Vegetariánská strava - těhotenství

Z údajů vyplývá, že novorozenci vegetariánských matek mají nižší hladinu DHA v míše a plazmě než je tomu u novorozenců nevegetariánů. Hladina DHA v mateřském mléce laktoovovegetariánských a veganských matek je také nižší než u nevegetariánských maminek.

Správně se stravujícím vegetariánkám se rodí děti s úplně normální porodní váhou

a nijak se neliší od porodní váhy dětí nevegetariánek. Vegetariánská strava obsahující plnohodnotné mateřské mléko nebo speciální stravu pro kojence a dostatečné množství energie a živin včetně železa, vitamínu B12 a vitamínu D, zajišťuje kojencům zcela normální vývoj. Narušení vývoje způsobují jenom velmi omezující diety jako je fruktariánství a dieta založená pouze na syrové stravě. Tyto diety proto nemohou být doporučovány ani těhotným či kojícím ženám, natož kojencům či dětem.

Jak doplnit stravu těhotných a kojících vegetariánek a veganek

  • B 12 - strava těhotných a kojících veganek by měla denně obsahovat vhodný zdroj vitamínu B12.
  • Vitamin D - při nedostatku syntézy vitamínu D z důvodu omezeného slunečního záření, fototypu barvy pleti, ročního období nebo používání opalovacích krémů by těhotné a kojící ženy měly mít suplementaci vitamínem D nebo tímto vitamínem obohacenou stravu.
  • Železo (Fe) - suplementace železem může být nutná jako prevence nebo léčba anemie vyvolané nedostatkem železa, která se běžně vyskytuje nejen během těhotenství. Ženám v koncepčním období je doporučován denní příjem 400 mg folátů ve formě doplňků či obohacených potravin, spolu s konzumací přirozených folátů ve stravě.
  • Kyseliny linolenová - je obsažena ve lněném semínku, lněném oleji, řepkovém oleji a sójovém oleji. Kyselina linolenová je prokurzorem DHA, těhotná a kojící vegetariánka by měla používat vegetariánské DHA suplementy (z mikrořas).

Z údajů vyplývá, že novorozenci vegetariánských matek mají nižší hladinu DHA

v míše a plazmě než je tomu u novorozenců nevegetariánů, není však známo, co je důvodem.
Hladina DHA v mateřském mléce laktoovovegetariánských a veganských matek je také nižší než u nevegetariánských maminek. DHA zřejmě hraje roli při vývoji mozku a oka a příjem DHA stravou může být důležitý pro plod i novorozence. Proto by těhotné a kojící veganky a vegetariánky měly do své stravy zařadit vhodné zdroje kyseliny linolenové, jak bylo dříve zmíněno.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22681 (zdravotnimagazin.cz#7561)


Přidat komentář