dítěti posilovat vztah k vodě, vodnímu živlu, sportovní aktivitě, jako takové. Na kurzech, které jsou určené pro děti od jednoho roku do tří let, je pozornost soustředěna na orientování se ve vodě, potápění se, dýchání do vody, udržení se na hladině na zádech, splývání, skákání do vody, a to co nejpříjemnější formou, tj. hrou.

Příprava na bazén pomůže i ve vztahové stránce

A pak je tu i důležitost sociálního kontaktu s jinými dětmi, který pomůže dítěti překonat případné zábrany při komunikaci s nimi. Již z plavání budou děti zvyklé na kolektiv, a tak jim nebude činit nijak velké potíže „přechod z domácího prostředí“ do školky, později školy.

Relaxační plavání pro nastávající maminky

Těhotenství sice není žádnou nemocí, ale s postupně přibývajícími kily se maminky mohou cítit nemotorné, bolavé. I v těhotenství je velmi doporučován pohyb. Jenže, která pohybová aktivita by byla ta nejvhodnější, kromě procházek, jízdě na rotopedu, chůzi na stepperu apod.? Vedle uvedených aktivit, je velmi vhodné plavání. Nejenže nijak nezatěžuje klouby, nedochází při něm k žádným otřesům, pádům, ale ještě navíc posílí svalstvo, umožní tolik důležitou relaxaci, pohodu. I nácvik dýchání je příjemnější a jednodušší. S plaváním mohou nastávající maminky začít prakticky od počátku těhotenství a setrvat v něm až do porodu.

Aquagymnastika - plavání těhotných žen

Vedle relaxačního plavání se mohou nastávající maminky také přihlásit na aquagymnastiku, která spojuje kombinace nácviku určitých plaveckých technik, dechových cvičení i cviku léčebně tělesné výchovy pro gravidní. Při aquagymnastice je pozornost soustředěna na břišní svalstvo, prsní svaly, svaly pánevního dna, správné držení těla aj. Cílem je, se nejen během celé doby těhotenství cítit co nejlépe, ale také se po porodu rychleji dostat zpět do původní formy. Není ani výjimkou, že díky aquagymnastice se mnohé maminky, než před těhotenstvím. Pravidelný 9měsíční pohyb totiž udělá své. A je přínosem nejen pro samotnou maminku, ale i pro doposud nenarozené miminko.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23222 (zdravotnimagazin.cz#10395)


Přidat komentář