Plavání kojenců a batolat - Plzeň a okolí

Kdo si hraje, nezlobí, ale také ve zdravém těle, zdravý duch. Zmíněná rčení mohou s přehledem platit u plavání kojenců, batolátek, předškoláků, ale i dospěláků. Při kurzech a výuce plavání lze spatřit radost v dětských očích a dobrou náladu.

 

Možná máte sami ne zrovna pozitivní zkušenosti z plaveckých kurzů, které jste absolvovali na základní škole. Jedna věc je, že doba pokročila. Druhá, že je velký rozdíl mezi plaváním a plaváním. Velmi záleží na formě vedení kurzu, přístupu, ale i zkušenostech konkrétního plaveckého instruktora.

Plavecké kurzy pro veřejnost

S jakými plaveckými kurzy pro veřejnost se můžete setkat? Můžeme začít od těch nejmenších, tedy od kojenců. Plavecké školy a obdobná zařízení mohou přijít s nabídkou plavání kojenců od 3 do 6 měsíců ve vanách v domácím prostředí – plavání kojenců od 6 do 12 měsíců v dětském výukovém bazénu – plavání batolat od 1 do 2 roků v dětském výukovém bazénu – plavání dětí od 2 do 4 let v dětském výukovém bazénu – základního plavání pro děti od 4 let – zdokonalovacího plavání pro děti od 6 let – kondičního plavání pro děti od 10 let – přípravného plavání v případě zájmu o plavání závodní. Pojďme se v krátkosti podívat na zaměření jednotlivých kurzů.

Plavání kojenců od 3 do 6 měsíců

Miminko, které přijde na svět, je jako malá panenka, která si přímo říká o naši láskyplnou péči a starostlivost. Dbáme, aby mělo plné bříško, čistou plenku, aby ho nezlobilo bříško, cítilo naši lásku a přítomnost. Můžeme však pro něj udělat mnohem více. Jak Vám, tak samotnému miminku prospěje plavání. Ne, nebude se jednat o případný nácvik plaveckých stylů. Na to je ještě příliš brzo. Při** plavání kojenců je pozornost soustředěna na zvyknutí si na vodu**, na postupné otužování aj.

Plavání kojenců v domácím prostředí

Plavání kojenců od 3 do 6 měsíců nejčastěji probíhá ve vanách, a to navíc v domácím prostředí. A známé domácí prostředí kvitují prťata i dospělí, tj. rodiče. K plavání by se mělo přistupovat uvolněně, bez stresu. A tak nebudete muset řešit převozy, či „násilně“ měnit již zavedené rituály, kdy miminko spí, jí. Můžete se totiž domluvit s Vaší plaveckou instruktorkou, kdy bude nejvhodnější doba pro plavání Vašeho miminka.

Nejen o plavání je kurz pro kojence

Součástí kurzu plavání ve vanách je také nácvik správné manipulace s kojenci, a to, jak na sucho, tak ve vodě. Správné uchopení, držení, chování dítěte nelze podceňovat. Možná budete překvapeni, kde všude děláte chybičky – při zvedání z postýlky, při pokládání do postýlky, při dávání do autosedačky, při koupání, při přebalování, při předávání dítěte jinému členu rodiny atd. Můžete však být i pochváleni za Vaši správnou manipulaci. V tom případě jste s největší pravděpodobností navštěvovali některý z kurzů, jak manipulovat s miminkem, či si zakoupili tematicky laděnou knihu. V každém případě se můžete dozvědět různé fígle a hlavně budete vědět, že každé další uchopení, kterého se Vaše miminko od Vás dočká, bude pro něj to nejlepší.

Kojenci od 6 do 12 měsíců

I když je spíše půlroční dítě batolátko, stále můžeme hovořit o kojenci. Čím déle je děťátko kojeno, tím lépe pro něj i jeho maminku. Krom jiného dojde k posílení imunity. Imunitu však můžete ještě více posílit, a to plaváním. Plavání starších kojenců již probíhá ve výukovém bazénku. Vana by již nebyla dostačující, a to především vzhledem k obsahové formě kurzu. Jednotlivé lekce se již více soustřeďují na pohybové dovednosti, nácvik potápění aj. Navíc bazén umožňuje i lepší kontakt s dítětem, hraní her s doprovodem písniček, básniček apod.

