Porodní asistentka - Kurzy masáží dětí a kojenců

Jak samotné očekávání, tak příchod miminka na svět je velkou změnou v životě rodičů. Těhotenství, porod i následná péče o novorozence se ve větší míře dotýkají samotné maminky. Ta může navštívit kurzy, které jí poskytnou spoustu užitečných rad, tipů aj.

Který z rodičů by se nechtěl co nejlépe připravit na nového člena rodiny, tak aby mu byla poskytnuta veškerá potřebná péče a láska?

Již v období těhotenství, kdy nastávající maminka čeká potomka, je možné do značné míry ovlivnit spokojenost ženy, čímž se její psychika a rozpoložení přenáší i na malý poklad ukrytý v bříšku. Porod je pak velkou událostí, začátkem nového života. Není třeba se ho nijak obávat, či následné změny, kdy je miminko v maximální míře odkázané na pozornost a péči rodičů. Jak těhotenství, tak porod i poporodní období je možné si prožít bez stresu, strachu a obav, a to například díky odbornému poradenství, přednáškám a kurzům zaměřeným na těhotenství – porod – poporodní péči aj.

Těhotenství

Každému z nás se mění priority v závislosti na právě prožívané životní etapě. Jiné zájmy máme, když jsme sami, staráme se jen o sebe aj. Není vůbec výjimkou, či spíše je logické, že žena, která se dozví zprávu, že bude za pár měsíců maminkou, se diametrálním způsobem přeorientuje a místo například časopisů o módě, kosmetice apod., ji začne ve stáncích a knihkupectvích sklouzávat pohled na časopisy a knihy s tematikou těhotenství, porodu, péče o novorozence, kojení apod. Jakékoli tištěné médium je bezpochyby přínosem, zodpovídající různé otázky, které ve zmiňovaném období vyvstávají. Kromě časopisů, knih, diskuzí na internetu aj., představují velký přínos kurzy, kde je možné osobně probrat vše, na co byste se chtěla zeptat, co Vás trápí apod.

Kurz pro těhotné

Velmi často se ukazuje, že něco jiného je slovo psané, a pak následná realita. Publikace může být sebelépe napsaná, ale nemusí Vám poskytnout odpovědi na všechny otázky. Články v časopisech, či dokonce diskuze na internetu mohou být mnohdy zavádějící. A není ani výjimkou, že psané slovo nemusí být pochopeno tak, jak bylo myšlené. Není tedy nad absolvování kurzu, kde je možné získat rady a tipy ne jen teoretické, ale přímo z praxe. A protože i samotné** těhotenství** netrvá jen pár dnů, ale měsíců, bývá i kurz pro těhotné několikahodinový, respektive rozdělen na jednotlivé lekce. Lekce jsou tematicky členěné například na období porodu, šestinedělí, péče o dítě, kojení, a to včetně 2 partnerských lekcí, které se týkají přítomnosti partnera u porodu a manipulace s novorozencem a kojencem.

Cvičení pro těhotné

Vedle samotné „teorie“, dá-li se tomu tak říci, je pro fyzickou, ale i psychickou pohodu nastávající maminky velmi přínosné cvičení v těhotenství. Nejde ani tak o výkon, jako spíše o uvolnění, posílení i přípravu k porodu. Cvičení pro těhotné není v žádném případě o nějakých aerobních výkonech, poskocích, běhu apod. Při cvičení se naopak soustřeďuje pozornost na správně prováděné dýchání, které je velmi důležité při porodu, dále na posílení svalstva pánevního dna, dolních i horních končetin aj. Absolvované cvičení ženy ocení již během těhotenství, ale i při porodu a v období šestinedělí. Žena bude mít sama ze sebe dobrý pocit, že „něco“ dělá, udržuje se, přispívá ke zlepšení fyzičky, rychleji se dostane do své původní formy, kterou měla před porodem, respektive těhotenstvím aj. A samozřejmě je tu i lepší nálada, kdy cvičení vyplavuje endorfiny.

Příprava partnerů

Již výše, u kurzu pro těhotné, jsme zmínili partnerskou lekci. Kromě kompletního absolvování kurzu pro těhotné, je možné se také přihlásit na samotnou přípravu partnerů (nejen) k porodu. V případě miminka by rozhodně nemělo platit tzv. „chybami se člověk učí“, či snad „ono to přijde samo“. Samotná manipulace s novorozencem je svým způsobem vědou. Nesprávnou manipulací, kdy miminko zvedáme z postýlky, kočárku, chováme, přebalujeme, koupáme aj., mu můžeme uškodit v tom směru, že může být jeho vývoj o něco zpožděný aj. Kurz přípravy partnerů je v případě praktické části zaměřený právě na správnou a bezpečnou manipulaci s miminkem, ale také na první pomoc. Teoretická část kurzu se zase věnuje jednotlivým fázím porodu, kdy může partner rodičce významně ulevit vhodnou masáží, přístupem aj. Příprava partnerů má 2 oddělené lekce.

