Kosmetické řešení pro nežádoucí pigmentové skvrny

Pigment se v kůži různě shlukuje a je také různě hluboko uložen. Objevují se tak žlutavé až světle hnědé tečky na sluncem exponovaných místech, které se zvýrazňují zejména na jaře a v létě. Označujeme je jako pihy.

Které skvrny mohou udělat paseku

Pigmentové buňky, takzvané melanocyty, jsou rozprostřeny v kůži značně nerovnoměrně. Nejvíce jich je na obličeji, a proto se také nejvíce pigmentací objevuje právě zde. Počet pigmentových buněk se s věkem nemění, mění se však jejich aktivita. Jejich počet je dán již při narození geneticky. Také jsou v jejich počtu rasové rozdíly. V kůži a ve vlasech tvoříme 2 druhy pigmentu, jejichž vzájemná kombinace nám určuje barvu vlasů, kůže a očí.

 

Pigment se v kůži různě shlukuje a je také různě hluboko uložen. Objevují se tak žlutavé až světle hnědé tečky na sluncem exponovaných místech, které se zvýrazňují zejména na jaře a v létě. Označujeme je jako pihy. Jsou velmi časté u osob se světlými vlasy a světlé pleti.

 

Obtěžují i takzvaná solární lentiga. Ta se označují také jako jaterní či stařecké skvrny. Jsou to hnědá ložiska do průměru 1 centimetru na stárnoucí pleti, která jsou stále stejně sytě zabarvená a objevují se na místech vystavených slunečnímu záření.

 

S nežádoucími pigmentovými skvrnami se setkáváme i po aplikaci látek, které po oslunění vyvolávají kožní zánět. Tyto změny způsobují některé rostliny, zeleninová nať, bergamotový olej, třezalka tečkovaná a další. Následkem poranění kůže nebo léčebných kúr může dojít také k nežádoucímu zhnědnutí zahojeného ložiska, pokud nepoužíváme dostatečně vysoký ochranný opalovací faktor.

 

Kosmeticky rušivým dojmem působí ostře ohraničené pigmentace u těhotných žen a u žen užívajících hormonální antikoncepci, či hormonální substituční léčbu. Tmavými skvrnami se také projevuje porucha štítné žlázy. Pigmentové skvrny způsobují také některé vnitřně užívané léky, éterické oleje v kosmetických produktech. Většina pigmentací se zhoršuje během slunečního období roku.

 

Nikdy se bělení nevystavují pigmentová znaménka či pigmentová ložiska, o kterých nevíme, jakého jsou původu. V případě pigmentových skvrn či ložisek je vždy na místě včasná návštěva kožního lékaře, který stanoví diagnózu pigmentové skvrny. Vyloučí případné změny svědčící pro rozvoj maligního melanomu a spolu s klientem navrhne optimální způsob bělení nezhoubných pigmentových skvrn.

Procedůra bělení pigmentových skvrn

Způsob bělení závisí na původu pigmentace, na jejím umístění na těle, na věku klienta, na hloubce uložení pigmentu, na časových a finančních možnostech klienta. Pro bělení se volí bezslunečné období roku, tedy podzimní a zimní měsíce.

Než Vás informuje o tom jaké kosmetické přípravky jsou vhodné na bělení skvrn, rádi bychom Vám doporučili kosmetické studio Eva, které nabízí bělení pigmentových skvrn.

 

Popis přípravku na bělení pigmentových skvrn:

 • Krémy, masti, roztoky

Pokud je pigment uložen v povrchových vrstvách kůže, mohou fungovat místní bělící přípravky. Látky s bělícím účinkem jsou hydrochinon 2-4 %, tretinoin 0,025-0,1 %, azaleinová kyselina 15-20 %, kojová kyselina, glykolová kyselina a další.

 • Alpha-hydroxy kyseliny, AHA

V koncentraci 4-12 % nejsou samotné příliš efektivní, proto se kombinují s ostatními bělícími látkami. Chemický peeling, obsahující 50% glykolovou kyselinu, používaný v ordinacích kožního lékaře, je však velmi efektivní metodou bělení.

