Koriandr setý (Coriandrum sativum)

Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží. Semena koriandru obalená cukrem byl jeden druh známého starodávného "cicvárkového semínka", které se užívalo proti bolestem břicha.

Koriandr setý

Koriandr se pěstuje již několik tisíc let jako léčivé koření. Koriandr je prastará kulturní rostlina. Byl nalezen už v egyptských hrobech faraonů z doby kolem r. 1 000 př.n.l. jako obětní rostlina. Zmiňuje se o něm i Starý zákon. Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží. Semena koriandru obalená cukrem byl jeden druh známého starodávného "cicvárkového semínka", které se užívalo proti bolestem břicha.

Lidové povědomí

Koriandru setému se také říká anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, kyšinec, kyšnec.

Koriandr setý - sběr a sušení

Krátce před dozráním sbíráme okolíky koriandru (červenec), necháme dozrát a dosušit. Používáme pouze plody, sušené zbytky rostliny odstraníme.Sušíme na světle nebo při umělé teplotě do 35°C.

Koriandr setý - účinné látky

Koriandr setý obsahuje silice, třísloviny, linalon, mastné oleje, kumaríny, vitamín C, geraniol, geranylacetát, gamma-terpinen.

Koriandr setý - použití

Koriandr setý upravuje trávící trubici, mírní nadýmání a pocit plného žaludku, podporuje vykašlávání, mírní žaludeční křeče a podporuje chuť k jídlu. Zevně se koriandr používá k ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů.

Příprava čaje

2 čajové lžíce koriandru setého zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22279 (zdravotnimagazin.cz#6736)


Přidat komentář