Mohou být sportovci vegetariáni

Domněnka, že bez masa není možné nabrat svalovou hmotu je pouhým předsudkem. Všichni víme, že růst svalstva je podmíněno příjmem bílkovin, ale maso není jeho jediným ani nejlepším zdrojem.

Mohou být sportovci vegetariáni

Většina z nás si vegetariány představuje jako vyhublé pojídače salátů, kteří nejsou schopni tvrdě pracovat, natož se pak věnovat sportu. Když ale nahlédneme do seznamu vrcholových sportovců – šampionů, najdeme zde vegetariánů neuvěřitelné množství. Jak to tedy doopravdy s vegetariánstvím a sportem je?

Jak dostat bílkoviny do těla bez masa

Domněnka, že bez masa není možné nabrat svalovou hmotu je pouhým předsudkem. Všichni víme, že růst svalstva je podmíněno příjmem bílkovin, ale maso není jeho jediným ani nejlepším zdrojem. Potřebné množství esenciálních aminokyselin můžeme jednoduše získat i z rostlinné stravy. Každý sportovec musí hodně cvičit a jíst, ale je jedno, jestli je to masitá nebo rostlinná strava. Vegetariánská strava navíc snižuje riziko onemocnění rakovinou a riziko srdečních onemocnění a infarktu.

Vrcholoví sportovci

Mezi vrcholovými sportovci najdeme spoustu vegetariánů – tenista Boris Becker, sprintař Carl Lewis (získal 9 olympijských medailí a byl dokonce vegan), mistr světa v ultramaratonu Jaroslav Kocourek, dokonce i naše teniska Martina Navrátilová odmítala v době své vrcholné kariéry maso. Plavec Murray Rose byl vegetariánem od narození a zdolal celkem 15 světových rekordů.

 

Vegetariáni se dokáží prosadit i ve vytrvalostních a silových sportech – v triatlonu, v boxu (Peter Hussing) nebo i v kulturistice (mistři světa Bill Pearl nebo Andrea Cahling). Všichni tito šampióni jsou důkazem, že konzumace masa není k dobrému sportovnímu výkonu nutná.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22814 (zdravotnimagazin.cz#7930)


Přidat komentář