Co je obsedantní kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha začíná nenápadně. Nejdříve máte své talismany pro štěstí, nepříjemný pocit ze třináctky a vstáváte zásadně pravou nohou, ale postupně se z rituálů stává mánie.

 

Obsedantní kompulzivní porucha

Obsedantně kompulzivní porucha je jedna z nejčastějších neurotických poruch. Postiženým se neustále do mysli vtírá myšlenka, která se opakovaně vybavuje a oni ji nedokážou potlačit, i když vědí, že je nesmyslná. Tato myšlenka je nutí k nějaké činnosti. Pokud se pacient pokusí nutkání odolat, způsobuje mu to úzkost a napětí. Pokud naopak nutkání vyhoví, uleví se mu.

Jak se vyvíjí tato porucha?

Obsedantně kompulzivní porucha začíná nenápadně. Nejdříve máte své talismany pro štěstí, nepříjemný pocit ze třináctky a vstáváte zásadně pravou nohou, ale postupně se z rituálů stává mánie. Začnete mít pocit, že když některý z rituálů vynecháte, vám nebo vašim blízkým se něco nepříjemného stane. V praxi se porucha projevuje tak, že např. člověk, který má strach z infekce, je nucen neustále si mýt ruce. Řidič může mít obavu, že cestou autem někoho přejel a opakovaně pak projíždí celou trasu, aby se ujistil, že se tak nestalo. Pacienti jsou úzkostní i proto, že si uvědomují, že nejsou schopni těmto nepříjemnostem čelit.

Kdo je náchylný této nemoci?

Obsedantně kompulzivní porucha postihuje až dva jedince ze sta, propuká většinou do třiceti let věku a o něco více se objebuje u žen než u mužů.

Jak vzniká tato porucha?

Příčiny poruchynejsou doposud jasné. V mnoha případech propuká po nějaké výrazně stresující životní události. Naše psychika není schopna se s psychickou zátěží vyrovnat a vytvoří si rituály, které nás mají chránit před nebezpečím. Jistou úlohu zde hraje dědičnost a nerovnováha v tzv. neurotransmiterových systémech.

Znáte nějakého  člověka  touto poruchou?

Pak vás jeho chování určitě obtěžuje. Měli byste si ale uvědomit, že nejde o jeho svobodnou vůli. Vtíravé myšlenky ho natolik stresují, že např. dokonale vyrovnané tužky na psacím stole poskytují jeho nemocné psychice alespoň částečnou úlevu. Protože postižený své chování jako nemoc nechápe, nevidí důvod vyhledat odbornou pomoc. Zkuste jej iniciovat sami.

Možnost léčení

Porucha je léčena psychoterapií. Tzv. kognitivně behaviorální terapie dokáže snížit příznaky až o 80%. Postižení užívají antidepresiva, která příznaky nemoci zmírňují. Nezbytnou součástí léčby je také zdravý životní styl, pravidelný režim a relaxace.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22456 (zdravotnimagazin.cz#7127)


Diskuze a zkušenosti

Tomáš | 04.02.2010 12:50
zkušenost mám tuto zkušenost z práce a nevím si s tím rady Ten člověk není schopen přijít do práce včas, když ho proháním, nevím jestli mu neubližuji


Přidat komentář