Chraňte si a pečujte o své oči

Ve skutečnosti však vidíte pouhou šestinu velmi složitého orgánu. Největší část oční bulvy pokrývá bílé pozadí zvané skléra neboli bělima (hovorově bělmo). Modré, zelené a světlé nebo tmavě hnědé mezikruží kolem černého středu se nazývá duhovka.

Oči

Ve skutečnosti však vidíte pouhou šestinu velmi složitého orgánu. Největší část oční bulvy pokrývá bílé pozadí zvané skléra neboli bělima (hovorově bělmo). Modré, zelené a světlé nebo tmavě hnědé mezikruží kolem černého středu se nazývá duhovka. Černou kulatou pupilou (zornicí, panenkou) vstupuje světlo do velmi důležité částí oka – čočky. A průzračnému povrchu vnějšího oka se říká kornea – rohovka.

Složení oka

Na oči může být sice překrásný pohled, ale to, co ve skutečnosti dělají, je ještě neuvěřitelnější. Nádherně zbarvená duhovka je tvořena svalovou tkání, která stahováním a roztahováním mění velikost zornice. Hluboká tůň zornice zase umožňuje, aby do oka vstoupilo správné množství světla. Průzračná rohovka a čočka se zaostřují na okolní svět tím, že soustřeďují paprsky světla na jejich cestě do kulovitého vnitřku.

Problémy přicházejí se stářím

Zázrak, jaký náš zrak představuje, bereme obvykle jako něco samozřejmého. Potíže s očima, které jste do určité doby nejspíš příliš nevnímali, však přijdou s věkem. Máte-li štěstí, začnete nanejvýš nosit brýle. Pokud máte smůlu, mohou vás postihnout i vážné problémy se zrakem.

Dobrá péče o zrak je důležitá, chcete-li se ve stáří vyhnout zbytečným komplikacím. K tomu, abychom viděli budoucnost, nepotřebujeme křišťálovou kouli, ale pokud jde o oči, je rozumné si určité znalosti alespoň trochu prohloubit.

Možné poruchy očí

Vzpomínáte, jak jste se jako malé děti dokázali podívat na špičku nosu? (A jak vás to bavilo?). Srovnejte takové akrobatické kousky se syndromem krátkozrakosti, který se tak často vyskytuje v dospělosti – když host začne žádat číšníka, aby mu doporučil nějaké jídlo nikoli proto, že chce opravdu znát jeho názor, nýbrž proto, že nevidí na jídelní lístek.

 

 • Presbyopie

  Tato velmi rozšířená porucha zraku se nazývá presbyopie (vetchozrakost, tedy neschopnost vidět ostře blízké předměty). Jde o tzv. „stařeckou” dalekozrakost, která se obvykle začíná objevovat u pacientů po čtyřicátém roce života. Je to prostě jedna z nezvratných známek stárnutí.

  Typické příznaky se objevují postupně. Písmenka na stránce – ať už v telefonním seznamu, v novinách nebo třeba na lékařském předpisu – začínají být rozmazaná. Některé jemnější úkony, jako například provléknutí nitě uchem jehly, začnou být prakticky neproveditelné. Všimnete si sice, že horizont zůstává i nadále nádherný a ostrý. Stačí, abyste se však podívali na hodinky, a okamžitě vám bude zřejmé, jak na tom s očima ve skutečnosti jste.

   

 • Jde o změny v čočce

  Tyto změny ve schopnosti vidět ostře přímo souvisí se změnami v oční čočce, která je u mladého člověka za normálních okolností průzračná a především pružná. Svaly pohybující čočkou fungují podobně jako knoflík na jemné nastavení mikroskopu. Působením těchto svalů se totiž čočka střídavě vyklenuje, tím zmohutní a zaostří na blízké předměty, nebo se naopak zploští, ztenčí a vy tedy vidíte ostře do dálky.

   

 • Nové vrstvy čočky

  Toto jemné spolupůsobení očních svalů a čočky se přitom mění zároveň s tím, jak my (a s námi i naše oči) stárneme. Je tomu tak proto, že oční čočky mají s přibývajícím věkem více vrstev. Podobně jako u lentilky, která se postupně namáčí do barviva, vrství se na původně tenkém jádru nové vrstvy čočky. Proto také čočka nakonec ztrácí svoji mladistvou pružnost a snižuje se její schopnost kontrakce, třebaže to k ostrému viděni potřebuje. Ve čtyřiceti na padesáti letech vám prostě čočky nemohou sloužit stejně jako ve dvaceti.

