Lumbální punkce - vzorek mozkomíšní tekutiny

Lumbální punkce obvykle netrvá déle než 30 minut. Probíhá tak, že si lehnete na bok a přitáhnete kolena co nejvíce k bradě. Lékař vydesinfikuje místo, kde má být vpich jehly proveden.

Co je mozkomíšní tekutina?

Mozkomíšní mok je čirá tekutina, která cirkuluje mezi mozkem a míchou membránami zvané meningy. Tekutina chrání mozek před nárazy a před poškozením životně důležitých orgánů.

Proč se provádí?

Lumbální punkce se provádí ke zjištění stavu mozkomíšního moku. Analýza vzorku může odhalit možnou infekci, krvácení nebo chorobu postihující mozek nebo míchu. Odběrem moku je také možno snížit zvýšený tlak v mozkových obalech.

Doba strávená na sále

Lumbální punkce obvykle netrvá déle než 30 minut. Probíhá tak, že si lehnete na bok a přitáhnete kolena co nejvíce k bradě. Lékař vydesinfikuje místo, kde má být vpich jehly proveden. Pokud budete chtít, může provést lokální umrtvení. Mezi páteřní obratle vám zavede jehlu, na ní napojí dlouhou trubičku, která měří tlak mozkomíšního moku. Poté vám odebere vzorek mozkomíšního moku. Ten poputuje dále k analýze.

Sledování Vašeho zdravotního stavu po odběru

Po provedení vyšetření budete muset asi 30 minut nehybně ležet na břiše. Poté vás lékař požádá, abyste se položili na záda nebo na bok, nesmíte však zvedat hlavu. Sestra bude kontrolovat místo vpichu, zda nedochází k otoku či úniku mozkomíšní tekutiny. Průběžně budou sledovat, zda můžete hýbat všemi prsty, zda vás nebolí hlava, nebrní tělo nebo nemáte pocit necitlivosti v některé části těla. Poté vás propustí domů. Po návratu domů je třeba, abyste dodržovali zvýšený příjem tekutiny a zůstali v klidu. Dva dny se vyhýbejte fyzické aktivitě.

Obava z poškození míchy

Nejčastější obavy z tohoto vyšetření mají pacienti z bolesti a možnosti poškození míchy. Při zavádění jehly však můžete pociťovat nanejvýš tlak nebo krátkou bolest v některé části těla, pokud zavadí jehla o nervové zakončení. Není třeba se bát ani poškození míchy. Jehla se místa, kde mícha končí, vůbec nedotkne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22042 (zdravotnimagazin.cz#6023)


Přidat komentář