Meduňka lékařká - Melissa officinalis

Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka, která voní po citrónu. Dorůstá se výšky 80 cm a tvoří trsy. Listy meduňky jsou chlupaté srdcovitého tvaru. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku.

Meduňka lékařská

Meduňka patří do čeleďi Hluchavkovitých.

Meduňka lékařská – využívaná část

Listy, nať

Meduňka lékařská – kde se nachází

Střední a východní Asie, v ČR je pěstována

Meduňka lékařská – popis

Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka, která voní po citrónu. Dorůstá se výšky 80 cm a tvoří trsy. Listy meduňky jsou chlupaté srdcovitého tvaru. Lodyha je zaoblená, větvená a květy jsou přisedlé v úžlabí listenů. Meduňka lékařská je medonosná, bujná a téměř nezničitelná rostlina.

Meduňka lékařská – použití

Čerstvé lístky meduňky lékařské se používají k dochucení pokrmů (omáčky, saláty, pomazánky, polévky aj.) a nápojů (ovocné limonády, čaje, míchané nápoje). Nálev z meduňky se používá do koupele a je výborný na mastné vlasy. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku.

Meduňka lékařská léčí

Meduňka lékařská snižuje horečku, mírní kašel, používá se při léčbě nespavosti, zrychlené srdeční činnosti, nervovém podráždění, zklidňuje zažívání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest při menstruaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22658 (zdravotnimagazin.cz#7518)


Přidat komentář