Umělé oplodnění cena a průběh

Nemoci otěhotnět už není tak závažný problém jako tomu bylo kdysi. Díky umělému oplodnění a moderní léčbě tak mohou neplodné ženy porodit zdravé potomky, aniž by si musely své vysněné dítě adoptovat.

Moci mít dítě, které bude žena nosit devět měsíců pod svým srdcem a následně ho vychovávat a starat se o něj, je dar, po kterém touží každá z nás. Bohužel už ne každá má to štěstí, že může přirozeně otěhotnět nebo donosit zdravé dítě.

V České republice trpí neplodností asi 15 % párů. Věděla jste, že každé desáté dítě pochází právě ze zkumavky? V současnosti máme v naší zemi k dispozici téměř 30 center asistované reprodukce. Ročně je tak více než 15 000 cyklů umělého oplodnění.

Příčiny neplodnosti

Příčin stále častější neplodnosti je mnoho. Může za to kouření, nezdravý životní styl, ale i obezita nebo naopak podvýživa. Navíc trend mít dítě co nejdříve už dávno odezněl a ženy stále více odkládají dobu, kdy si hodlají „pořídit“ miminko. Bohužel tak mohou prošvihnout léta, kdy jejich tělo ještě bylo schopno otěhotnět. Neplodnost ovšem neznamená, že za tímto problémem je pouze žena. Neplodností trpí mnohem více pánů, než byste řekly.

Pokud se vám však nepodaří otěhotnět během půl roku, nevěste hlavu. Průměrná doba pro otěhotnění je u zdravého páru až 1 rok. Proto až po roce neúspěšného snažení zkuste navštívit centra asistované reprodukce. Navíc vezměte v úvahu, že plodných dnů je v jednom měsíci jen tři až čtyři. Důležitou roli v otěhotnění hraje také psychika. Ženy se do takových psychických stavů dostávají právě ze zjištění, že nemohou otěhotnět. Podléhají stresu, izolují se od rodiny a přátel.

Ženy často nemohou otěhotnět kvůli neprůchodným vejcovodům, genetickým příčinám, hormonálním poruchám nebo nádorovým onemocněním.

Muži mohou být neplodní kvůli neprůchodnosti chámovodů. U mužů často dochází k poruše tvorby spermií a k jejich nedostatečné kvalitě. Jejich životní styl také hraje značnou roli. Vyšetření ejakulátu se provádí pomocí spermiogramu.

Asi jen u jedné pětiny případů neplodnosti příčina zůstává nevysvětlena, u zbylých případů je pak příčina neplodnosti odhalena a objasněna.

Jak probíhá umělé oplodnění

Umělé oplodnění se dělí do několika fází. V první fázi dostává žena do těla hormony, aby dostatečný počet vajíček mělo možnost dozrát. Když vajíčka dozrají, jsou vyjmuty v krátkodobé narkóze během, které muž dodá sperma. Další práce je už pak v rukou embryologa. Embryolog spojí vajíčko se spermií a takto vzniklá embrya jsou uchovávány několik dnů v laboratoři a posléze zavedena ženě zpět do dělohy. Tomuto způsobu oplodnění se říká mimotělní tzv. IVF-In Vitro Fertilizace. Více jak dvě embrya se ovšem nezavádějí. Mohlo by tak dojít jak mnohonásobnému těhotenství tak k rizikovému. Embrya, která se nepoužijí, mohou být zmražena tzv. kryokonzervace, a v případě, že by se oplodnění nepovedlo, mohou být použita znovu.

V některých případech se však vajíčka odebírat v narkóze nemusejí. Po tom, co je žena stimulována hormony, se přímo sperma partnera zavede do dělohy. Spermie mohou být také vpraveny tzv. ICSI (což znamená intra cytoplazmatická injekce spermií) metodou, kdy se vpíchnou rovnou do vajíčka.

