Léčivé schopnosti dubu

Tvrdé dubové dřevo se používá hlavně ve stavebnictví a nábytkářství a zvláště žádané je ve vodním stavitelství, neboť pobytem ve vodě se jeho vlastnosti spíše zlepšují. Léčivé složky dubové kůry se využívají v léčitelství.

Dlouhověkost dubů

Dub je opadavý až 40 m vysoký strom s červeně zabarvenou kůrou, která však může postupně šednout. Listy se shromažďují na koncích větví, jsou krátce řapíkaté, mírně srdčitě ouškaté. Dub kvete v jehnědách a plodem je žalud. Tento strom se údajně může dožít až 1500 let.

Kde rostou duby?

Dub letní u nás roste zejména v teplých oblastech, dub zimní v oblastech chladnějších. Různé druhy dubu lze najít téměř na všech kontinentech.

Léčivé složky dubu

Tvrdé dubové dřevo se používá hlavně ve stavebnictví a nábytkářství a zvláště žádané je ve vodním stavitelství, neboť pobytem ve vodě se jeho vlastnosti spíše zlepšují. Léčivé složky dubové kůry se využívají v léčitelství. Častěji se používá kůra z dubu zimního.

Dub je symbol síly

Dub byl odjakživa symbolem síly, dlouhověkosti a odolnosti. Je považován za německý narodní strom a symbol německého národa. Také spousta českých dubů patří mezi památné stromy.

Léčivé účinky

Kůra se z dubu sloupává mladá a hladká, nejlépe na jaře. Suší se při teplotách do 50 °C. Kůra působí protizánětlivě, protikrvácivě, protialergicky a chrání pokožku či tkáň před mikrobami, plísněmi a viry.

Léčivé účinky - odvar z dubové kůry

Odvar z dubové kůry se používá při hemeroidech, kožních potížích, lehčích omrzlinách nebo popáleninách, proleženinách. Zmírňuje pocení nohou a šíření plísní na nohou, je vhodný pro výplach nebo sedací koupel při poševních infekcích. Dále může posloužit jako kloktadlo při zánětech hrtanu nebo sliznice ústní. Pití odvaru pomáhá při průjmech a zánětech trávicího ústrojí.

Léčivé účinky - dávkování a způsob přípravy odvaru

Na 1l odvaru k obkladům nebo jako přísada do koupele stačí 150g dubové kůry (dvě hrsti). Kůru je třeba alespoň 10 minut povařit, aby se rozpustily léčivé třísloviny. Pro léčbu hemeroidů je vhodná asi půlhodinová teplá sedací koupel. Pro vnitřní užití se vaří jedna čajová lžička dubové kůry ve 2 dcl vody.

Kapky z dubu

V lékárnách lze zakoupit nejen sušenou dubovou kůru, ale i dubové kapky nebo dubové masti. Dubové kapky se používají k výplachu nosu, úst i krku, k ošetření drobných ranek a k dezinfekci kůže po kousnutí hmyzem.

Mast z dubu

Dubová kůra se přídává do masťových základů na výrobu dubové masti, která se osvědčuje hlavně při ekzémech.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21944 (zdravotnimagazin.cz#5742)


Přidat komentář