Přírodní konopná kosmetika a potraviny

Konopí jako součást kosmetického a potravinářského průmyslu má nedoceněný potenciál. Díky svému složení dokáže pomáhat při péči o pleť, vlasy, zároveň však při léčbě chronických onemocnění.

Pokud si spojujete konopí s oblastí lehkých drog a marihuanou, vzdáváte se ojedinělé léčivé rostliny, jejíž blahodárný vliv, prospěšný našemu zdraví, je už dlouhá léta nepopiratelný.

Hned na úvod si přiblížíme hlavní rozdíl, odlišující technické konopí od konopí vhodného na přípravu marihuany. Konopí se stalo jednou z nejrozšířenějších technických plodin. Konopí technické bylo vyšlechtěno z konopí setého. Hlavním rozdílem setého konopí od indického je nízký obsah hlavního psychotropního cannabinoidu THC. Dnešní odrůdy technického konopí obsahují maximálně 0,3% THC (odrůdy s vyšším obsahem nejsou konopím technickým a není u nás možné je legálně pěstovat).

Technické konopí

Technické konopí je asi dvě desetiletí starý potomek konopí setého. Je to všestranně zuživatelná plodina, jež má nezanedbatelné využití především v průmyslu textilním (konopí je velmi odolné proti vlhkosti a hnilobě). Dále se využívá jako tepelně izolační materiál, provazy, motouzy, papír, rekultivace průmyslově poškozené krajiny a dokonce se z konopí staví i domy. Semena rostliny, jež se v České republice začala znovu pěstovat až roku 1996 v úzkém souladu se zákonem o návykových látkách, který přesně určuje odrůdy vhodné k pěstování, se hojně užívají v kosmetice a potravinářství. Jsou bohatá na bílkoviny a vitamín A, B, C, D a E.

Pěstování konopí s obsahem THC vyšším než 0,3% bez příslušného povolení je v ČR nezákonné.

Funkce konopí

Přirozené protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky kombinované s výživnými prvky podporují růst buněk a tím i následnou přirozenou regeneraci. Tato vlastnost je vynikající pro osoby s vážnými zdravotními problémy, protože zajišťuje, že po použití je pokožka vláčná a optimálně fungující. To je způsobeno dokonalým poměrem konopných vitagenů a kombinací doprovodných látek. Zkrátka konopí je vynikající ochránce před škodlivými vnějšími vlivy.

Konopí jako lék

Konopí jako lék se využívá od nepaměti, tato kultura má své kořeny v Číně, ale i starověké Evropě. Jeho nedoceněné vlastnosti znovu ožily na přelomu 19. a 20. Století. Konopí má ohromný účinek na řadu nemocí a zdravotních problémů, jako příklad můžeme jmenovat infekce, bolesti, astma, AIDS nebo epilepsii. Pomáhat nám může jako kosmetický přípravek nebo potravina. Velký vliv má konopí na léčení jizev, a co dnes málokdo ví, psychoaktivní konopí je velice účinné na rakovinu mozku (až 80% je léčba úspěšná), kůže a na roztroušenou sklerózu a Crohnovu nemoc. Konopí také výrazně pomáhá při standartní léčbě rakoviny pomocí chemoterapie díky svým antiemetickým a antidepresivním účinkům.

Kosmetika z konopí

Při výrobě kosmetiky se využívá především konopný olej, který tvoří základ mnoha kosmetických výrobků, jako masti, krémy, šampony nebo masážní oleje. Dále pleťové vody, parfémy a tělová mléka. Díky této specifikaci se tato kosmetika považuje za luxusní.

Díky svému výjimečnému složení má konopný olej silné protizánětlivé, antibakteriální, protialergické a regenerační vlastnosti. Výborných výsledků se s ním dosáhlo zejména v léčbě kožních onemocnění. Lékařsky ověřené jsou pozitivní účinky při léčbě atopického ekzému, lupénky, akné, oparů či lupů ve vlasech. Připravené zdravotní masti mají uklidňující a zvláčňující účinky, chrání pokožku před vysoušením a praskáním.

