Vlasová kosmetika - poškození vlasů

Nebezpečné látky ve vlasové kosmetice. Antioxidanty. Detergenty. Emulgátory. Hydratační látky. Cheláty. Konzervační látky. Lubrikační látky. Proteiny. Regulátory vlhkosti. Zvláčňující složky. Silikony.

Nebezpečné látky ve vlasové kosmetice

Vlasová kosmetika chrání náš porost před znečištěním, ošetřuje jej a činí krásnějším. Bohužel však mnohé tyto přípravky obsahují látky, které mohou ve vysokých dávkách způsobit různé alergické a kožní onemocnění.

Jedná se především o:

  • Polyetylen gykol
  • sloučeniny obsahující DEA (Diethanolamine, Lauramide diethanolamine, Coco Diethanolamide, coconut oil amide diethanolamine, Lauramid DEA, Lauric diethanolamide, Lauroyl diethanolamide, and Lauryl diethanolamide, Cocamid DEA aj.)
  • sloučeniny obsahující MEA, TEA nebo MIPA
  • sloučeniny s předponou PEG

Antioxidanty

Antioxidanty jsou látky, které chrání vaše vlasy před ozónem, chlorem, znečištěným životním prostředím apod. Přírodními antioxidanty jsou vitaminy A, C, E, selen a zinek.

Detergenty

Detergenty jsou syntetická mýdla, která z vlasů odstraňují nečistoty. Některé detergenty mohou být alergenní: např. nitrodietanolamin (zkratka NDELA), TEA, DEA, MEA. Některé tyto látky jsou dokonce potenciálně karcinogenní!

Emulgátory

Emulgátory slouží jako slučovala různých látek v šampónu.

Hydratační látky

Hydratační látky dodávají vlasům vlhkost a podporují jejich pružnost. Alergii mohou způsobit etylen glykol a polyetylen glykol – PEG.

Cheláty

Jedná se o látky, které na sebe vážnou nečistoty a dají se snadno spláchnout. Před syntetickými chaláty dávejte přednost chalátům přírodním, jako je např. kyselina citronová.

Konzervační látky

Konzervační látky prodlužují šampónům dobu použitelnosti. Hojně užívanými syntetickými konzervanty jsou parabeny. A bohužel všechny syntetické látky mohou způsobit alergii.

Lubrikační látky

Uhlazují vlasové vlákno a dodávají mu lesk.

Proteiny

Proteiny vyplňují poškozená místa vlasů a posilují je.

Regulátory vlhkosti

Regulátory vlhkosti obnovují hydrataci vlasů i pokožky hlavy. Mezi syntetické regulátory vlhkosti patří cetylalkohol, izopropyllanolát, mytistat a palmitat.

Silikony

Silikony zvyšují odolnost vlasů vůči vodě a teplotním výkyvům.

Zvláčňující složky

Zamezují ztrátě vlhkosti vlasů. Vybírejte šampóny s rostlinnými oleji. Minerální oleje a látky s označením PEG-n mohou obsahovat karcinogeny. Látky jako je cetyl, cetearyl, izopropyl, polyetylen, propylen a stearyl mohou citlivým lidem způsobit kožní alergie.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22014 (zdravotnimagazin.cz#5927)


Přidat komentář