Plavání kojenců a batolat Praha 10

Voda, plavání, cvičení ve vodě, to vše je více než prospěšné pro každé dítě. Dokonce již od kojeneckého věku, kdy plavání probíhá formou hry s rodičem ve velkém bazénu, pod vedením zkušených instruktorek.

Plavání s miminky

Plavání miminek od kojeneckého věku je dnes velmi atraktivní společenské a prospěšné vyžití. Dokonce je možné plavání provozovat již od 6
týdnů, kdy však miminko plave v domácích nebo speciálních vanách, ve kterých instruktorka učí rodiče jak s dítětem plavat a zacházet, aby to pro něj bylo prospěšné a aby mělo dobrý start do kurzů od 6 měsíců. Plavat s miminky je prospěšnější, než by se mohlo zdát.Miminko prochází v prvním roce svého života bouřlivým vývojem a první dny, týdny, měsíce a roky se u něho formuje základ pocitů, návyků a zvyků. Voda je pak v tomto případě ideálním prostředím, které podporuje psychomotorický vývoj a také vztah rodiče a dítěte.

S kojenci do bazénu

Ačkoli je plavání pro kojence přínosné, ne každý bazén je k tomu vhodný. V bazénech pro kojence je nezbytné dodržovat přísná pravidla. Ta se týkají zejména hygienické úpravy vody, čistoty okolí, bazénu a také teploty vody.
Voda pro plavání kojenců a batolat se musí pohybovat od 28°C do 32°C. Okolní vzduch by pak měl mít stupeň nebo dva více. Klasické bazény pro veřejnost jsou chladnější a většinou nesplňují hygienické požadavky pro kojenecké plavání dle platné legislativy. Chladnější je i vzduch v okolí. Proto je pro kojence vhodné navštěvovat jen bazény určené pro ně.

Bazény pro kojence a batolata

Jsou uzpůsobené pro hru malých dětí. Najdete zde řadu hraček, plováků, plovoucích desek a jiných pomůcek, se kterými děti plavou a hrají si. Navíc jsou tu pro děti i přebalovací podložky, někdy herna, odpočívací místnost, nebo místnost, kde se mohou děti nakrmit. Zkrátka je zde pro malé děti mnohem větší komfort.

Jak se plave s kojenci a batolaty?

Před vstupem do bazénu je nutné miminko osprchovat a umýt. Pro plavání v bazénech se používají speciální plavací plenky či kalhotky, které zajistí, že dítě vodu neznečistí. Vhodné je těsně před plaváním dítě nekrmit. Děti nakrmené před plaváním mohou pak blinkat, což opět znečistí vodu a navíc jim i znepříjemní plavání a hru. V bazénu by se mělo každé dítě cítit dobře.
Proto je tomu uzpůsoben program, který je pokaždé jiný. Začíná se velmi polehoučku a náročnost se stupňuje. Stupňuje se nejen podle cviků, ale i s věkem dětí. Zkušenost je taková, že i když některé dítko ze začátku pláče, nebo jenespokojené, tak časem získá důvěru a ve vodě se mu líbí. Tento případ nenastane, pokud s dítětem plavete od malička a začínáte ve vaně v období 6 týdnů věku. Po ukončení lekce se děti opět osprchují, ošetří dětskou kosmetikou a po adaptaci mohou odejít. Adaptace neboli** odpočinek** jsou důležité v každém počasí. Tedy i v létě. Této doby můžete využít ke hře s dítětem, k nakrmení a také k popovídání si s ostatními maminkami.

Co dětem plavání přinese?

Plavání v takto nízkém věku má obrovský a nezastupitelný vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Slouží jako cvičení i rehabilitační prvek. Miminko se ve vodě pohybuje proti odporu, při hře zapojuje určité svalové partie, což umožňuje zpevňování břišního a zádového svalstva.
Zde je namístě nechat si poradit od instruktorek plavání, které poznají, co je u miminka nutné procvičovat více a co méně. To je také další důvod, proč plavání kojenců a batolat probíhá v málo početných skupinách. Dalším** pozitivem plavání** je společnost matky a dítěte, nebo otce a dítěte. Posiluje se zde důvěra a celkový jejich vztah. Plavání je vhodné i pro lepší funkci zažívání a lepší spánek miminka. Odbourají se větříky a špatné usínání. Podpoří se zdraví denní rytmus. Plavání také zlepšuje dýchání, srdeční činnost a chuť k jídlu. Podle studií, dokonce významně podpoří i imunitu dítěte. Odstraní se tak, nebo alespoň zmírní, častost respiračních a infekčních onemocnění.

A co maminky?

I na ty je nutné myslet. Ve velké většině je to pro ně možnost setkání s dalšími maminkami a popovídání si. V poslední době se často na plavání kojenců a batolat objevují i tatínci. Většinou se často rychle začlení a umí si popovídat stejně jako maminky. Plavání je tedy prospěšné pro všechny.

Jak často plavat?

Doporučuje se** navštívit bazén** jedenkrát týdně. Někdy je však možné plavat i častěji. Plavání by však mělo být zábavou, ne nutností. Pak by mohlo ztratit své kouzlo.

Jak vybrat vhodný kurz?

Pokud se budete držet doporučení, poohlédnete se po referencích a hodnoceních rodičů, pak se nemůžete splést a vyberete kurz, který se bude líbit vám i vašemu dítěti.

Co bývá ještě v nabídce?

Plavecké školy často u kurzů nabízí možnost vzít za sníženou cenu také sourozence. Výhodné je také opakování kurzu, poněvadž na další kurz bývá sleva. Aktuální nabídku dalších možností je dobré sledovat přímo na stránkách plavecké školy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23206 (zdravotnimagazin.cz#10379)


Přidat komentář