Chrpa modrá (Centaurea cyanus)

Chrpa modrá má močopudné a žlučopudné účinky. Používá se také při zánětlivých a hnisajících očních chorobách. Chrpa modrá obsahuje antokyanové glykosidy (cyanin) , hořčiny, saponiny a minerální látky.

Chrpa modrá

Chrpa modrá je známá rostlina , která roste v celé střední Evropě. Pěstuje se mnoho kultivarů této rostliny, ale jen chrpa modrá (Centaurea cyanos) se považuje za léčivou bylinu. Je zákonem chráněná.

Lidové povědomí

Chrpě modré se také říká chrpa modrák, chrpa polní.

Chrpa modrá - sběr a sušení

Pro léčebné účely sbíráme květy (Flos cyan). Květy sbíráme nejlépe v odpoledních hodinách. Sušíme na slunci nebo při umělé teplotě do 35°C.

Chrpa modrá - účinné látky

Chrpa modrá obsahuje antokyanové glykosidy (cyanin) , hořčiny, saponiny a minerální látky.

Chrpa modrá - použití

Chrpa modrá má močopudné a žlučopudné účinky. Používá se také při zánětlivých a hnisajících očních chorobách.

Příprava čaje

1 čajovou lžíci sušených květů chrpy modré zalijeme 200 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 1x až 2x denně. Takto připravený nálev se dá také použít k výplachu unavených očí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22291 (zdravotnimagazin.cz#6761)


Přidat komentář