Elixír mládí

Mužský pohlavní hormon testosteron vzniká ve varlatech a výrazně ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů muže. V období puberty se podílí na růstu, vývoji svalstva, změny hlasu, vývoji ochlupení apod.

Testosteron

Mužský pohlavní hormon testosteron vzniká ve varlatech a výrazně ovlivňuje vývoj pohlavních orgánů muže. V období puberty se podílí na růstu, vývoji svalstva, změny hlasu, vývoji ochlupení apod. Příliš vysoká i příliš nízká hladina testosteronu má za následek mnoho zdravotních potíží. Ideální je udržovat hladinu tohoto hormonu v rovnováze.

Nedostatek testosteronu

Nízká hladina testosteronu způsobuje ztrátu energie a libida, snížení objemu svalové hmoty, zvýšenou podrážděnost a negativně ovlivňuje paměť i schopnost erekce. U mužů po čtyřicítce navíc zvyšuje riziko předčasného úmrtí.

Co je příčinou nízké hladina testosteronu?

  • Andropauza

    Po třicátém roce věku začne hladina testosteronu rychle klesat. Po čtyřicítce se pak pomalu dostavuje mužská obdoba klimakteria, tzv. andropauza.

     

  • Obezita a pivní mozol

    Obézní muži, ale i ti, kteří vlastní „pouze” pivní mozol, jsou sníženou hladinou testosteronu ohroženi také. Tuk totiž produkci tohoto hormonu omezuje.

     

Někdy je lepší více než méně

Pokud vlastníte pivní bříško nebo jste mužem po čtyřicítce s prvními příznaky andropauzy, omezte pití alkoholu a přiměřeně se věnujte pohybu. V případě nastupující andropauzy se můžete poradit s doktorem i o užívání testosteronu jinými způsoby, s jeho množstvím to však v žádném případě nepřehánějte.

Nadměrné množství testosteronu

Testosteron sice posiluje sexuální aktivitu, přispívá k tvorbě svalové hmoty a odbourávání přebytečného tuku, ale jeho nadměrná spotřeba vede k mnoha nežádoucím účinkům. Např. podporuje růst nádorových onemocnění a vznik srdečních chorob. Nadměrné množství dihydrotestosterenu, což je vlastně v těle přeměněný testosteron, je příčinou nadměrného vypadávání vlasů.

Nadměrné (zne)užívání

Protože je testosteron považován za jakýsi elixír mládí, muži to s jeho užíváním mnohdy přehánějí. S nadměrným užíváním testosteronu mají zkušenosti také sportovci. Hormon umožňuje dosahovat lepších výkonů a regenerace po tréninku probíhá ohromně rychle. Zvyšuje se ale například agresivita.

Kdy je lepší méně než více

Existují případy, kdy je třeba tvorbě testosteronu zabránit. Onemocní–li například muž rakovinou prostaty, testosteron růst nádoru urychluje. Řešením je antihormonální léčba.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22858 (zdravotnimagazin.cz#8378)


Přidat komentář