Ústní sprcha

Snad každý touží po krásných bílých zubech. Již jen pro přitažlivý úsměv. Bohužel chrup se s věkem stále zhoršuje. Pomoci k jeho dobrému stavu mohou kvalitní přístroje pro dentální hygienu.

Zdravé zuby

Aby byly vaše zuby zdravé, je nutné se o ně starat. Nejlépe, pokud se to naučíte již od dětského věku. Tedy** pečovat o zuby** by mělo již malé dítko, které má svých prvních pár zoubků. S věkem pak získá pevný a správný návyk péče o zuby, který přetrvá až do stáří. To zajistí, aby zuby byly co nejdéle zdravé a opravdu krásné. Péče o zuby by měla být** komplexní,** ovšem je nutné si uvědomit, že základem je** kvalitní domácí péče,** a teprve jako druhá možnost je péče u zubního lékaře a zubního hygienika. Zde by však mělo jít spíše o prevenci a kontrolu, která vás ujistí, že o své zuby pečujete opravdu dobře a správně.

Zuby a zubní kaz

Zuby člověka jsou složeny ze tří částí. Tedy z kořene, krčku a korunky. Nejtvrdší částí zubu je korunka, která ční ze zubního lůžka a pokrývá ji zubní sklovina. Ačkoli je zubní sklovina velmi tvrdá, nejtvrdší v celém těle člověka, tak se časem a především nesprávnou péčí poškozuje a neumí se obnovit. Pod sklovinou je zubovina, což je žlutobílá hmota podobná kosti a uvnitř zubu pak najdete dřeňovou dutinu, kterou vyplňuje zubní dřeň. Do zubní dřeně vedou kanálky, v kořenech zubu jemné cévy a nervy, které mohou za citlivost zubů. Kořen zubu pokrývá zubní cement, který je však opravdu velmi tenký a snadno se při špatné péči naruší. Jako jediný se však v malé míře umí obnovit. Jednotlivé zuby pak jsou usazeny v lůžku, a drží pomocí soustavy vazivových vláken, které se nazývají ozubice. Právě na těchto vláknech zub vlastně visí. To mu umožňuje drobný pohyb například při kousání či žvýkání. Zuby pak obklopuje dáseň, která je chrání. Celá tato zubní soustava, tedy váš chrup, může v tomto stavu setrvat zásluhou pečlivého a pravidelného čištění až do vysokého věku. Ale pokud čištění není správné, může chrup zničit zubní kaz, či jiné onemocnění.

Zubní kaz

Jde vlastně o infekční onemocnění, které vzniká špatnou péčí o chrup. Nejhorší je, pokud se zuby nečistí vůbec. Kdo si myslí, že postačí sníst jablko a zub je vyčištěn, ten se hluboce mýlí. Veškeré zbytky jídla, pití, cukrů, kyselin, rozežírají zubní sklovinu a tak způsobují řadu zubních kazů. I ten, kdo si zuby čistí pravidelně, ale** špatnou technikou**, časem začne mít s kazy problémy. Dnešní strava je bohatá na látky poškozující zuby. A tak pokud je zub špatně a nedostatečně vyčištěn, začnou se tvořit na různých místech kazy. Ty jsou samozřejmě dosti bolestivé. A vyléčit je může pouze zákrok zubního lékaře. Tvorbu kazů je možné zmírnit a někdy i úplně zastavit pokud se naučíte správnou péči o zuby, správný způsob čištění a také využití zubních domácích pomůcek.

Nebezpečí zubního kazu

Zubní kaz samozřejmě poškozuje zuby. To vám může opravit zubní lékař. Pokud však s návštěvou zubního lékaře otálíte, může se stát i něco mnohem horšího. Zubní kaz nejprve naruší sklovinu zubu, pak proniká do zubní dřeně, do zubních kanálků a dále do měkkých tkání. Odtud pak může napadnout orgány, jako jsou plíce a srdce, ale i další orgány.

Jak předcházet zubním kazům?

Asi vás to překvapí, ale své zuby i zdraví nejvíce ochráníte pravidelnou a správnou zubní hygienou. Pokud si nevíte s jejím prováděním rady, pak můžete požádat zubního hygienika o radu, jak o zuby pečovat. Ten vás naučí nejen správné tahy zubním kartáčkem, ale doporučí i kvalitní zubní techniku pro domácí použití.