Batolata 1 – 2 roky

Ať už jste oslavili první samostatné krůčky, nebo ještě získáváte jistotu u nábytku při jeho obcházení, nic nebrání ničemu Vašeho maličkého dobrodruha a všetečku přihlásit na kurz, který je zaměřený pro batolátka od jednoho do dvou let. I v tomto případě probíhají jednotlivé lekce ve výukovém bazénku. Jednotlivé výukové postupy, které jsou vybírány a realizovány v praxi, probíhají v souladu s** psychomotorickým vývojem** malých plaváčků. Je tedy velmi důležité, aby plavecký instruktor aktuálně upravoval jednotlivé lekce a měl ke každému dítěti individuální přístupu. Z toho i vyplývá dodržení maximální počtu dětí na kurzu. Některá plavecká zařízení mají strop pěti dětí, jiná zase deseti apod.

Děti 2 – 4 roky

Ani se nenadějete a malý človíček, místo, aby se vozil v kočárku, již sám bude vozit kočárek s panenkou, či si to štrádovat na motorce, či autíčku. I v tomto věku je stále velmi důležité dítě podporovat v jeho pohybových aktivitách, dbát na vhodný a dostatečný pohyb, nezapomínat na otužování. Nemusíte dlouze přemýšlet, co a jak. I zde Vám, respektive Vašemu potomkovi, významně pomůže plavání. Plavání pro děti školkového věku je již posunuto o nějaký ten stupeň výše. Nacvičuje se například výdech do vody, specifické plavecké dovednosti. Je také kladen nemalý důraz na prvky sebezáchrany. Právě v tomto věku jsou děti velmi zvídavé a nepozorné zároveň. Náhlých pádů do vody, o kterých je možné se dočíst, či slyšet ve zprávách, je možné zaznamenat každoročně.

Základní plavání pro děti od 4 let

A čas letí jako bláznivý. Z kojence, batolátka, školkového dítěte je náhle předškoláček. I na tuto věkovou skupinu je pamatováno u plaveckých škol a zařízeních. Již z názvu plaveckého kurzu lze vydedukovat, že se začne skutečně plavat, a to se vším všudy. Správné dýchání je základem plavání, a tak na něj bude pozornost i v tomto případě zaměřena. Dalším bodem je i nácvik kraulových noh, nácvik skoků do vody, nácvik potopení se na dno do bazénu, lovení puků a mnohem více.

Zdokonalovací plavání

Základním plavání rozhodně nemusí skončit organizované** plavání** s odborným dohledem profesionála. Vaše dítko můžete přihlásit i na zdokonalovací plavání, které je zaměřené na dopilování, doladění plaveckých způsobů. A jako přidaná hodnota navíc? Váš potomek si zvýší svoji fyzickou kondici, z čehož bude čerpat i následující dny, měsíce, ale i roky.

Kondiční plavání

Plavání může pro Vaše dítě znamenat i mnohem více. Chytlo ho plavání natolik, že by se mu chtělo dítko věnovat naplno? I na to je pamatováno u plaveckých škol. Do kondičního plavání se přihlašují děti starší deseti let, které mají zájem o prohloubení a zdokonalení plaveckých způsobů, ale o závodní plavání ještě neuvažují.

Přípravné plavání

A na základě výše uvedeného je svým způsobem odvozené plavání přípravné. Jedná o kurzy pro děti, které mají zájem o závodní plavání. Povětšinou jsou děti pro přípravné plavání vybírány z jednotlivých kurzů, například základního plavání. Instruktoři dokážou rozpoznat talent, ale také píli, disciplinovanost a chuť.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23218 (zdravotnimagazin.cz#10391)


Diskuze a zkušenosti

Barbora | 18.03.2013 08:04
Re: Plavání kojenců a batolat - Plzeň a okolí Dobrý den, měla bych vážný zájem o plavání kojenců. Dceři bude na začátku dubna 6 měsíců. nevíte, zda je někde v Plzni nebo okolí Plzně volné místo pro toto období?? Děkuji mnohokrát

Nikola | 24.03.2016 12:15
Dobrý den Dceři v dubnu bude 8 měsícu a chtěla bych s epoptat zda není ještě někde kurz plavání a nebo volné místo v tomto období. Děkuji moc :)


Přidat komentář