Cystoskopie - Gynekologie a urologie

Cystoskopie se využívá v urologii a gynekologii. Urolog vám toto vyšetření obvykle doporučí, pokud má podezření na nádorové, zánětlivé či jiné onemocnění močového měchýře.

Cystoskopie a vyšetření

K vyšetření se používá přístroj zvaný cystoskop. Je to optické zařízení, které se skládá z ohebného nebo rovného tubusu, optiky a zdroje světla. Tubus se opatrně zavádí močovou rourou do močového měchýře. Na volný konec se nasadí optika či vnitřní kamera. Data z cystoskopie vidí lékaři na obrazovce.

Cystoskopie má tu výhodu, že skrz tubus lze zavést malé nástroje a odebrat vzorky.

Gynekolog a urolog - doporučení na vyšetření

Cystoskopie se využívá v urologii a gynekologii. Urolog vám toto vyšetření obvykle doporučí, pokud má podezření na nádorové, zánětlivé či jiné onemocnění močového měchýře.

Gynekolog vám cystoskopii doporučí hlavně při nádorech vnitřních pohlavních orgánů. (Chcete se dozvědět více o gynekologickém vyšetření?). Tak zjistí, zda nádor neprorůstá do stěny močového měchýře.

Průběh operace cystoskopie

Cystoskopie se provádí v tzv. gynekologické poloze, což znamená, vleže na zádech s pokrčenýma nohama na opěrách. Jelikož je vyšetření poměrně bolestné, lékař nanese na tubus znecitlivující gel.

U žen je cystoskopie poměrně jednoduchá, jelikož je jejich močová trubice krátká. Naopak u mužů mohou při zavádění nastat komplikace, protože v některých místech může být močová trubice zúžená.

Jakmile se tubus zavede, naplní se močový měchýř tekutinou a jeho stěny se oddálí. Pak lékař pomocí optiky močový měchýř prohlíží.

Celková doba cystoskopie trvá přibližně 5 – 15 minut.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22027 (zdravotnimagazin.cz#5973)


Diskuze a zkušenosti

Lucka | 07.12.2009 10:50
Cystoskopie Právě jsem se vrátila z cystoskopie a musím říct, že to je NAPROSTO v pohodě! Dokonce si dovoluju říct, že cévkování je horší. Sice po té cystoskopii mi trochu tekla krev a doktor mi řekl, že asi i následné močení bude nějakou dobu problematické, ale samotné vyšetření se dá úplně v klidu vydržet, trvá tak 2 minuty a jediné, co cítíte, je chladivý znecitlivující gel. Takže se holky nebojte, protože já jsem z toho byla vystresovaná měsíc dopředu a úplně zbytečně! :) A blábolům co se píšou na netu, že u toho holky omdlévaly, nevěřte!

Anna P. | 19.11.2010 06:35
cystoskopie Já jsem na cystoskopii byla včera a o žádném znecitlivujícím gelu nevím, bolelo to dost hrozně.. Horší ale potom bylo močení, takovou bolest jsem ještě nezažila. Ale samozřejmě se všude píše, že je to bezbolestné, tak mám zřejmě nízký práh bolesti.

Angelika | 23.11.2010 11:00
Cystoskopie Dnes jsem absolvovala cystoskopii (aniž bych byla předem upozorněna na to, že ji podstoupím) a musím říct, že když jsem odcházela z ordinace, tekly mi slzy bolestí a poléval mě ledový pot. Vážně už to nechci nikdy zažít. Močení teď bolí naprosto nesnesitelně (navíc obsahuje krev), znecitlivující gel jsem neviděla ani zdálky. Ale dozvěděla jsem se, že jsem v pořádku, tak snad už mě tohle nikdy nepotká... Držím palce všem, které to čeká.

Ter | 12.11.2012 22:41
Re: Cystoskopie - Gynekologie a urologie Vrátila jsem se dneska z cystoskopie. Bylo to naprosto v pohodě! Dovolím si to srovnat s gynekologickým vyšetřením. Na začátku to trchu štípalo, ale to bylo všechno. Je to samozřejmě velmi individuální, takže chápu, že to někoho může bolet míň, někoho víc. Ale z mého pohledu není potřeba se panicky bát. Samozřejmě si ovšem dokážu představit lepší program na odpoledne :) Močení je teď trochu trabl, ale srovnatelné se zánětem, takže nic nového pod sluncem.

Karolína | 20.01.2013 09:37
Re: Cystoskopie - Gynekologie a urologie Já jsem byla na cystoskopii v úterý,gel na znecitlivění jsem dostala ale tím že je trošku mentolový nevíte jestli už jde o zákrok čí nějakou přípravu. Samožřejmě jsem se stresovala dopředu,tak to taky dělalo své,nemůžu říct že zbytečně jelikož příjemné to nebylo,ale sestřička s pani dr. se mě pokoušely zabavit abych myslela na něco jiného což se moc nedá. A mě do toho vlastně ještě nastříhavala,že jsem byla moc úzká,taky nic moc. Zbytek dne byl nic moc ale dalo se to. Víte o tom jen v podstatě když jdete na záchod. Jediné co mě trošku znepokojilo je,že mi dr. neřekla jestli se mám něčemu zvláštnímu vyhýbat a jak s hygienou,co můžu a co němůžu atd. Pže ještě dnes to při močení trošku cítím,a představa třeba styku je pro mě hrozná.


Přidat komentář