 • Arbutin, methylarbutin

Je to rostlinný produkt, získávaný z brusinek, borůvek či hrušek. Jeto přírodní zdroj hydrochinonu, jehož koncentrace pro účely bělení však zatím nebyla stanovena. Největší koncentrace arbutinu v registrovaném produktu je 5 %. V kombinaci s alkoholem a mentolem však dráždí kůži.

 • Azelainová kyselina, 20% krém

Ovlivňuje pigmentové buňky, které jsou nadměrně aktivní v tvorbě pigmentu. Používá se dlouhodobě, 2x denně, může dráždit kůži. Využívá se také k ovlivnění mírných forem akné.

 • Hydrochinon (dihydroxybenzol, benzoldiol)

Je obsažen v přípravcích do 2 %. Mnoho let používané vysoké koncentrace hydrochinonu (až 20 %) kůži dráždí, trvale ji depigmentuje, vstřebává se do těla a poškozuje ledviny a je potenciálně karcinogenní. Jeho odvozeninou je monobenzon, benzyloxyfenol, které se používají až v koncentracích 20 %. Hydrochinon je látka, která brání tvorbě melaninu. Na světle tmavne, proto musí přípravek obsahující hydrochinon být v tmavé, neprůhledné tubě. Je třeba také zabránit jeho nadměrnému kontaktu se vzduchem. Přípravky ve skleněných, průhledných dózách proto nekupujte.

 • Kyselina kojová

Vzniká fermentací rýže některými plísněmi. Je to přírodní sloučenina bez vedlejších reakcí. V kosmetickém průmyslu se používá jako antioxidant a bělící látka již vytvořeného pigmentu. Kombinuje se úspěšně s kyselinou glykolovou a kyselinou mléčnou. V kontaktu se vzduchem nebo světlem mění barvu a hnědne, ztrácí účinnost. Stabilnější formule je dipalmitát kyseliny kojové.

 • Vitamin C, kyselina askorbová

Vitamin C je efektivní antioxidant. Účastní se tvorby kožního kolagenu, pomáhá napravovat změny napáchané slunečním zářením. Mnoho kosmetických přípravků však obsahuje látku v koncentraci méně než 1 %. Ideálním přípravkem je sérum Flavo C s 8 % vitaminu C.

 • Tretinoin, roztok, krém 0,025-0,1 %

Podporuje navíc tvorbu kolagenních vláken, mezibuněčné hmoty, bělí, vyhlazuje kožní povrch. Jeho efektu se využívá i při bělení a ke zmírnění procesu stárnutí kůže. Dráždí však kůži, zcitlivuje ji na slunečním záření. Používá se v kombinaci s hydrochinonem a dalšími látkami. Je ho třeba dlouhodobě používat, a to až 6 měsíců.

 • Rucinol, krém, sérum na vybělení skvrn

Rucinol je patentovaná látka vyvinutá v Japonsku, která tlumí tvorbu kožního pigmentu na 2 úrovních. Je k dispozici ve formě krému a séra, nanáší se tence 2x denně přímo na pigmentovou skvrnu a velmi jemně se vetře do pokožky. Nemasíruje se, aby se nepodporovala tvorba dalšího melaninu.

 • Další bělící látky

Mírné bělící účinky má peroxid vodíku, benzoylperoxid, chloráty, kyselina octová, citrónová a podobně. Výtažek z moruše bílé má silný antiiritační efekt (brání podráždění pokožky) a mírný bělící účinek. Lze se setkat ještě se solemi rtutě, které však při dlouhodobém používání vedou k poškození ledvin a jater. Místně aplikovaný betakaroten má rovněž mírné bělící účinky, ale může kůži dráždit.

 • Fenol, kyselina karbolová

Využívá se při chemickém peelingu k bělení pigmentových skvrn jen v rukou proškoleného lékaře. Rychlým vstřebáváním kůží se objevují vedlejší účinky srdeční, ledvinové, nebo jaterní.

 • N-acetyl-4S-cysteaminylfenol

Je bezpečnější než hydrochinon a není tak toxický jako fenol. Má efektní bělící účinky.

