Počáteční problémy po těhotenství = Šestinedělí

Často se stává, že v tomto období dochází k pobolívání v podbřišku, ale není důvod se znepokojovat, protože to je signál, že se děloha navrací do normálu. Tyto bolesti jsou intenzivnější při kojení, protože sání mléka způsobuje kontrakce dělohy.

Týden první

V prvních dnech po porodu je normální, že žena cítí pobolívání, které je důsledkem nástřihu pochvy a hráze při porodu, které usnadňuje příchod novorozence na svět.

Na co dávat zvýšenou pozornost

  • Nenamáhejte se příliš a často odpočívejte vleže.
  • Jestliže vás bolest hojící se hráze obtěžuje, ztlumte ji chvilkovým přiložením ledu z mrazáku v plastikovém sáčku.
  • Udržujte oblast genitálií čistou a používejte jen přípravky, které jsem určeny k intimní hygieně.
  • V prvním měsíci se nedoporučuje používání tampónů, protože porodní kanál je citlivý na zavlečení infekce.

Týden druhý

Často se stává, že v tomto období dochází k pobolívání v podbřišku, ale není důvod se znepokojovat, protože to je signál, že se děloha navrací do normálu. Tyto bolesti jsou intenzivnější při kojení, protože sání mléka způsobuje kontrakce dělohy. Kojení tak vlastně napomáhá děloze.

Na co dávat zvýšenou pozornost

  • Pro udržení kojení je nejlepší zvýšit frekvenci přikládání, a to hlavně v noci.
  • Tvorbu mateřského mléka podpoříte i při dostatečném odpočinku.

Týden třetí

Častým problémem v těhotenství bývají hemeroidy, které se mohou rozšířit během porodu. Jezte stravu bohatou na vlákninu a vodu.

Na co dávat zvýšenou pozornost

  • V třetím týdnu děti často pláčí, což může být i důsledkem břišních kolik, které jsou poměrně časté.
  • Namáhavá péče o novorozence se může projevit na bolestech páteře a končetin.
  • Nechte si masírovat záda a při kojení si podkládejte i ruce polštáři.

Týden čtvrtý

V šestinedělí byste měla hlavně odpočívat, protože hráz je zatím zranitelná. Zkuste chodit alespoň na procházky. Pomůže to i vaší náladě, protože v těle se to bouří hormony a navíc se musíte vyrovnávat s velkými životními změnami.

Týden pátý

Velké emoce patří nejen k porodu, ale také k prvním týdnům po porodu. Není se co divit, v životě se mění spousta věcí, získáváte novou odpovědnost, jste v neustálém presu… Pokud však cítíte velké nezvladatelné emoce, je dobré svěřit se odborníkům.

Týden šestý

K sexuálnímu životu se většina žen navrací koncem šestinedělí. Jizvy jsou po nástřihu ještě citlivé, proto používejte lubrikační gely, oleje a krémy. Poraďte se s gynekologem o antikoncepci, protože i v této době můžete otěhotnět.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22025 (zdravotnimagazin.cz#5965)


Přidat komentář