Těhotenství a mateřství

S partnerem jste došli na téma, že už nastal ten pravý čas na dítě? Vaše odpověď je ano? Opravdu jste své rozhodnutí promysleli pořádně a víte co všechno Vás čeká ještě před tím, než se miminko narodí?

Na začátku stojíte před důležitým rozhodnutím. Dítě ano nebo ne? To, k jakému verdiktu docílíte, není pouze na Vás jako na ženě, ale vždy jste na to dva. Dítě je živý tvor, není to nic, co byste mohli vyreklamovat nebo vrátit. A proto je zapotřebí zamyslet se nad tím, jestli na to s partnerem máte. Netýká se to pouze finanční stránky, ale jde o více aspektů. Důležité je i zdraví obou partnerů, především tedy ženy. Také věk hraje velikou roli. Pokud už máte dost přes 30 let, měla byste se před otěhotněním poradit se svým** gynekologem**, jaké rizika těhotenství v takto pokročilém věku nese.

První trimestr

První den Vašeho těhotenství se počítá od prvního dne Vaší poslední menstruace. Takto to počítají lékaři a znamená to, že první dva týdny prakticky těhotná ještě nejste. Ovšem zkuste se už v tomto období chovat jako těhotná. Odbourejte stres, pokud kouříte, omezte cigarety a vyhýbejte se i velkému množství alkoholu. Zkuste se tzv. hodit do pohody. Kupte si bylinkový čaj a pořiďte si v lékárně kyselinu listovou. Ta je velice prospěšná pro vývoj Vašeho miminka po celou dobu těhotenství, proto není na škodu, začít ji brát již před otěhotněním. Ve** třetím týdnu těhotenství** dochází k ovulaci a oplodnění vajíčka (14. – 21. den od poslední menstruace). Ve čtvrtém týdnu začíná samotný vývoj zárodku, kterému se říká embryo. V tuto chvíli jste prakticky schopna zjistit, jestli jste těhotná z těhotenského testu. Tyto testy jsou běžně dostupné v lékárně. Test můžete použít prakticky po celý den, ale nejspolehlivější je z ranní moči. Také je zbytečné pořizovat si zbytečně drahý test, u kterého si připlatíte jen za značku na obalu, ale funguje stejně, jako ty levnější. Já osobně doporučuji Mamatest 10. Když je test pozitivní, můžete si už na internetu zjistit termín porodu. Ten Vám ovšem přesněji určí Váš gynekolog podle ultrazvuku a objedná Vás na další návštěvu. Ta bude Vaše v první v** těhotenské poradně**. A začíná maraton, kterému říkáme nejkrásnější období ženy.

Při první poradně Vám odeberou krev na různé testy, proto je důležité, abyste byla na lačno. Také Vás zváží, změří Vám krevní tlak a musíte mít s sebou i vzorek ranní moči. Sestra Vám vystaví těhotenskou průkazku, kde zapíše vše potřebné a poskytne Vám všechny informace. Lékaři sdělte také veškeré závažné choroby, které se objevily ve Vaší rodině, mohou být totiž dědičné. Veškeré výsledky z vyšetření Vám sdělí při další návštěvě. Do poradny od této chvíle budete docházet zhruba každý měsíc. Každá návštěva je si velice podobná. Vážení, měření krevního tlaku a kontrola ranní moči. Poté konzultace s lékařem, UTZ, pomocí kterého se zjišťuje, zda se zárodek správně vyvíjí. Lékař je povinen Vám sdělit veškeré informace, ale samozřejmě pokud Vám něco není jasné, nebojte se zeptat. Jde přeci o zdraví Vaše i Vašeho dítěte. V tomto období trpí ženy také některými neduhy. Můžou se objevit ranní nevolnosti a zvracení, slabost nebo omdlévání, slabá bolest v podbříšku jako při menstruaci  nebo pnutí v prsech. Ovšem nemusíte také pociťovat ani jednu z těchto nepříjemností. V prvním trimestru si také můžete nechat udělat první snímek z UTZ, již kolem 10. týdne je viditelné tělíčko, hlavička, končetiny, srdíčko a páteř Vašeho miminka. Tento úkon si ovšem hradíte sama a pohybuje se kolem 50 – 100 Kč. V tomto období se Vaše tělesná váha nijak extrémně nezvětšuje. Ve 13. týdnu, kdy končí toto období, Vaše miminko váží zhruba 25 gramů a měří 7,5 cm od temene hlavy ke kostrči.

