Houby - otrava

Žaludek malých dětí a starších lidí může houby snášet hůře. Vyjímkou není ani alergie na houby. Požití většího množství hub může vyvolat žlučníkový záchvat, zvláště bylo-li připraveno na větším množství tuku.

Otrava houbami

Stačí zaměnit neškodnou houbu za jedovatou a otrava na sebe nenechá dlouho čekat. Ohrožené jsou nejen příležitostní houbaři, kteří se tolik v houbách nevyznají, ale také zvědavé děti, zvyklé strkat vše neznámé do úst.  Rostlinné jedy ohrožují lidský život už v nepatrném množství.

Houby - příznaky

  • nevolnost, nucení na zvracení
  • závratě a poruchy vidění
  • zrychlení nebo zpomalení pulzu
  • výrazný vzestup nebo pokles teploty
  • pocit tíhy v končetinách
  • dušnost, srdeční potíže
  • bězvědomí (u těžkých otrav)
  • slabost, únava, apatie
  • pocit dezorientace, halucinace
  • svalové záškuby, křeče

Houby - léčba

Při podezření na otravu houbami okamžitě zavolejte záchrannou službu a snažte se vyvolat u postiženého zvracení. Pokud je to možné, zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků. Pomůže to k rychlejší indetifikaci hub a k včasné léčbě.

Muchomůrka tygrovaná a muchomůrka hlízovitá neboli zelená

jsou nejjedovatějšími druhy vyskytující se u nás. Již požití 50 gramů těchto hub je smrtelné. Jejich nebezpečí spočívá v pomalém nástupu účinků jedu. Otrava se většinou projeví, až když už je pozdě. První potíže se objevují nejpozději do 12 hodin po požití houby. Jedná se hlavně o bolesti břicha a zvracení. Poté se konzument může cítit lépe a usoudí tak, že je v pořádku. Mezitím však jed poškozuje jeho játra a ledviny.

Houby - "nepravá otrava"

Otravit se můžeme i houbami jedlými. Jsou-li zkažené, zapařené nebo přestárlé nebo pokud je sníme syrové či polosyrové, mohou způsobit zažívací potíže. Žaludek malých dětí a starších lidí může houby snášet hůře. Vyjímkou není ani alergie na houby. Požití většího množství hub může vyvolat žlučníkový záchvat, zvláště bylo-li připraveno na větším množství tuku. Pokud si nejste úplně jisti rozpoznáním houby, poraďte se se zkušeným sběratelem nebo alespoň prolistujte atlas hub. Nenakupujte houby ani u pochybných prodavačů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22553 (zdravotnimagazin.cz#7353)


Přidat komentář