Jak napomoci ke zdravým zubům

V prostorech mezi zuby ulpívají zbytky potravy a množí se tak bakterie. Mezizubní prostory lze přitom snadno vyčistit mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Zubní niť se vyrábí obvykle z nylonu.

Tisícová armáda bakterií - jak na ně

V ústech člověka žijí tisíce mikroorganismů. Bakterie se množí v tzv. plaku, který poškozuje zuby i dásně. Pokud není péče o chrup dostatečná, může dojít i k paradentóze (o tomto problému více v článku). Častou chybou je, co si představujeme pod pojmem dostatečná péče. Zubní pasta a kartáček rozhodně nejsou všechno. Bakterie se množí také na jazyku a v mezizubních prostorech, kde se štětiny zubního kartáčku nedostanou.

Útok do mezizubních prostorů

V prostorech mezi zuby ulpívají zbytky potravy a množí se tak bakterie. Mezizubní prostory lze přitom snadno vyčistit mezizubním kartáčkem nebo zubní nití. Zubní niť se vyrábí obvykle z nylonu. Může být také voskovaná. Používejte ji vždy před čištěním zubů. Zuby jsou po vyčištění klouzavější a mohou zhoršovat přístup zubní nitě k dásním.

Je jen na vás, zda k vyčištění mezizubních prostorů použijete zubní niť nebo mezizubní kartáček. Nejlepší je kombinovat obojí – zubní niť používejte u předních zubů, mezizubní kartáček u zubů postranních a zadních.

Vyčištění jazyka

Jazyk je sídlištěm bakterií, které mohou způsobit vznik zubního kazu a jsou častou příčinou zápachu z úst. Speciální škrabka povlak z jazyku beze zbytku odstraní. Používá se tak, že vypláznete jazyk a škrabkou jej stáhnete od kořene jazyka až ke špičce. Postup několikrát opakujte, pak škrabku opláchněte. Také škrabku na jazyk používejte zásadně před čištěním zubů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21806 (zdravotnimagazin.cz#5479)


Přidat komentář