Kozlík lékařský

Užívání rostliny oceníte hlavně při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity. Pomůže Vám při poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii a bolestech kloubů a svalů.

Kozlík lékařský

Valeriana pochází z latiny a znamená síla, zdraví. Kozlík lékařský se kdysi přidával do lektvarů lásky. Bylina měla ochraňovat od blesků a uhranutí. Pachem kozlíku lékařského jsou přitahovány nejen krysy ale i kočky. Čarodějnice nazývaly tuto bylinu kočičí prackou. Američtí indiáni používali byliny k léčbě paralyzovaných končetin a epilepsie. Jako sedativa se používal kozlík lékařský ve druhé sv. válce na nervové otřesy způsobené výbuchem bomb.

Lidové povědomí

Kozlíku lékařskému se také říká baldrián, baldrán, odolen, kočičí kořen, čertikus.

Sbírání, sušení a příprava

Sbírá se v období od srpna do října a to podzemní část – oddenek s kořeny. Sušíme na sušárně teplotou do 40°C. Správně usušené kořeny se musí s praskotem lámat. Vlastníte-li doma kočku, pečlivě uschovejte zásoby této byliny !!!

Příznivé látky pro organismus

Silice, mono a sekviterpeny a jejich deriváty, valepotriáty, deriváty kyseliny valerové, cukry, sliz, hořčinu, třísloviny, alkaloidy a flavonoidy, isovalerianový kyselý ester, alkaloidy valerin, chanitin, actinidin a valerianin, cholin, baldrinal a azulen, bornylformiat, bornylacetát, valeriánový kafr, alkoholy aj.

Využívání léčivé byliny

Užívání rostliny oceníte hlavně při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity. Pomůže Vám při poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii a bolestech kloubů a svalů. Je vhodný také při psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně a žaludečních obtížích. Dále je používána při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou.

Vyšší dávky mohou způsobit bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu!!! Používat nejdéle tři dny a poté na tři dny vynechat.v těhotenství se nedoporučuje kozlík lékařský používat, mohl by poškodit srdce dítěte!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22379 (zdravotnimagazin.cz#6956)


Diskuze a zkušenosti

HANKA | 18.06.2010 14:33
KOZLÍK To co se píše o kpzlíku mám ozkoušené , ale všeho s mírou, na uklidnění a spánek velmi dobrá bylinka.

Ef.ka | 02.07.2010 14:07
kočky Ano, opravdu jsem si nechtěně ověřila, že je kozlík pro kočky velmi lákavý.. Koupila jsem Kozlíkové kapky a položila je na stolek, když jsem se vrátila z jiné místnosti, tak byl obal od kapek rozkousaný a tinktura rozlitá na koberci. Naše kočka využila chvíle nepozornosti a už fetovala.. :D

TerezaB | 16.08.2010 21:42
Kozlik Kozlik je uzasna bylinka... problemy se spankem jsem hodne resila a spravily to az tobolky Valecaps Plus s vytazkem z kozliku... pravda ze ted co mam deti uz je tolik nepotrebuju:D

adelheide | 08.11.2010 14:03
kozlík Kozlík jsem objevila před časem a nedám na něj dopustit. Krásně po něm usínám, v noci když se probudím a nemůžu zabrat vstanu a čaj si teplý vypiju. Zaručeně do 20min. spinkám jak mimčo:) Pomohl mi i zmírnit stres. Takže podle mne velice užitečná bylinka.


Přidat komentář