Přímý zákrok laserem

Hlouběji uložený pigment se stává cílem laserového ošetření na specializovaných pracovištích. Používají se rubínový laser, Nd:YAGový laser, nejčastěji však Q-switch lasery. Tyto takzvané klíčované lasery během nanosekundového trvání laserového paprsku doslova rozstřelí pigment, který je potom odklizen speciálními buňkami, takzvanými makrofágy.

 

Použití laserového paprsku při bělení pleti však nemá dobrý efekt u tmavé pleti. Před každým bělením pleti laserem se provádí testovací ošetření, jehož dobrý výsledek je předpokladem v pokračování procesu bělení. Je však třeba upozornit i na fakt, že nežádoucí pigmentování pleti může být vedlejším účinkem i řady laserových ošetření.

Omlazení obličeje

Určité zlepšení pigmentací v obličeji, dekoltu i na rukou nastává po ošetření IPL, neboli zdroji intenzivního pulzního světla, označované jako fotorejuvenizace, fotoomlazení. Tato technologie intenzivního pulzního světla spolu s radiofrekvenčním proudem nevyžaduje žádnou rekonvalescenci. Podstupuje se série 5-6 dvacetiminutových ošetření s odstupem 3-4 týdnů. Široké spektrum viditelné části světla, nikoliv ultrafialového, ovlivňuje, mimo jiné, i povrchové pigmentové skvrny.

 

Výkon je mírně bolestivý, ošetření jakoby štípe. Provádí se ambulantně. Pleť před fotorejuvenizací nemá být opálena. Je třeba vysadit léky tlumící bolest a zánět, hormonální léky a 4 hodiny nekouřit. Efekt ošetření IPL z důvodu pigmentací je přechodný. Při ošetření horního rtu, kde rty mohou být kolorovány permanentním make-upem, je třeba make-up zakrýt gázou, aby nedošlo k jeho nežádoucímu odstranění. Po ošetření je třeba používat ochranný opalovací krém.

Další metoda - kryopeeling

Mezi další fyzikální metody bělení pigmentových skvrn patří kryopeeling. Jedná se o ošetření pigmentových skvrn tekutým dusíkem. Zmražením postiženého úseku dochází k následnému olupování zevní vrstvy pokožky i s nežádoucím pigmentem.

Další metoda - působením kyseliny glykolové

Velmi efektivní a pohodlnou metodou umožňující ovlivnění pigmentace je chemický peeling. K jeho provedení, vyškolený kožní lékař, používá nejčastěji velmi populární kyselinu glykolovou v koncentraci 50 % a více nebo kyselinu trichloroctovou. U chemického peelingu se jedná o speciální slupovací techniku regenerace pokožky, která se zároveň bělí. Působením kyseliny glykolové se povrchové vrstvy kůže efektivně během několika dní po proceduře olupují, pleť se vyhlazuje a zbavuje se povrchově uloženého pigmentu. Výkon je ambulantní, vlastní ošetření trvá přibližně 30 minut.

 

Pro účely bělení lze také použít kombinovaný chemický peeling s bělícími přísadami hydrochinonem a kyselinou kojovou. Tento peelingový roztok obsahuje navíc zklidňující výtažek z moruše bílé, vitaminy A, C, E. Koncentrace používaného roztoku je 70 %. Kyselina glykolová snižuje soudržnost povrchových buněk pokožky a tím tloušťku rohové vrstvy. Pigment uložený v těchto povrchových vrstvách se tak olupuje a navíc kyselina kojová a hydrochinon blokují tvorbu dalšího kožního pigmentu. Peelingem tak dosáhneme nejenom vybělení pokožky, ale i zjemnění vrásek, stažení pórů a zlepšení prokrvení kůže a její vypnutí.

 

Po provedeném chemickém peelingu je třeba počítat v následujících dnech s výraznější citlivostí kůže vůči sluníčku, a proto je nutné používat adekvátní ochranný opalovací faktor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21766 (zdravotnimagazin.cz#5368)


Přidat komentář