Levandule

Látky obsažené v levanduli lékařské působí fytocidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižují krevní tlak, osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci.

Lavandula angustifolia

Levandule je prastarou kulturní rostlinou, která se používala především v kosmetice (voňavkářství) a farmacii. Její vonné silice obsažené především v květech byly vyhledávaným prostředkem pro mytí, používala se i k odpuzování hmyzu v obydlích. Využívá se však i v kuchyni jako chuťově výrazné a dosti svérázné koření. Své místo má levandule lékařská i v medicíně, kde se používá její olej jako masážní prostředek, přidává se také do koupelí.

Levandule lékařské- sběr

U levandule lékařské se sbírá květ (Flos lavandulae) nebo celá kvetoucí nať (Herba lavandulae). Větve se seřezávají zaasuchého počasí v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů, a suší se nejlépe zavěšené ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Levandule lékařská - účinná látka

Levandule lékařská obsahuje převážně silice, třísloviny, estery linoloolu, terpetinol. geraniol, kumarin a umbeliferon.

Levandule lékařská - použití

Látky obsažené v levanduli lékařské působí fytocidně, potlačují růst baktérií, mají mírně tlumivý účinek na centrální nervstvo, mírně snižují krevní tlak, osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci, působí mírně močopudně a upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány.

Léčivá tinktura

Léčivou tinkturu si připravíme z 15 g levandulových květů a 100 ml 30% alkoholu. Vzniklou směs neprodyšně uzavřeme a necháme osm dní stát ve tmavém chladnějším místě. Poté přefiltrujeme. Před mytím hlavy tinkturu vtíráme do pokožky a necháme čtvrt hodiny působit.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22378 (zdravotnimagazin.cz#6954)


Přidat komentář