Mrkev jako chutná zelenina

Mrkev chutná skvěle syrová v různých salátech i tepelně upravená v polévkách či hlavních jídlech. Mrkev se dá užít i jako příloha a připravit se dušením, vařením. Lze ji péct i smažit. Užívejte si mrkev nejen na jaře v chutných podobách.

Rozmanitost mrkve

  • Klasická mrkev

Mrkev má nasládlý a hladký kořen polodlouhého tvaru a špičatý konec. Sladkost mrkve závisí na druhu půdy, hnojení apod. a neplatí, že čím je mrkev menší, tím je sladší. Nalezenalou část kořene vždy odříznětě, chutná totiž hořce.

  • Karotka

Od mrkve se liší jen tvarem, ne chutí. Kořen karotky je oblejší až kulovitý než je tomu u klasické mrkve.

  • Baby karotka

Tzv. malá karotka se prodává mražená nebo sterilovaná, nejčastěji se baby karotka užívá jako příloha k jídlům.

Zajímavosti o mrkvi

  • Mrkev je dobrá na šeroslepost, šedý zákal a výborně podporuje zažívání.
  • Dávejte pozor s nadměrnou konzumací mrkve v případě, že trpíte zácpou, váš stav se ještě zhorší.
  • Mrkev obsahuje vlákninu, spoustu beta-karotenu (antioxidant, chránící kůži před spálením), draslíku a vápníku.
  • Mrkev se používá i v kosmetice, bývá součástí některých přírodních tónovacích krémů.
  • Šťáva z mrkve podávaná malým dětem působí proti průjmům - průjem může potrápit i vašeho pejska - leptospiróza je velmi nebezpečná.
  • Posiluje také odolnost těla proti infekčním chorobám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22546 (zdravotnimagazin.cz#7338)


Přidat komentář