Ekzém

Atopický ekzém postihuje v střední Evropě 15-20% dětské a okolo 3% dospělé populace. Jedná se o reakci organismu, resp. imunitního sytému, kůže a nervového systému na zevní a vnitřní vlivy.

Atopická dermatitida?

Atopická dermatitida (v ČR je vžitější termín atopický ekzém) je chronické svědivé zánětlivé kožní onemocnění převážně alergického původu. Zánět u atopického ekzému může být totiž způsoben nejen alergickou reakci, ale i nealergologicky, např. suchostí kůže.

 

Atopický ekzém postihuje v střední Evropě 15-20% dětské a okolo 3% dospělé populace. Jedná se o reakci organismu, resp. imunitního sytému, kůže a nervového systému na zevní a vnitřní vlivy. Sklon k této reaktivitě se obvykle dědí, přičemž v rodině či příbuzenstvu nemusí mít nikdo zjevné projevy. Nejedná se o infekční onemocnění přenosné na druhé lidi.

## Projevy ekzému

Ekzémové projevy bývají na obličeji, krku, vnitřních partiích horních a dolních končetin. Většina případů ustává do školního věku. U některých jedinců přetrvává onemocnění i v dětském věku, kdy bývají postiženy hlavně loketní a zákolenní jamky. Prognóza je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení. Avšak část pacientů trpí atopickým ekzémem i v dospělosti (nově se udává až v 40%), obvykle z důvodu intenzivního působení provokačních faktorů. Z uvedeného vyplývá, že stanovení individuální prognózy není jednoznačně možné. Je známo, že horší prognózu mívají jedinci s časným nástupem ekzému, s větším rozsahem a intenzitou kožního postižení, výskytem dalších alergií (v oblasti dýchacího traktu, atp.) a výskytem AD u dalších členů rodiny (vlivy dědičnosti).

## První příznaky atopické dermatitidy

- dráždivé vlivy z pracovního či domácího prostředí, včetně aktivit ve volném čase - dráždivé plyny ze sprejů - kouř - prašné, vlhké nebo naopak suché a přetopené prostředí - neprodyšné, drsné, barvené oblečení ze syntetických materiálů, vlny, kožešiny - povolání, sporty a hobby spojené se zapářkou a pocením - kontakt s dráždivými látkami - obecně častý nebo dlouhý kontakt s vodou, chlorované bazény - nepečování o suchou kůži - působení alergenů z pracovního či domácího prostředí - zjevné či skryté infekce (viry, bakterie, kvasinky) a chronické záněty - psychické faktory - potravinové vlivy - sezóna a klima - hormonální vlivy

Po provokační vlivech, zejména zevních, je třeba aktivně pátrat a odstraňovat je!

## Prevence a léčení

Žádný ze současně dostupných nehormonálních prostředků nemá takový efekt na potlačení zánětu jako kortikoidy. Nicméně se zejména z důvodů bezpečnosti, omezeného arzenálu léků na atopický ekzém a částečně i tradice se tyto prostředky též používají. Do této kategorie patří tzv. odpařující obklady - vhodné při otocích či mokvání, zejména v obličeji. např. s Jarischovým roztokem, slabým roztokem hypermanganu, dubovu kúrou, atd. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit. Tento postup se takto se po 15 minutách opakuje. Moderní a komfortnější formou je aplikace ve formě aerosolového spreje (postřik, rosení), dostupné jsou spreje s obsahem zklidňujících termálních vod.

 

Dalším klasickým nehormonálním prostředkem je tekutý pudr, který ale velmi vysušuje již tak dost suchou pokožku ekzematika. Proto jsou vhodnější zinkové oleje či zinkové pasty, ale i ty mají vysušující vlastnosti, a tak je třeba je kombinovat s promazávacím mastmi. Mohou obsahovat např. ichtamol, který má protizánětlivé účinky a též tlumí svědění. U chronických stavů lze jako přísadu použít kamenouhelný dehet, dehtovou tinkturu či ichtamol (nebo tumenol či leukichthyol) ve formě mastí. Působí protizánětlivě a protisvědivě, avšak špiní, mají dehtový zápach a některé pacienty dráždí.

 

Zinkové prostředky nelze jednoduše smýt vodou, proto používáme mycí a koupelové oleje.

 

Postižené partie, kde je zapotřebí kůži chránit před zevními vlivy, škrábáním či infekcí, obvazujeme gázou nebo speciálními pružnými obvazy. Často tento účel uspokojivě splní přiléhavé starší pyžamo či tričko s dlouhým rukávem. Někdy se provádí tzv. vlhké obvazy, což je vlastně kombinace obvazů s obklady. Tam, kde chceme posílit vstřebávání zevních léků používáme naopak obvazy oklusivní (překrytí ošetřeného ložiska smršťovací potravinářskou folií). Tyto techniky, ale vyžadují značnou zkušenost, proto se provádí spíše v nemocnicích nebo po instruktáži pacienta a za kontroly dermatologickou sestrou.

## Léčení bylinami

vlaštovičník, přeslička rolní, smetanka, dubová kůra, řepík, tužebník jilmový, pýr, lopuch

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21844 (zdravotnimagazin.cz#5563)


Přidat komentář