Prevence

Stárnutí sice nezastavíte, ale můžete udělat leccos pro to, aby vaše oči zestárly s jiskrou – a mezitím si udržovat ostrý zrak. Odborníci pro vás mají následující tipy.

 

 • Začněte nosit brýle na čtení

  Ideální odpovědí na dalekozrakost související s věkem by byly – jak možná tušíte – delší paže. Většina lidí však přece jen sáhne pro brýlích. Pro začátek si můžete v optice koupit brýle na čtení bez prohlídky u lékaře. Vyzkoušejte různé druhy z široké nabídky cenově přijatelných brýlí. Nebuďte však překvapeni, jestliže nakonec zjistíte, že si budete muset nechat předepsat brýle silnější.

   

 • Zkuste bifokální brýle

  Nosíte-li brýle, uvažujte o brýlích bifokálních, které můžete používat nadálku i nablízko. Dnes již existují dokonce i „neviditelné” bifokální brýle, v nichž jsou různě silné čočky spojeny bez rušivé linky uprostřed.

  Lidé, kteří potřebují brýle na tři různé vzdálenosti, mohou nosit dokonce takzvané trifokální brýle, se kterými mohou číst, vařit či řídit auto. Abyste však některé z těchto brýlí získali, musíte si nejprve nechat vyšetři oči u optometristy nebo očního lékaře, kteří vám odpovídající brýle předepíší. Optik vám pak pomůže vybrat správné obroučky.

   

 • Zabraňte nejhoršímu

  Oči ohrožuje nejen stárnutí a nemoci, ale také poškození – ať už baseballovými míčky nebo mydlinami. Jen v USA dochází každý rok k téměř 2,5 milionům poranění očí, kterým lze předejít.

  Odborníci doporučují, abyste nosili ochranné prostředky na očích, kdykoli hrozí riziko jejich poranění. Oči vyžadují ochranu při každodenních činnostech, ať trháme plevel, zatloukáte hřebíky nebo drhnete podlahu saponáty. Nemáte-li po ruce speciální ochranné brýle, použijte alespoň sluneční. Jde především o to, aby se do očí nedostal prach, ostré předměty nebo nebezpečné chemikálie. Vážnou škodu přitom může napáchat i jediné poletující smítko.

   

 • Připravte si telefonní číslo

  Vyhledejte si pro případ naléhavé potřeby telefonní číslo na nejbližší pohotovost v místě vašeho bydliště, a mějte ho na dostupném místě. Je dobré si také zjistit, kam můžete zavolat v případě ohrožení očí nějakou jedovatou látkou. V případě nutnosti můžete někoho požádat, aby tam zavolal místo vás.

   

 • Při poranění oka buďte opatrní

  Když se vám něco dostane do oka, snažte se odolat nutkání a netřete si je. Raději opatrně přetáhněte horní víčko přes dolní a zkuste několikrát zamrkat. Budete-li si v takovém případě oko mnout, mohli byste si je i dost vážně poškodit, upozorňuje. Pokud však smítko zůstane v oku i nadále, snažte se mít oko zavřené a co nejrychleji vyhledejte lékařskou pomoc.

  Jestliže se vám do oka dostala nebezpečná tekutina, například chlorované vápno, čpavek, ředidlo nebo ocet, okamžitě je promývejte proudem studené vody, a to alespoň 15 minut.

   

 • Choďte na pravidelné vyšetření očí

  Dejte svým očím dárek – každý rok si je nechte důkladně vyšetřit. Lidem, kteří nemají glaukom nebo jinou oční chorobu, postačí vyšetření jednou za dva roky, pokud se ovšem neobjeví nějaké nové příznaky.

  Vyšetřením totiž může optometrista nebo oční lékař odhalit oční nemoc jako je glaukom dříve než se objeví příznaky – a v takovém případě lze podobné nemoci nejlépe léčit. I když se ukáže, že máte oči v nejlepším pořádku, pravidelná vyšetření mohou zjistit případnou poruchu v jejím samotném počátku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21659 (zdravotnimagazin.cz#5039)


Přidat komentář