Umělé oplodnění bez otce

Ano, o umělé oplodnění mohou žádat i samotné ženy bez mužů. Je to tak šance pro ženy, které jsou samy bez partnera, ale po dítěti touží. Oplodnění tak mohou podstoupit i ženy, které jsou v lesbickém páru. Žena jednoduše dostane spermie od dárců. Dárcovství je u nás anonymní. Darovat se mohou jak spermie, tak vajíčka. Horní hranice je však 47 let. Oplodnění darovanými vajíčky nebo spermiemi nemusí být pro pár lehká volba. Je třeba si uvědomit, že dítě nebude mít geneticky nic společného s jedním s rodičů. Ovšem to může být také poslední a jediná možnost jak přivést na svět potomka.

Cena umělého oplodnění

Zdravotní pojišťovny hradí 3 základní cykly umělého oplodnění. Jeden takový pokus stojí zhruba 26 000,- Kč, k tomu samozřejmě nezapomeňte připočítat ještě léky s umělým oplodněním související, které vyjdou zhruba na dalších. 8 000,-Kč až 20 000,- Kč.

Můžete podstoupit kromě těchto základních cyklů i jiné výkony, které ještě zvýší pravděpodobnost úspěchu, avšak tyto výkony už pojišťovny nehradí. Úspěšnost umělého oplodnění  se pohybuje v rozmezí 35-40 %. Pokud byl výkon úspěšný, zjistíte již po dvou týdnech, kdy si můžete provést těhotenský test. Ten, pokud bude pozitivní, musíte zajít na odběr krve a ultrazvuk. Díky ultrazvuku embryolog či gynekolog zjistí, zda nedošlo k mimoděložnímu oplodnění. Pokud nebude oplodnění úspěšné, pacientka může nový léčebný cyklus zopakovat nejdříve za tři měsíce. Musíte brát v úvahu i váš věk, pokud je vám méně než 22 let nebo více než 39 let, pojišťovny vám nepřispějí. Umělé oplodnění není vhodné jen pro neplodné ženy a muže, ale také pro páry, které mají geneticky danou nějakou poruchu, která se přenáší z generace na generaci. Díky umělému oplodnění tak bude vajíčko ženy vyjmuto a embrya vyšetřena na konkrétní chorobu. Do dělohy pak budou vložena zcela zdravá embrya.

Lázně a neplodnost

Pokud u vás přetrvávají stále neúspěšné výkony umělého oplodnění, lékař vám může doporučit lázně. Kde se zklidníte a odpočinete hlavně psychicky. Navíc máte k dispozici různé masáže, koupele a speciální cvičení jak individuální tak společné s ostatními ženami se stejným problémem.

Slyšely jste už o Mojžíšové metodě cvičení, které pomáhá právě neplodným ženám? Jde o rehabilitační cvičení, které mobilizuje páteř a dochází k uvolnění pánevního dna a vychýlené kostrči. Laicky řečeno, pokud vaše držení těla není správné, může se stát, že část páteře se zablokuje. Tím pak dochází k podráždění nervů, které mohou za svalové křeče vejcovodů a dělohy. Při svalové křeči pak může docházek k bolestivé menstruaci, nemožnost uhnízdění oplodněného vajíčka. Tato metoda je určena ženám s funkční sterilitou tzv. ženy, které nemohou otěhotnět. Tato metoda je úspěšná zhruba za 34 % u žen a u mužů dochází ke zlepšení spermatu až o 37 %. Mojžíšovou metodu nemusejí využívat jen ženy, které nemohou otěhotnět ale i ženy, které se připravují například na druhé těhotenství apod. Mojžíšova metoda napomáhá i proti bolesti zad, skolióze, vyhřeznutým plotýnkám, artróze kyčlí, bolestem při pohlavním styku, nepravidelné či bolestivé menstruaci, zácpě, inkontinenci, neprůchodností vejcovodů, opakovaným potratům, absenci menstruace u mladých dívek, bolesti kostrče a zevních bolestech pohlavních orgánů a také při absenci orgasmu.


Doufejme, že umělé oplodnění bude stále více úspěšnější a nápomocno budoucím rodičkám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23193 (zdravotnimagazin.cz#10365)


Diskuze a zkušenosti

Eva | 05.08.2013 19:40
Re: Umělé oplodnění cena a průběh mam dotaz jde otehotnet kdyz jsou podvazane vajecniky dekuji

M | 25.02.2017 22:53
Je teda možné oplodnění bez partnera? Všude se píše že v ČR to není legální ... Kolik by byla cena?


Přidat komentář