Léčivé šípky

Šípky jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Kromě vitamínu B1, B2, P a K obsahují velké množství vitamínu C, který zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. Díky obsahu mnoha dalších léčivých látek působí jako tonikum, metabolikum.

Historie

Růže byla od pradávna symbolem mládí, krásy a zamilovanosti. Růžové lístky byly součástí magických směsí na přivolání lásky a dodnes jsou darovány milovaným osobám. Kdysi se také věřilo, že šípková růže dokáže vyléčit kousnutí od vzteklého psa. Možná právě na tomto základě vznikla pohádka O šípkové Růžence.

Charakteristika

Růže šípková je až třímetrový keř nebo liána, která může dosahovat délky až 10 metrů. Větve jsou poseté ostny. Z šípků vždy v období kolem června a července vykvete růžový květ.

Výskyt

Šípková růže kvete na suchých, slunných místech a v teplých horských oblastech. Vyskytuje se téměř na všech kontinentech.

Léčivé účinky

Šípky jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Kromě vitamínu B1, B2, P a K obsahují velké množství vitamínu C, který zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. Díky obsahu mnoha dalších léčivých látek působí jako tonikum, metabolikum (příznivě ovlivňují metabolismus), diuretikum (léčí onemocnění močového měchýře), antirevmatikum a antineuralgikum (proti nemocem nervového systému).

Šípkový čaj

Odvar ze sušených nebo čerstvých šípků je za studena vynikajícím osvěžujícím nápojem a za tepla chutným čajem. Z šípků se vyrábí také víno (jak na to, aby domácí víno dobře chutnalo?), šípkové džemy a marmelády, přidává se do přírodní kosmetiky a léčivých přípravků.

Sbírání

Šípky se sbírají na podzim, před příchodem prvních mrazů. Suší se volně na vzduchu a pak se dosušují při teplotě 30 – 35°C. Sušením se však ztrácí velké množství vitamínů.

Zbavení chloupků

Pokud se rozhodnete sbírat šípky, před použitím je vždy zbavte chloupků. Mají totiž svědivé účinky a u citlivých jedinců mohou vyvolat alergické reakce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id21978 (zdravotnimagazin.cz#5837)


Přidat komentář