Dentální hygiena

U většiny z nás se občas objeví zubní kámen, zubní kaz nebo paradentóza. Je však možné pečovat o chrup tak, abychom se nemuseli příště obávat verdiktu, když usedneme do ošetřovacího křesla u stomatologa?

Proč se nám tvoří zubní kaz nebo zubní kámen? Příčina je nasnadě, zubní plak, respektive bakterie zubního plaku postupně mění zbytky pokrmů, které sníme na kyseliny, a ty se poté usazují a rozpouští zuby. Z toho důvodu je nejlepší, je-li to možné čistit si zuby skutečně po každém jídle, které sníme, tj. po snídani, svačině, obědu, večeři. Tak, jako můžeme číst a slyšet, že velmi důležité je před tím, než ulehneme, odlíčit si pleť, tak i toto platí v případě ústní hygieny, tj. těsně před spaním si vyčistit zuby.

Co si představit pod dentální hygienou

Součástí dentální hygieny není „jen“ čištění zubů, ale především dbání na správné čištění zubů, používání vhodných pomůcek. Díky dentální hygieně budete moci předejít nejčastějším problémům, spojených se zuby, jako je zubní kaz, zubní kámen, zánět dásní aj.

Obor dentální hygiena

I když si zuby čistíme od nepaměti, představuje dentální hygiena jako obor mladé odvětví, ovšem stává se nezbytnou součástí našeho žití. Díky dentální hygieně lze významně snížit riziko onemocnění ústní dutiny. Zabráníme rozličným nemocem dásní, významně eliminujeme vznik zubního kazu, zbavíme se zubního plaku, ale i pigmentace. Svěříte-li se do odborných rukou dentální hygienistky, během samotného ošetření Vám ukáže a poradí, co je možné ve Vašem případě zlepšit, nebo čemu se naopak máte vyvarovat, abyste spíše nedocílili opačného efektu, nebo si nečistili zuby neefektivně. Nemusíte mít obavy, že by Vás něco při dentální hygieně bolelo, a to ani při odstraňování zubního kamene. Ovšem, může se stát, že někdy bude zubní kámen v blízkosti dásní, které budou třeba již postižené zánětem, a tak to pro Vás může pak být do určité míry nepříjemné. Není však důvodem, aby se neprovedly výkony zubní hygieny v místním znecitlivění, pokud máte příliš velké obavy z ošetření. A věřte, že je hodně jedinců, kteří se obávají návštěvy stomatologa.

Dentální hygienistka v ordinaci stomatologa

Vybíráte-li si nového stomatologa, ať už z důvodu Vašeho přestěhování, nebo prostě nejste spokojeni s dosavadním stomatologem, zajímejte se o to, zda Vámi nový vytipovaný stomatolog má v ordinaci také dentální hygienistku. Její „přítomnost“ totiž svědčí o tom, že příslušný stomatolog si je vědom důležitosti a nezbytnosti dentální hygieny jako oboru, a kromě toho, významně si ušetří čas u ošetřeních, které může zastat dentální hygienistka, a on se místo toho může naplno věnovat specializovaným ošetřením.

Nepleťte si však dentální hygienistku s „asistentkou“ stomatologa, i když Vám třeba zapíše termíny příští návštěvy a bude asistovat stomatologovi. Dentální hygienistka, tak jako stomatolog, je významným a důležitým pracovníkem v každé ordinaci.

Dentální hygiena a dentální hygienistka

Vydáte-li se za stomatologem, jistě se setkáte i s dentální hygienistkou. Stomatolog Vám prohlédne stav zubů, ošetří případný kaz, vybělí zuby, udělá zubní můstek aj. Součástí ošetření u stomatologa je i péče dentální hygienistky, která odstraňuje plak, zubní kámen, ale také pomůže vám ve zdokonalení správné techniky čištění zubů, ukáže Vám veškeré pomůcky sloužící k dentální hygieně a seznámí s jejich používáním (zubní kartáček, zubní pasta, ústní voda, mezizubní kartáčky, zubní nit).

