Kde je dostatek vitamínu D

Vápník je základní součást kostí a zubů, ale je též nezbytný pro řadu tělesných funkcí. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a reguluje jeho hladinu v krvi. Vápník je základní součást kostí a zubů.

Stavba našich kostí a zubů

Vápník je základní součást kostí a zubů, ale je též nezbytný pro řadu tělesných funkcí. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a reguluje jeho hladinu v krvi. Chrání před nebezpečnou osteoporózou.

Zdroj v potravě

  • mořské ryby (tuňák, sleď, čerstvý losos)
  • telecí maso
  • houby
  • tvrdé sýry
  • žloutek

Doporučená dávka

5-10 mg

Doporučenou denní dávku vitamínu D obsahuje např. 30 g lososa, větší porce telecí kotlety nebo 250 g žampiónů. Vyšší dávky potřebují lidé s křehkými kostmi, senioři a zejména těhotné ženy.

Co se děje při nedostatku

  • snížené hustotě kostní hmoty, až k zánětům a deformaci kostí
  • rychle se kazícím zubům

    Za normálních okolností si vitamín D vytváří tělo samo - potřeba je dostatek slunečního světla. Při nedostatku vitamínu D je dobré jej dodávat potravinovými doplňky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22087 (zdravotnimagazin.cz#6168)


Přidat komentář