Druhý trimestr

Tato** část těhotenství** je ta nejklidnější. Většinou pominou ranní nevolnosti a další nepříjemnosti a začíná opravdu to nejkrásnější období. Vaše miminko už pořádně roste, takže na některých ženách jde již dobře vidět rostoucí bříško. Již kolem 18. týdne můžete začít pociťovat první pohyby. Je to zvláštní pocit, jakoby Vám lítali motýli v břiše. V poradně by Vám lékař už také měl být schopen říct pohlaví dítěte, pokud jde vidět. Můžete si také nechat natočit záznam z UTZ v 3D provedení. Tuto službu si opět hradíte sama. Zhruba v polovině těhotenství by Vám měl lékař provést jedno z nejdůležitějších vyšetření a to tzv. genetiku. Ta se provádí z odběru krve a zároveň také podrobným UTZ. V dnešní době se z takového vyšetření dá zjistit, zda má dítě náběh na Downův syndrom či rozštěpy úst nebo nosu a další vývojové vady. Také kolem 24. týdne podstoupíte vyšetření na těhotenskou cukrovku. Provádí se také na lačno, ale přímo v nemocnici. Ráno Vám odeberou krev, poté Vám dají vypít docela nechutný sladký nápoj a po 2 hodinách Vám znovu odeberou krev. Výsledky dostanete u Vašeho lékaře v další poradně. I v druhém trimestru se mohou objevit drobné neduhy. Mohou vám začít otékat nohy nebo se objevují strie v oblasti prsou, bříška či bocích. Může Vás také potkat pálení žáhy nebo bolest hlavy. Toto období končí 27. týdnem. Vaše miminko měří přibližně 37 cm a váží necelých 900 gramů.

Třetí trimestr

Toto období je** poslední část Vašeho těhotenství**. Pohyby Vašeho miminka už cítíte velice dobře a v pravidelných intervalech. Vaše miminko si reguluje samo svůj denní režim, bez závislosti na Vás. Na začátku třetího trimestru Vám udělají ještě jednou veškeré krevní testy. Také budete docházet do poradny na pravidelná vyšetření a na UTZ, pomocí kterého Váš lékař miminko přeměří a převáží. Také bude kontrolovat funkci jeho srdíčka a správný vývoj. Také už byste měla naplno věnovat svůj čas přípravě na narození děťátka. Vyberte si porodnici, kde chcete rodit a docházejte na předporodní kurt, který určitě při porodu oceníte. Pomalu nakupujte výbavičku. Kojenecké oblečení vhodné k ročnímu období, kdy čekáte miminko, pleny látkové i jednorázové, kočárek, autosedačku, postýlku i s vybavením do ní, vaničku nebo koupací nosítko do vany, přebalovací podložku, popř. přebalovací pult a zavinovačku. Dále taky vhodnou kosmetiku pro dítě, koupací mýdlo, tělové mléko nebo olej, krém proti opruzeninám a vlhčené ubrousky. Nejlépe vše stejné značky. Dále také líh na ošetření pupíku, dudlíky, kojenecké láhve a žínky na umývání. Měla byste mít alespoň jednu na obličej a hlavičku a druhou na tělíčko. Pro začátek Vám stačí jeden dudlík, protože miminku nemusí vyhovovat. Já osobně doporučuji láhev koupit až po porodu, protože když budete plně kojit, nebudete ji třeba vůbec potřebovat.

Samozřejmě nezapomínejte ani sama na sebe a na věci pro sebe. Do porodnice si pořiďte košili na knoflíky vpředu, podprsenku pro kojící maminky a vložky do ní, porodnické vložky. Pokud se chcete vyhnout po návratu domů z porodnice velkému prádlu, kupte si i jednorázové nebo síťové kalhotky, které můžete vyhodit. Dále si vezměte hygienické potřeby, župan, ručníky, ponožky, omyvatelnou obuv, kapesníky, popř. nesycené nápoje. Nekupujte dopředu ani odsávačku na mléko, pokud ji budete potřebovat, v porodnici Vám ji zapůjčí a partner Vám domů může pořídit vlastní, než Vás propustí. Naopak doporučuji vzít si sebou bepanthen, výborně regeneruje bradavky při kojení a můžete ho použít i pro miminko na opruzeniny. Samozřejmě toto jsou věci, na které když zapomenete, dostanete je v porodnici. Jediné, co zapomenout nesmíte je těhotenská průkazka! Vezměte si i občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny. Pokud jste vdaná, budete potřebovat i kopii oddacího listu, jestli jste svobodná, musíte mít rodný list + rozhodnutí matriky o jménu dítěte a když jste rozvedená, tak rodný list, rozsudek o rozvodu s nabytím právní moci a rozhodnutí matriky o jménu dítěte. Je toho na přípravu opravdu hodně, proto nenechávejte vše na poslední chvíli, i když na mateřskou dovolenou nastoupíte 6 až 8 týdnů před porodem. Od 36. týdne budete docházet do poradny každý týden a od 38. týdne očekávejte** porod** každým dnem, protože od teď se už plod považuje za donošený.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23022 (zdravotnimagazin.cz#10053)


Přidat komentář