Měření zraku Ostrava

Refrakční vada neznamená jen špatné vidění. Pokud se neupraví pomocí brýlí nebo kontaktních čoček, tak mohou člověka trápit vedlejší účinky v podobě bolestí hlavy, vysoké únavy nebo slzení očí.

Zdravé oči po celý život

Toto by si přál zřejmě každý člověk. Ale bohužel, právě oči jsou orgán, který slábne zároveň se stárnutím člověka. A nejen to. Oči si kazíme my sami. Jak? Stačí neustálé sledování televize, brouzdání na internetu, práce na počítači, špatné světlo při čtení, namáhání očí při jemné práci nebo třeba při řízení automobilu. Všechny tyto činnosti oslabují náš zrak. Pokud nedostávají ani odpočinek v podobě dostatečného zdravého spánku a procházek v zeleni, pak se jejich stárnutí projeví dříve než byste čekali. Korekční vady se projevují únavou, bolestí hlavy, slzením a štípáním očí. Mohou se projevovat i problémy při řízení automobilu za špatné viditelnosti. Zejména pak za šera. Objeví-li se u vás některý ze zmíněných problémů, neměli byste váhat a měli byste navštívit optometristu. Ten vám změří zrak a doporučí vhodnou korekční pomůcku.

Kdo je optometrista?

Jde o lékařského pracovníka, jehož specializací je** měření zraku** a refrakční vady očí. Optometrista úzce spolupracuje s očním lékařem a očním optikem. Pokud při měření zraku zjistí jinou než korekční vadu, odesílá pacienta k očnímu lékaři. Pokud jde pouze o korekční vadu, pak vybere nejvhodnější korekční pomůcku, tedy brýle nebo kontaktní čočky, případně obojí a odešle klienta k očnímu optikovi. Optometristu najdete nejčastěji v** oční optice**, kde má svou ambulanci.

Měření zraku

Samotné měření zraku není nijak časově náročné. Zabere maximálně hodinu a to i s výběrem kontaktních čoček. V případě brýlí postačí půl hodiny. Po příchodu vás optometrista vyzpovídá. Zeptá se vás na to, zda nosíte brýle, nebo kontaktní čočky. Pokud ano, tak vám přeměří zrak nejprve s nimi. Pak se vás bude ptát na náročnost vašeho zaměstnání, koníčků, na váš zdravotní stav, a také na to, co od nové korekční pomůcky očekáváte. Následně vám přeměří zrak na přístroji zvaném automatický refraktometr.Následuje vyšetření stavu předního segmentu očí mikroskopem. No a pak bude optometrista zjišťovat, jak velké máte dioptrie. To se provádí dosud klasickým** sklíčkováním**, které vyžaduje spolupráci klienta i optometristy. Jen tak lze dosáhnout nejlepšího výsledku měření. Výsledky měření spolu s poskytnutými informacemi pomohou optometristovi vybrat vhodnou korekční pomůcku na míru vašeho zraku.

Jaké můžete mít oční vady?

V zásadě existují čtyři refrakční oční vady, které určuje optometrista. Jde o krátkozrakost, dalekozrakost, vetchozrakost a astigmatismus. Všechny je možné korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. A to tak dokonale, že vidíte zcela ostře a nemáte žádné vedlejší účinky.

Krátkozrakost

Jinak se nazývá také myopie a postihuje až 30 % populace. Projevuje se neostrým, rozmazaným viděním vzdálených předmětů, což znamená, že postižený nevidí do dálky. K typickým příznakům patří mhouření očí při pohledu do dálky, častá bolest hlavy a také únava očí. Malé děti, které touto vadou trpí, často píší takzvaně nosem.

Dalekozrakost

Neboli hypermetropie postihuje asi 20 % populace. Projevuje se špatným viděním do blízka i do dálky. Dalekozrakost bez korekce přináší bolesti hlavy a způsobuje problémy při řízení automobilu, za šera a při stmívání. Vyskytuje se již u malých dětí, ale můžete ji získat i věkem.

Astigmatismus

Postihuje až 65 %populace. Vzniká na základě špatného zakřivení rohovky. Jde o vadu, která bývá kombinovaná s dalšími očními nemocemi. Pokud není korigována, přináší bolesti hlavy, únavu očí a problémy se zaměňováním podobných znaků a číslic.

