Moudrost v zubu?

elikož dochází v historii lidstva k postupnému zkracování čelistí, pro zuby už nezbývá moc místa. Navíc, zubař se vám snaží mermomocí zachránit každý zub a osmička tak nemá ke svému růstu tolik prostoru jako v době našich prapředků.

Odkud vzešel název?

Zuby moudrosti se prořezávají mezi sedmnáctým a pětadvacátým rokem. V tomto věku se předpokládá, že už v sobě trochu moudrosti máte, odtud tedy pramení název. Podle odborníků je možné, že našim prapředkům sloužily třetí stoličky k lepšímu rozmělňování potravy. Osmičky byly důležité i proto, že v minulosti lidem vypadával chrup mnohem více.

Jak vznikají zuby moudrosti

Jelikož dochází v historii lidstva k postupnému zkracování čelistí, pro zuby už nezbývá moc místa. Navíc, zubař se vám snaží mermomocí zachránit každý zub a osmička tak nemá ke svému růstu tolik prostoru jako v době našich prapředků.

Časté problémy se zuby moudrosti

Osmičky se vám sice mohou prořezat bezbolestně, ale potkat vás může řada jiných potíží. V prostoru mezi nimi a dásní se vám budou usazovat zbytky jídla a způsobovat tak záněty nebo zápach z úst. Vyčistit tento prostor je velmi obtížné až téměř nemožné. Bakterie se mohou rozšířit a postihnout i ostatní zuby. Navíc, moudrák často tlačí na okolní zuby, odírá se o dásně nebo se může vklínit pod kost.

Odstranění zubů moudrosti

Pokud vám zub moudrosti roste rovně a nečiní žádné potíže, váš zubař vám jej může v ústech ponechat. Obecně ale platí, že osmičky ke svému životu nepotřebujete. Protože se zuby moudrosti složitě prořezávají a ukládají, jejich odstranění je komplikovaný proces. Provádí se při místním umrtvení. Bohužel si budete muset vytrpět pooperační potíže v podobě oteklé tváře, krvácení, bolestí, neschopnosti otevřít více ústa apod. Přesto je vytrhnutí špatně rostoucího moudráku nejlepším řešením.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22435 (zdravotnimagazin.cz#7068)


Diskuze a zkušenosti

petra | 22.11.2012 14:22
Re: Moudrost v zubu? dobry dem mam takovy problem dr mi dala antibiotika na zanet zubu ale me okamzite pote natekla tvar a nemohu skoro vubec otevrit pusu ani na jidlo :( pred tim sem nic takoveho nemela co je to ze nemohu otvirat pusu a jak se da zase rozhybat ?


Přidat komentář