Narkóza

Plexus anestezie se používá na rukou, rameni a prstech. U malých zákroků může lékař znecitlivět speciálně příslušné nervy. Narkotizační prostředek vstříkne například do blízkosti nervového pletiva ve spodní části krku.

Narkóza

Lidé se více než samotné operace obávají narkózy. Narkotizační technika je však bezpečná a cíleně vypne bolest při operačním zákroku.

Potřebné věci během narkózy

Při lokální anestezii jsou znecitlivěny jen nervy, které zásobují operovanou oblast. Člověk je při lokální anestezii plně při vědomí.

 • Plexus anestezie

  Plexus anestezie se používá na rukou, rameni a prstech. U malých zákroků může lékař znecitlivět speciálně příslušné nervy. Narkotizační prostředek vstříkne například do blízkosti nervového pletiva ve spodní části krku.

 • Spinální anestezie

  Lékař při spinální anestezii vpíchne prostředek na lokální znecitlivění pomocí speciální tenké dlouhé jehly do míšního prostoru (naplněného mozkomíšním mokem). Lék znecitliví kořeny nervů od pupíku dolů. Nedochází tak k žádným signálům bolesti. Samotné místo vpichu se předtím znecitliví. Spinální anestezie se používá například při operaci nohou.

 • Epidurální anestezie

  Dutá jehla se zasune mezi dva bederní obratle. Lékař při epidurální anestezii umístí do místa vpichu plastovou hadičku, kterou poté vstřikuje narkotizační prostředek. Miniaturní katetr umožňuje opakováné podávání léku na tlumení bolesti. Epidurální anestezie se používá při porodu - více zde.

Různé metody narkózy

Při celkové narkóze vypíná pacient vědomí. Necítí doteky ani bolest. Vedlejší účinky se mohou objevit zřídka (nevolnost a zvracení).

 • Narkóza s intubací

  Když anesteziolog vpíchne do žíly uspávací prostředek, ochabnou pacientovi zároveň všechny svaly, i svalstvo dýchací. Pacient poté dýchá pomocí tzv. tubusu. Tato narkóza se používá při operacích hrudníku a břicha.

 • Narkóza s maskou na obličej

  Pacient vdechuje omamnou látku nosem a ústy přes obličejovou masku. Používá se při zákrocích, které netrvají déle než 1/2 hodiny.

 • Narkóza s hrtanovou maskou

  Hrtanová maska je šetrnou variantou dýchací trubice. Maska se při zákroku umísťuje hluboko do jícnu přes hrtan. Používá se při gynekologických operacích.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id22110 (zdravotnimagazin.cz#6233)


Diskuze a zkušenosti

Marek | 28.07.2014 22:37
Re: Narkóza inhalační anestezie N0 Srdečně vás moc zdravím mám jakýsi dotaz, slyšel jsem z doslechu,že rajský plyn při vdechování zapáchá je to pravda.? Prý je jaksi nasládlý či příjemně voní?.

Marco | 28.07.2014 22:46
Re: Narkóza inhalační anestezie N0 Jaký je to vlastně pocit vdechovat rajský plyn.?/ Já vůbec necítil žádný smrad, ale velmi příjemnou vůni, která mně sladce uspala./Možná to troško zasmrdělo. Bolí to při podávání inhalačních anestetik.?

Radim | 11.02.2016 06:19
Nebezpečí narkozy u starších lidí je celkem znamé. Může urychlit demenci, resp. Alzhaimra. Má s tím někdo skušenost?


Přidat komentář