Edenové jablka

I když neobsahují velké množství vitamínů, jsou bohaté na ovocné kyseliny a cukry. Z minerálních látek pak obsahují především draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, síru a mangan. Při průjmu je dobré konzumovat strouhaná jablka.

Odkud pochází jablka

Jabloně s největší pravděpodobností vznikly v oblasti Kavkazu a Iránu. Odtud se již na počátku historické doby rozšířily do Malé Asie, přes Řecko a Itálii do ostatních částí Evropy.

V Čechách se jabloně nejprve pěstovaly v klášterních zahradách a teprve za vlády Karla IV. se rozšířily více.

Druhy jabloní

Odrůdy jabloní dělíme podle období dozrávání plodů na podzimní, zimní a letní. Podle účelu použití plodů a jakosti rozeznáváme odrůdy průmyslové a stolní. Nejvíce se pěstují odrůdy zimní. Důležité je umět stromek správně přesadit - rady zahradníka ZDE.

Zrání jablek

Jablka se sbírají dříve než dozrají, ale nesmějí se utrhnout příliš brzy. O chuti jablka rozhoduje doba dozrání mimo strom. Jakmile začnou jablka dozrávat, přichází sklizeň.

Dlohodobá historie pěstování u nás

V České republice se jabloním nejlépe daří v Českém středohoří, na svazcích Polabí, v podhůří Jizerských hor, Krkonoš, Krušných hor a Orlických hor, na úpatí Jeseníků, na Moravě na svazcích podél Hornomoravského úvalu a na Českomoravské vrchovině.

Příznivé účinky na organismus

Jablka působí velmi blahodárně na lidský organismus a to především ve střevech. Podle jednoho výzkumu jsou jablka výbornou prevencí proti rakovině střev.

I když neobsahují velké množství vitamínů, jsou bohaté na ovocné kyseliny a cukry. Z minerálních látek pak obsahují především draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor, síru a mangan. Při průjmu je dobré konzumovat strouhaná jablka, zatímco při zácpě kyselá. Konzumace jablek je také doporučována při dně, skleróze, chudokrevnosti, revmatismu, bolestech hlavy, závratích i při vysoké hladině cholesterolu.

Také jablečný ocet je lidskému organismu prospěšný, pomáhá snižovat nadváhu, spalovat tuky a potlačovat pocity hladu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22306 (zdravotnimagazin.cz#6786)


Přidat komentář