Doping

Další druh dopingu, který se vyskytuje zejména mezi lyžaři - klasiky, je tzv. EPO, které reguluje tvorbu červených krvinek a dokáže výrazně prodloužit výdrž na větší vzdálenost.

Stále na trhu - doping

Podpůrné prostředky vždy ke sportu patřily, ale většinou se jednalo o přírodní látky, kterými si tehdejší atleti dodávali energii.

S vývojem sportu jako odvětví, ve kterém už nejde prvotně jen o to, předvést co nejlepší souhru svalů, ale rovnež i o slávu a především peníze, se z dopingu stala hrozba, která svůj prst vystrčí ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Naposledy se tak stalo u amerických sprinterů Marion Jonesové a Justina Gatlina.

Atletické aféry

Byl to právě sprint na 100 m, který poprvé notně rozvířil nejen atletické kruhy v souvislosti s dopingovou aférou. V roce 1988 totiž slavně vyhrál nejkratší sprint na venkovní dráze Kanaďan Ben Johnson.

Za pár dnů se však z národního hrdiny stal podvodník, když ho usvědčil dopingový test z použití nedovolených látek. Všichni doufali, že exeplární potrestání kanadského sprintéra odradí další sportovce od těchto činů. Ale jak to vypadá, případ Johnson jakoby vše nastartoval.

Někdo nemá žadné pravidla

Uveďme si ve stručnosti, co se skrývá pod tímto pojmem:

  • porušením je přítomnost nedovolené látky v těle sportovce
  • je lhostejné, zda se použitím zakázané látky výkon zvýšil, nedovolený je už pokus o užití
  • vyhnutí se odběru vzorku po závodě je rovněž trestáno
  • sportovec může být potrestán i za to, když odmítne test mimo soutěž a neposkytne údaje o svém pobytu
  • podvod přímo při odběru vzorků a jejich zpracování
  • držení a nakládání se zakázánými látkami
  • jiné podporování, navádění a rozšiřování dopingu a dopingových látek

Doping nebo steroidy - anabolické stereoidy

Zmíněný Ben Johnson měl ve svém vzorku anabolické steroidy, které podporují výdrž a sílu. Většinou se jedná o testosteron. Obvyklý poměr těchto hormonů v moči je jedna k jedné. Použitím anabolických steroidů však může výrazně růst, jenom ve velice omezených případech má nedopující člověk více testosteronu.

Doping nebo steroidy - EPO

Další druh dopingu, který se vyskytuje zejména mezi lyžaři - klasiky, je tzv. EPO, které reguluje tvorbu červených krvinek a dokáže výrazně prodloužit výdrž na větší vzdálenost. Tento prostředek je však velice nebezpečný pro lidské zdraví, protože krev je hustší a srdce musí enormně pracovat, aby to vše zvládlo.

Doping nebo steroidy - krevní doping

Funguje rovněž na základě zvyšování červených krvinek v oběhu. Ty se odeberou, zmrazí a poté vrátí do krve sportovce.

Doping nebo steroidy - lidský růstový hormon

Pomáhá podobně jako steroidy. Podporuje růst svalů a jejich regeneraci. Podezření z jeho užívání padlo na některé kluby v italské lize, kde se událo několik „zázračných” uzdravení svalových zranění.

Doživotní následky

Jak ukazují nejen případy bývalých československých sportovců, kteří se rovněž nedovoleně povzbuzovali, doping je sice lákavá výzva pro okamžité zvýšení výkonnosti, ale může rovněž v lidském organismu provést neočekávané reakce, které mohou mít doživotní následky.

Nedávný zátah při cyklistické Tour de France však dává tušit, že bojovníci proti dopingu už nestojí proti jednotlivcům, ale mnohdy proti velice důmyslně organizovaným skupinám.

Otázkou tak vlastně jen zůstává, zda budeme ještě takový sport tolerovat, či se od něj odvrátíme?

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22856 (zdravotnimagazin.cz#8372)


Přidat komentář