Koho si představit pod dentální hygienistkou? Je to speciálně vyškolená sestra, která tedy nejen je nápomocna při správném čištění zubů, ale také je tzv. předstupněm před každým ošetřením u stomatologa. Má-li Váš stomatolog v ordinaci dentální hygienistku, ta Vám odstraní případný zubní kámen a stanoví předběžnou diagnózu, poté jdete k stomatologovi na ošetření. Následně se opětovně vracíte k hygienistce, která dle obdržených instrukcí od stomatologa, dokončí Vaší prohlídku. Díky dentální hygienistce si stomatolog významně ušetří čas, který může věnovat složitějším zubním zákrokům.

S čím se můžete obrátit na dentální hygienistku

Služeb dentální hygienistky můžete využít nejen v době, kdy jste objednáni ke stomatologovi. V jakých oblastech péče o ústní dutinu se můžete na sestru obrátit? Jedná se především o instruktáž správného provedení čištění zubů, vyšetření stavu dásní, odstranění zubního kamene, ošetření citlivých zubních krčků, bělení zubů, leštění zubů, odstranění pigmentů vzniklých pitím čaje, kávy, vsazení dentálního šperku, ale také prodej pomůcek potřebných k dentální hygieně.

Potřebné pomůcky k dentální hygieně

Bez jakých nezbytných pomocníků se neobejdete? Především je to zubní kartáček, který by měl mít velmi husté štětinky, rovně zastřižené. K zubnímu kartáčku patří zubní pasta, která snižuje počet vyskytujících se baktérií, a díky obsaženému fluoridu, dochází ke zlepšení vlastností zubů. Doplňkem zubní pasty je ještě ústní voda, kterou používáme na závěr čištění zubů. Díky ústní vodě nejen odstraníme bakterie, ale také bude náš dech svěží a provoněný. Další na řadu přichází mezizubní kartáčky, protože, ať si pořídíte sebelepší zubní kartáček, rozhodně neodstraní plak, který se nachází v mezizubním prostoru. A jak již to tak bývá, tak v mezizubním prostoru vzniká nejvíc zubních kazů. Tak, jako je na trhu celá řada zubních kartáčků, tak i mezizubních kartáčků, tj. jejich typů je hned několik. Aby bylo čištění mezizubními kartáčky efektivní, je zapotřebí zvolit vhodnou velikost. Buď Vám s výběrem pomůže stomatolog, dentální hygienistka, nebo v případě, že si zakoupíte kartáčky v kamenné, specializované prodejně, tak se obraťte na prodavače. Dalším pomocníkem je zubní nit, která se postará o vyčištění mezizubních prostor, tak jako mezizubní kartáčky, ovšem v přední části chrupu.

Jak pečovat o náš chrup

Důležitou a nezbytnou součástí péče o chrup, je jeho čištění. To snad ani není nutné uvádět, ovšem, jak se říká, „opakování, matka moudrosti“. Základem je, jak jsme již zmínili, čištění zubů, ideálně po každém jídle. O víkendech to nebude problém. Horší to však bude ve všedních dnech, kdy chodíme do práce. V případě, že pracujete v kanceláři, můžete mít v šuplíku uloženou pastu a kartáček, a po svačině, obědě si zuby vyčistit na toaletě. Pracujete-li ovšem třeba v provozu a skříňku, kde máte uložené věci, je příliš daleko na to, abyste „honem běželi“ po jídle x metrů ke skříňce, mějte aspoň po ruce žvýkačky bez cukru.

Technika čištění zubů

Nezáleží ani tak na tom, jak dlouho si budete čistit zuby, daleko důležitější je správná technika čištění. Jak si čistit zuby, abychom si je jen tak „nešmrdlali“, nám ukáže, kromě jiného, dentální hygienistka. A krvácející dásně nebo zápach úst, může být díky pečlivé domácí péče a profesionální péče stomatologa a dentální hygienistky, minulostí, která se nevrátí.

Budeme-li dbát rad týkajících se dentální hygieny a technik, jak si správně čistit chrup, můžeme se pochlubit našim vlastním, zdravým chrupem na dlouhá léta, ani není vyloučeno, po celý život.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22928 (zdravotnimagazin.cz#9859)


Přidat komentář