Zdraví králů - Královský ořešák proti infarktu

Ořešák je velmi starý strom. Podle legendy se ořechy živili bohové, když chodili po zemi. Odtud také název Juglans nebo Jovis glans, což značí Jupiterův ořech. Jiný výklad říká, že ořešák byl ve starověku symbolem plodnosti.

Ořechy plodnosti

Ořešák je velmi starý strom. Podle legendy se ořechy živili bohové, když chodili po zemi. Odtud také název Juglans nebo Jovis glans, což značí Jupiterův ořech. Jiný výklad říká, že ořešák byl ve starověku symbolem plodnosti. Ve starém Řecku byl tvar ořechu přirovnáván k žaludu Jupiterova přirození a ze spojení glans Jovis, Jupiterův žalud, vzniklo slovo ju-glans, které se stalo předlohou rodového jména Juglans.

Co vše se sbírá ze stromu?

Listy bez řapíku se sbírají v červnu a rychle se suší v tenkých vrstvách v silném průvanu teplotou nepřesahující 40°C. Pomalým sušením droga hnědne a znehodnocuje se. V červnu se též sbírají nezralé plody.

Zelená část oplodí se sbírá v červenci a srpnu krátce před dozráním a suší se podobně jako list. Správně usušené oplodí má černohnědou barvu a je houbovité konzistence.

Léčivé účinky ořechu

Droga se užívá při chronických střevních katarech, proti průjmu, snižuje hladinu cukru v krvi a zastavuje krvácení. Je vynikajícím prostředkem proti zánětům, počínaje ječným zrnem, přes záněty sliznice úst, žaludeční sliznice až po podrážděnou střevní sliznici. Působí protibakteriálně. Základní aplikační formou je nálev. Při pravidelné konzumaci několika ořechů 6x týdně klesá riziko infarktu myokardu o 50%.

 

Do koupelí při svědivých ekzémech, omrzlinách a k posilujícím koupelím se užívá odvar. Stejné použití má i při různých špatně se hojících, hnisajících ranách, ke zlepšení nečisté pleti u pubertální mládeže a při hemeroidech, kde jej lze doplnit ještě dubovou kůrou.

Droga nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Přesto se podle Evropské nadace pro fytoterapii a organizace ESCOP uvádí, že oplodí vlašského ořechu obsahuje juglon, který má mutagenní a karcinogenní účinky. Do jaké míry se toto potvrdí, ukáže budoucnost.

Kosmetické přípravky z ořechu

V kosmetice se využívá barvících vlastností látky zvané juglon. Výtažek se přidává do opalovacích krémů a olejů nebo se jím barví vlasy k dosažení krásných hnědých odstínů. S úspěchem se též používá proti vypadávání vlasů.

Využití vlašských ořechů

V kuchyni se využívají vlašské ořechy zvláště ve vegetariánské stravě, neboť jejich výživná hodnota přesahuje výživnou hodnotu hovězího masa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21717 (zdravotnimagazin.cz#5224)


Přidat komentář