Měření zraku - Rakovník

Zdravý zrak znamená i perfektní vidění. Pokud však máte některou z refrakčních vad, potřebujete vhodnou korekční pomůcku, která vám umožní pohodový život a se kterou se zároveň budete cítit dobře i po vzhledové stránce.

Kde vám změří zrak?

Každý by měl o svůj zrak pečovat. Tato věta je opakovaná neustále. Ale ono nejde jen o ochranu zraku, ale například i o prevenci, v rámci které chodíte na pravidelné prohlídky. Pokud nemáte žádnou z očních nemocí, ale trápí vás pouze špatné vidění v důsledku** refrakční vady,** pak se nemusíte objednávat na pravidelné oční vyšetření k očnímu lékaři, ale stačí se objednat k optometristovi do oční optiky. A věřte, že se neobjednáváte k žádnému šarlatánovi, ale k** na slovo vzatému odborníkovi,** který má vysokoškolské zdravotní vzdělání v oboru optika. A vzhledem k tomu, že se úzce specializuje na refrakční vady, dokáže změřit zrak s** vysokou odborností**. Optometrista, s vámi promluví o možných způsobech korekce zraku, potom vám s ohledem na sdělené informace změří zrak a nakonec nabídne vhodnou korekční pomůcku. Při měření zraku přímo v prodejně optiky ušetříte minimálně čas, a zároveň se setkáte s příjemným personálem.

Měření zraku

Samotné měření zraku zabere asi půl hodiny. Optometrista se vás bude vyptávat na vaše zdravotní potíže, na zaměstnání, koníčky, záliby i na to, co od které korekční pomůcky očekáváte. Pokud již nosíte brýle, pak si je** přeměří** a ověří si, zda s nimi opravdu dobře vidíte. Následně začne s měřením vašeho zraku. Váš zrak změří na automatickém refraktometru a pak zkontroluje mikroskopem stav předního segmentu očí. Potom již bude zjišťovat, jaké máte** dioptrie**. To se provádí doposud klasickým sklíčkováním. Jde totiž o jediný přístroj, který bezpečně změří dioptrie. Je to z důvodu, že toto měření je čistě subjektivní záležitost a to posoudit žádný přístroj ani nemůže. Kompletní výsledek vyšetření pak ukáže na **možnosti korekčních pomůcek přímo pro vás. Měření zraku
**

Jaké oční vady vám zjistí v optice?

Na základě vyšetření vám zjistí refrakční vady, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost a na všechny vám také nabídnou odpovídající korekční pomůcky. Podíváme-li se na jednotlivé vady z blízka, pak možná zjistíte, že vyšetření u optometristy již není radno déle odkládat.

  • Krátkozrakost, jinak myopie postihuje asi 30% obyvatelstva. Projevuje se neostrým a rozmazaným viděním vzdálených předmětů. Mezi typické příznaky patří mhouření očí při pohledu do dálky, bolest hlavy a také únava očí. Malé děti, které touto vadou trpí, často píší takzvaně nosem.
  • Dalekozrakost, čili hypermetropie postihuje asi 20% populace. Projevuje se špatným viděním na blízko i na dálku. Snaha vidět dobře bez korekční pomůcky přináší bolesti hlavy. Dalekozrakost způsobuje problémy i při šeru, stmívání nebo řízení automobilu.
  • Astigmatismus postihuje kolem 65% obyvatelstva. Tato refrakční vada vzniká na základě špatného zakřivení rohovky. K častým problémům u této vady patří zaměňování podobných znaků a číslic, bolesti hlavy a únava očí.
  • Vetchozrakost jinak presbyopie je refrakční vada, kdy oko ztrácí schopnost zaostřit na bližší předměty. Projevovat se začíná od 40. roku života. Jde o vadu, která vzniká zároveň se stárnutím. Oko ztrácí přirozenou pružnost, je unavené. Zásluhou této vady můžete trpět únavou očí a bolestmi hlavy.

Refrakční vady a dioptrické brýle

 

Dioptrické brýle

 

Refrakční vada je dnes celkem častá. Ovšem nejde o žádnou katastrofu. Všechny refrakční vady lze úspěšně korigovat bud kontaktními čočkami nebo dioptrickými brýlemi. A dokonce dioptrické brýle mohou být úžasným módním doplňkem, který pozvedne vaši osobnost a udělá vás výjimečnými. Brýlové čočky, jinak skla, vám vybere odborník podle vašich přání. S výběrem obruby vám poradí designer. Důležité je přihlédnout k vašemu typu, barvě očí i vlasů, k anatomickým zvláštnostem, jako je například široký nos. Pro výběr brýlových obrub je důležité zejména, aby perfektně seděly. Jen tak je možné se v brýlích cítit dobře a zdůraznit svou osobnost.

Opravy brýlových obrub

Pokud se vám stane, že vám vaše brýle upadnout a něco se rozbije, pak ještě není vše ztracené. Můžete je odnést k odborníkům do oční optiky a ti vám je opraví. Můžete si zde nechat také vyčistit brýlová skla.

Aplikace kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou další korekční pomůckou. Ovšem i tuto pomůcku si musíte nechat vybrat v optice, kontaktologem. Ten vám změří oči, vyptá se na váš život, nemoci, problémy, zaměstnání a koníčky, a teprve potom vybere kontaktní čočky přímo pro vás. Celé měření začíná změřením zrakové ostrosti, pokračuje zjištěním množstvím slz, a končí keratometrií. Pak se již začnou kontaktní čočky zkoušet.  První nasazení kontaktní čočky

První nasazení kontaktní čočky

První nasazení provede kontaktolog, který musí následně zkontrolovat zrakovou ostrost a správné usazení. Následně naučí klienta čočky nasadit i vyjmout. A pak se o ně starat. Kontaktní čočky je nutné** očistit od usazenin** a také se musí desinfikovat. Obojí je nezbytné provádět pouze ve vybraných roztocích, které se nesmí navzájem míchat. Pro** citlivé a problematické oči** je vhodné používat čistící roztoky na bázi peroxidu. Na jedno nelze zapomenout. I u kontaktních čoček je zapotřebí docházet na pravidelné kontroly.

Kompletní poradenství v oboru oční optiky

Oční optika je složitá, důležitá, ale i krásná. Umí toho opravdu hodně. Vybrat brýle, není jen tak. Existuje jich celá řada. Brýle do extrémních podmínek, sluneční, pro sportovce, pro řidiče, do společnosti, kanceláře, k počítači, na čtení. Mají řadu možností úpravy skel a také výběru obrub. Stejné je to i s kontaktními čočkami. Ty dokonce pomohou změnit barvu vašich očí. Abyste se s výběrem nemuseli trápit sami, nabízí oční optiky kompletní poradenství, které vám pomůže vybrat přesně takovou korekční pomůcku, jakou si přejete a ve které vám to bude opravdu slušet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id23124 (zdravotnimagazin.cz#10293)


Přidat komentář