Jen málokdo z nás má „sloní” paměť

Pravá a levá hemisféra mozku funguje odlišně. Většina lidí ovládá a namáhá dostatečně jen jednu hemisféru, a to se také odráží na tom, že se paměť někde zapomene. Obě hemisféry totiž ukládají a zpracovávají různé druhy informací.

Postupné zpohodlnění mozku

Pokud denně nestudujete, určitě váš mozek tak trochu zahálí a zpohodlňuje. Každou vteřinu se objeví na naši planetě někdo, kdo něco někde hledá, kdo marně vzpomíná, co chtěl udělat, nebo co udělal, i když nechtěl udělat apod. Buňky postupem věku ochabují – je to přirozený proces, který začne nabírat na obrátkách mezi 25. a 49. rokem. Tomu holt nezabráníme, nicméně svoji zrazenou paměť můžeme maskovat nebo lépe trénovat.

Rozdílné funkce mozku

Pravá a levá hemisféra mozku funguje odlišně. Většina lidí ovládá a namáhá dostatečně jen jednu hemisféru, a to se také odráží na tom, že se paměť někde zapomene. Obě hemisféry totiž ukládají a zpracovávají různé druhy informací. Odborníci radí upravit dýchání, a to nosními dírkami. Pokud budete dýchat střídavě pravou a levou nosní dírkou „provzdušníte” tím i mozkové závity.

Nezahálejte se svojí pamětí

Svaly bez tréninku ochabují a u mozku to platí totéž. Zkuste si chtít pamatovat věci, které běžně vypouštíte z paměti. Jména, svátky, PIN, počty… Mozek je jako sval. Pokud do něj vysíláte nové podněty, produkuje více molekul, které jsou odpovědné za zvyšování mozkové kapacity. Zkuste přimět mozek a paměť nezahálet: střídejte cestu z práce, namáhejte ostatní smysly (např. hmatem hledejte klíče), ve volném čase hrajte strategické hry, které procvičují paměť. K četbě a k dívání si vybírejte i něco náročnějšího.

Dostatečný přísun minerálních látek a vitamínů

Vědci dávno prokázali, že některé vitamíny a minerály zlepšují paměť. Jezte vitamíny B, C, E, betakaroten, vápník, hořčík, zinek, železo, selen, chrom, mangan. Takže si odpusťte při návštěvě pivnice utopence a dejte si zdravý salát.

Čeho je moc, toho je příliš.

Všeho s mírou – to platí i pro trénink mozku. Váš mozek má omezenou kapacitu a každá informace, která není používána, je rychle zapomenuta. Takže učte se novým věcem, ale nezapomeňte, že mozek se snadno přetíží. Lepší je soustředit se pořádně na jednu věc, protože ten zbytek bude asi zapomenut. Jsou ale také věci, které se raději zapomínají… třeba sobotní kocovina.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22852 (zdravotnimagazin.cz#8333)


Přidat komentář