Vetchozrakost

Jinak presbyopie je refrakční vada, kdy oko ztrácí schopnost zaostřit na bližší předměty. Projevovat se začíná okolo 40. věku života. Jde o vadu, která vzniká zároveň se stárnutím. Oko je unavené a ztrácí přirozenou pružnost. Nekorigovaná vetchozrakost se projevuje únavou očí a bolestmi hlavy.

Brýle nebo kontaktní čočky

Všechny uvedené vady se korigují pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Případně si můžete pořídit obojí a střídat je podle potřeby. Kombinované vady oka se nemusí řešit jen několika druhy brýlí, ale mohou se využít i multifokální čočky.

Jak vybrat brýle?

Brýle se vybírají podle dvou kategorií. A to nejprve se vyberou brýlové obruby a pak skla, jinak brýlové čočky. Celkově brýle tvoří součást vaší osobnosti. A proto by vám měly nejen padnout velikostně, ale i vzhledově. Měly by se stát součástí vaší osobnosti. Vybrat nejvhodnější brýle je často velmi těžké. Již proto, že, mnoho lidí potřebuje do práce jiné brýle, než na běžné nošení. Mimo pracovní zařazení je možné volit výraznější brýle, které skvěle doplní váš outfit. Pro sport pak brýle speciální, nebo kontaktní čočky.

Brýlové obruby

Nabídka moderních brýlových obrub je opravdu nepřeberná. Vybere si každý. Najdete** brýlové obruby** decentní, moderní i výrazné designové. Výběr by se měl řídit tvarem vašeho obličeje, vaším barvovým typem a také tím, zda jste muž, žena nebo dítě.

Základní vlastnosti brýlových obrub

Brýlové obruby by měly mít dokonalou povrchovou úpravu, aby nikde nezpůsobovaly otlaky. Barevné odstíny by měly ladit, stejně jako kombinace materiálů a symetrie tvaru očnic. Měly by být dostatečně pevné, měly by držet tvar a měly by být odolné vůči okolním vlivům i vůči potu. Materiál brýlových obrub by neměl způsobovat alergické reakce.

Brýlové čočky

Brýlové čočky se dělí podle materiálu do dvou základních skupin, a to na čočky skleněné a plastové. Skleněné brýlové čočky jsou sice nejtvrdší a odolné proti oděru, jsou také těžší a mohou se rozbít. Jsou vhodné zejména pro vysoké dioptrie a pro pracovní brýle. Plastové čočky jsou až o polovinu lehčí než čočky skleněné. Jsou odolnější proti poškrábání a téměř nerozbitné. Podle korekční vady se dělí na brýle do dálky, na brýle na čtení, a na multifokální čočky, které slučují více korekčních vad.

Úpravy brýlových čoček

Existuje několik možností, které vylepšují možnosti brýlových čoček. U plastových čoček se využívá tvrzení, které je činí odolnější. Odlesky odstraní antireflexní úprava, hydrofobní úprava zajistí lepší čištění a zabrání mlžení, a oleofobní úprava napomáhá snadnějšímu čištění.

Kontaktní čočky

S jejich výběrem vám pomůže optometrista, který je vybere na základě měření zraku a oka. Kontaktní čočka musí dokonale překrývat přední průhlednou část oka - rohovku. Optometrista vás naučí čočky nasazovat i vyndávat z oka, a také o ně pečovat. Správná péče zajistí, že vaše oči nebudou slzet a mít záněty. Pro získání prvních zkušeností s kontaktními čočkami je nejlépe zvolit jednodenní čočky. Později pak můžete vyzkoušet i dvoutýdenní nebo měsíční.

Pravidelné měření zraku

Určitě si nezapomeňte nechat jedenkrát za dva roky změřit svůj zrak. Jen tak budete mít jistotu, že je nejen v nejlepším pořádku, ale že vás neohrožují ani další oční problémy. A pokud se objeví některá z refrakčních vad, pak ji budete moci zavčasu korigovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23272 (zdravotnimagazin.cz#10445)


Přidat komentář