Pozitivní účinky konopné kosmetiky

Účinky konopné kosmetiky jsou:

  • Má obdobné účinky na pokožku těla a vlasů jako olej z avokáda, mandlí nebo jojoby a navíc zvyšuje příznivé účinky jiných látek
  • Působí protizánětlivě
  • Má regenerační účinky
  • Chrání pokožku před vysoušením, předčasnou tvorbou vrásek a před silným slunečním zářením
  • Působí blahodárně i na vlasy, činí je pevné a lesklé
  • Konopná mast

Konopí má výrazné antibiotické účinky. Lidé si často tuto mast vyrábějí i doma a to především na léčení exemů a kožních problémů. Mast napomáhá na všechny druhy oděrek, povrchních říznutí, akné, zarostlé nehty, kuří oka, opary, některé plísně včetně bílé nehtové, spáleniny či ekzém. Krom kožních problémů je mast velmi účinná při bolestech zad, svalů a kloubů. Dámy jistě zaujme, že je velmi účinná při menstruačních bolestech a na křečové žíly. Konopnou mast můžete také použít proti rýmě, stačí si ji namazat pod nos, nebo například na prsa, kdy působí proti zápalu plic.

Mast nikdy neaplikujte na čerstvé rány. Dnes na internetu najdete nespočet dobrých rad, jak si doma připravit vlastní konopnou mast.

Kosmetické produkty z konopí se vyznačují vysokou čistotou, snášenlivostí a nulovým výskytem halucinogenních či návykových látek. Proto se mezi nimi najde také řada kojenecké kosmetiky a výrobky pro těhotné a kojící ženy.

Potraviny z konopí

V dávných dobách se potraviny balily do konopných obalů, aby si uchovaly svou čerstvost. Po čase se však konopí začalo využívat i k výrobě potravin, používají se pražená nebo nepražená semena a olej. Pochutnat si tak můžete na pečivu, müsli, salátu nebo omáčkách.

Konopný olej

Semena obsahují olej, který má lehce ořechovou chuť se zemitou až jemně pálivou dochutí a je jedním z nejcennějších olejů. Jeho výjimečnost spočívá také v obsahu kyseliny gamma-linolové. Ta se mimojiné hojně užívá při léčení chronických onemocněních kůže. Konopný olej je velmi drahý, a pokud ho chcete zařadit do jídelníčku, můžete si ho koupit ve formě kapslí nebo klasické podobě. Nezapomínejte však, že všeho moc škodí, doporučená denní dávka je jedna polévková lžíce. Olej je velmi vhodný na přípravu margaríny. Příznivý vliv konopného oleje na lidský organismus:

  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Vhodný zdroj chlorofylu
  • Je vynikajícím zdrojem vitaminu E (nejdůležitější antioxidant v těle)
  • Upravuje hospodaření s vodou v těle

Jako zajímavost bylo konopí v posledních letech patentováno jako přídavek do čokolád nebo pralinek (konopný olej, konopný likér, semena). Rozšiřuje se také výroba různých nápojů, v Evropě již existují speciální piva s přídavkem konopí.

Podobně jako lněná semínka může najít konopné semeno i uplatnění přímo v kuchyni. Vyžaduje úpravu drcením (je výrazně tvrdé na skus) anebo pražením. Je vhodné jako přídavek do karbanátků, do polévek, salátů, nádivek, do pizzy či lívanců a také do sušenek.

Doufejme, že neznalost nezabrání vstupu konopných produktů do našich lékáren. Příznivý vliv je nepopiratelný a nejde pouze o běžná onemocnění, ale i o těžká chronická onemocnění, která nás mohou omezovat celá léta. Příznivé účinky se snad brzy dostanou do podvědomí tak silně, že lidé přestanou o konopí uvažovat jako o škůdci, ale brát jej jako cennou léčivou bylinu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22943 (zdravotnimagazin.cz#9891)


Přidat komentář