Infarkt myokardu

K infarktu dochází, když se jedna z věnčitých (koronárních) tepen ucpe. Srdeční infarkt je tedy poškození srdečního svalu, ke kterému dochází v důsledku nedostatečného zásobení kyslíkem i živinami.

Riziko i pro ženy

Nemoci srdce a cév bývají podle průzkumů veřejného mínění a některých lékařů považovány za čistě mužskou záležitost. Není tomu ale tak.

O co se jedná

K infarktu dochází, když se jedna z věnčitých (koronárních) tepen ucpe. Srdeční infarkt je tedy poškození srdečního svalu, ke kterému dochází v důsledku nedostatečného zásobení kyslíkem i živinami. Krev s kyslíkem a živinami se k části svalu nedostává, protože přívodní céva je zúžená, nebo zcela uzavřena. Hlavním důvodem k zúžení nebo uzávěru je poškození cév aterosklerózou.

Ateroskleróza a příčiny nemoci

 • Ateroskleróza, „tvrdnutí cév“, je dlouhodobý proces, který může začít již v dětství nebo v mladé dospělosti.
 • Podílí se na něm několik rizikových faktorů. Jedním z nich je přítomnost škodlivých tuků v krvi, nízká hladina HDL (hodného) cholesterolu, zvýšený krevní tlak, kouření a další genetické předpoklady a zlozvyky.
 • Rizikovým faktorem je rovněž obezita a tzv. stařecká cukrovka.
 • Nárůst hmotnosti se děje často kvůli nedostatku pohybu, k nemoci přispívá tedy celkový nezdravý životní styl.
 • Bylo rovněž zjištěno, že ženy, které mají sklon k zlostnosti a hádavosti, mají 2x častěji infarkt myokardu či mozkovou mrtvici a jsou častěji hospitalizovány pro bolest na hrudi než klidnější ženy.

Příznaky

Většinou zničehonic ucítíte silnou bolest na hrudi. Jestliže se to stane ve spánku, bolest vás probudí. Bolest je urputná, vnímáte ji jako tíhu na prsou. Bolest se neztišuje v žádné poloze a způsobuje nadměrné pocení. Bolest se mnohdy šíří do krku, do čelisti, do ramen a pokračuje až k zápěstí. Někdy proniká i do zad. Někdy tyto prvotní příznaky bývají ženami podceňovány - myslí si, že za to mohou klimakterické potíže, psychická labilita…

Onemocnění u žen

Srdečně-cévní a cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí, a to i u žen. Do jisté míry je pravda, že do přechodu ženy chrání před infarktem a mrtvicí estrogeny, ale po menopauze se výskyt onemocnění u obou pohlaví vyrovnává. U žen navíc bývá průběh kardiovaskulárního onemocnění nepříznivější než u mužů.

Jak se bránit

 • Hýbejte se – nejlepší jsou aerobní sporty (v rychlém tempu) jako je např. aerobik, tanec, jízda na kole.
 • Omezte živočišné tuky (bůček, uzeniny), nepoužívejte přepalovaný tuk.
 • Pozor na sladká jídla, i sladké ovoce. Ovocné šťávy jsou často plné cukrů a konzervačních látek.
 • Podstatnou část jídelníčku by měly tvořit proteiny – bílé drůbeží maso, netučné ryby..
 • Jezte syrovou zeleninu – obsahuje vlákninu, která brání zpětnému vstřebávání cholesterolu.
 • Omezte stresové faktory a odpočívejte.

Nepodceňování těla

 • Nepodceňujte nejasné bolesti (zejména na hrudníku), brnění končetin, potíže s dechem, bušení srdce, pocení a jiné neobvyklé potíže a pocity (závrať, neostré vidění, nezvyklé bolesti hlavy..).
 • V těchto případech si vyžádejte vyšetření (EKG, sonografie srdce, zátěžový test, rozbor krve…, případně neurologické vyšetření).
 • Pokud se pozná onemocnění či hrozba včas, lze mnoho zabránit.
 • Pokud už dojde k silné bolesti na hrudi volejte záchrannou službu a poté si vezměte aspirin (patří mezi protisrážlivé léky).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22184 (zdravotnimagazin.cz#6443)


Přidat komentář