Thajská baby masáž

S thajskou masáží, jako takovou, jste se mohli „na vlastní kůži“ setkat. Ovšem nejen my dospělí si můžeme užívat dotyků, které nám přináší uvolnění, příjemnou náladu, pocit bezpečí, odpoutání se od napětí, stresu apod. I ti nejmenší vnímají jakýkoli náš dotyk. Proč nedopřát našim milovaným to nejlepší, a to včetně masáže? Thajskou baby masáž je možné provádět, kdy je miminko oblečené, ale také před, či po koupeli, za využití pudru, olejíčku. Masáž jednak podporuje vývoj dítěte, ale také přispívá k rozvíjení a utužení vzájemného vztahu mezi rodičem a potomkem.

Příchod miminka na svět

Příchodem miminka na svět nic nekončí, právě naopak. S narozením miminka se maminka, kromě péče o sebe, také musí postarat o svého drobečka. Obě péče se navzájem prolínají a jsou velmi důležité. Unavená, vyčerpaná maminka se jen těžko bude cítit ve fyzické a psychické pohodě, což se odrazí i na miminku. Pro miminko samotné je důležité, aby bylo nejen nakrmené, přebalené, oblečené, ale také aby mělo spokojenou a šťastnou maminku.

Kurz pro kojence

Vedle každodenní péče o novorozence, sestávající se z kojení, krmení, přebalování, koupání, ale také hraní aj., je vhodné v závislosti na věkovém období dítěte, začít s jeho cvičením. Jedná se o nenásilnou formu, spíše motivaci a správnou manipulaci, která přispěje k tomu, že bude dítě správně prospívat. ** **

Kurz pro kojence podporuje všestranný rozvoj dítěte. Jedná se o hodinu s písničkami, říkadly a hrami v pohybu a tanci. Rozvíjí přátelskou atmosféru v malých skupinách podle věku kojenců. Kurz zvyšuje psychickou i fyzickou odolnost a flexibilitu dětí. Každá lekce má své téma pro diskusi. Je zaměřen na podporu radostné nálady a úspěchu při hrách a cvičení.** **

Individuální péče – laktační poradenství

Kojení je přirozená „věc“, jak je možné si přečíst v tematicky zaměřených publikacích, časopisech. Dále se bezpochyby dočtete, že je vhodné kojit minimálně půl roku. Kojení je sice přirozenou součástí péče o novorozence, ale ne mnohdy tak jednoduchou, jak by se mohlo zdát. Správný způsob přikládání miminka k prsu, bolestivost kojení, odstříkávání mléka, délka kojení, dostatek/nedostatek mléka, častost kojení, odříhnutí po kojení aj., tak u všech těchto oblastí mohou mít maminky řadu otázek. Laktační poradkyně představuje pro maminky, nejen prvorodičky, velmi důležitou pomoc. V porodnici se maminkám sice dostane základních rad do začátku. Ty však rozhodně nemusí svojí šíří pokrýt celou dobu kojení.

Poporodní péče v šestinedělí

Na období šestinedělí může být pohlíženo různě. V každém případě mu bývá bohužel věnováno více pozornosti po teoretické, než praktické stránce.** Šestinedělí** také může být pojato spíše jako péče „jen“ o miminko. Nemělo by se však zapomínat ani na maminku. Pro ni neustanou změny po fyzické a psychické stránce porodem. Naopak nastává další fáze, kdy maminka potřebuje hodně síly, trpělivosti při péči o potomka, při kojení aj. Určitě je dobré využít odborné pomoci spočívající v návštěvní službě v šestinedělí.

Výhody kurzů

Již v úvodu jsme se dotkli toho, že každé životní období je specifické něčím jiným. Přináší „své“ radosti, povinnosti, strasti, očekávání. A s každou životní etapou přichází i otázky, nové zkušenosti. A ne nadarmo se říká sdílená starost, poloviční starost aj. Je v celku logické, že se Vaše zájmy, budete-li v očekávání, změní a budou odlišovat od zájmů Vašich přátel, kolegů, kteří zrovna neprožívají to, co Vy. Sami však se svými pocity, zážitky, být nemusíte. Právě kurzy přináší i něco víc, než jen předávání praktických rad a zkušeností. Na kurzech budete moci potkat a seznámit se i s ostatními rodiči. Rozšíříte tak okruh Vašich přátel. Budete mít s kým si jen tak poklábosit, prodiskutovat to, co Vás spojuje aj.

Bezpečí kontinuální péče

Mnohdy skutečně platí rčení „dobrá rada nad zlato“. Zvažujete-li, že se zúčastníte kurzu pro těhotné, pak Vás jistě potěší informace, že se Vám současně může dostat i zdarma poradenství po telefonu. Jak již to tak bývá, zrovna v danou chvíli si nevzpomenete, či Vás nenapadne se na něco zeptat. A po skončení kurzu byste potřebovala poradit apod. V tom případě nebudete muset absolvovat jiný kurz, ale můžete využít zdarma poradenství. A i po porodu, kdy se Vám narodí maličké, můžete využít odborných znalostí a zkušeností, a to po 6. týdnu, konkrétně pak na kojeneckém kurzu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23247 (zdravotnimagazin.cz#10420)


Přidat komentář