Začněte pravidelností

Tedy čištěním zubů minimálně dvakrát denně, po snídani a před spaním. Důležité je po** vyčištění zubů** již nic nejíst a kromě čisté vody nepít.

Délka je důležitá

Je prokázáno, že lidé si čistí většinou zuby jen asi 20 sekund, namísto 2 plných minut, kterých je zapotřebí pro kvalitní vyčištění zubů a tedy jejich ochranu před zubním kazem. Pokud budete chtít zlepšit zubní hygienu, pak naučení se správných úkonů chvíli trvá, ale časem vám celá zubní hygiena zabere maximálně 5 minut. A tento čas za kvalitní a zdravé zuby jistě stojí.

Technika čištění je základ

Zuby se mají čistit od dásně k zubu jemným krouživým a stíravým pohybem. Vyhnout byste se měli horizontálnímu čištění, které je neúčinné. Mezizubí je důležité čistit stejně jako plochy zubů. Tedy první 2 minuty je nutné věnovat vyčištění zubních ploch a následně pak je nutné vyčistit mezizubí, to vám zabere opět asi 2 minuty, možná časem i méně.

Vhodná pasta?

Past je na trhu celá řada. Ovšem jediné, co je nutné při výběru zohlednit je dostatečná a správná hodnota fluoridu, která by v patě měla být v rozmezí 1000–1500 ppm.

Správné nástroje na čištění zubů

Začít je nutné správným kartáčkem. Ať již zvolíte klasický nebo elektrický, měl by být měkký až poloměkký a měl by se pravidelně měnit. Dále jsou to** zubní nitě** a mezizubní kartáčky. Ty vám vždy doporučí dentální hygienik. Navíc je tu novinka, takzvaný ústní irigátor, nebo také** ústní sprcha.** Také ta je výbornou pomůckou pro péči o chrup. Navíc je možné si ji pořídit pro jednotlivce i pro celou rodinu a pro děti od útlého věku.

Ústní sprcha

Jde vlastně o přístroj, který nahradí a to plně zubní nit. Pomocí tlaku vody dokáže vyčistit mezizubní prostory a zároveň i namasírovat dásně. To zajistí jejich větší prokrvení a odolnost. Ústní sprcha dokáže odstranit zbytky potravy z těžko dostupných míst, jako jsou korunky, můstky a také zadní úsek chrupu. Kromě toho odplaví nebezpečné metabolické produkty, které produkují bakterie v zubním povlaku a tím snižují riziko vzniku zánětu dásní. Dá se kombinovat s antiseptickou látkou, která velmi účinně působí na bakterie, viry a kvasinky a proto ji používají i zubními lékaři. Proud vody tryská v intervalech, které účinně stimulují a masírují dásně, což má i další účinky, zejména u lidí, kteří trpí paradentózou. U těchto lidí, je užití mezizubního kartáčku a ústní sprchy záchranou a možností, která dokáže zastavit postup paradentózy.

Rodinná ústní sprcha

Pořízení ústní sprchy je výhodné. Může ji používat celá rodina. Postačí zakoupit tu s více čistícími koncovkami. Koncovek může mít ústní sprcha více druhů. Klasické trysky s tenkým ústím čistí mezizubí a masírují dásně. Trysky se širokým záběrem masírují a čistí jazyk. Speciální trysky pak čistí ortodontické aparátky.

Druhy ústní sprchy

V nabídce najdete ústní sprchy, nebo také ústní irigátory pro domácí užití, pro jednoho i více lidí, rodinné, ale i cestovní, pro každého, kdo tráví více času mimo domov. Ústní sprchy můžete vybírat** s regulovatelným tlakem, podle příslušenství,** které je pro vás vhodné, a samozřejmě můžete zakoupit i účinný desinfekční prostředek pro ústní dutinu, který účinnost sprchy zesílí.

Nákup ústní sprchy

Rozhodnete-li se zakoupit ústní sprchu a podpořit tak hygienu a zdraví svých zubů, pak určitě zvažujte při výběru především, za jakým účelem budete sprchu používat. Standardní trysky mají všechny nabízené druhy ústních irigátorů. Pokud tedy potřebujete i** speciální trysky**, je nutné pečlivě hlídat nabídku a její obsah. Případně se zaměřit na doporučení dentálního hygienika, nebo dalších odborníků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23254 (zdravotnimagazin.cz#10427)


Přidat komentář